Digitālās Brokastis

Ziņu tops: Jauna "Counter-Strike" spēles versija un māklsīgā intelekta draudi dizaineriem

Digitālās Brokastis

"Eufy 2K Tilt and Pan" video novērošanas kameras apskats DigitālāsBrokastis

Tehnoloģiju ziņu tops: Iekšdedzes auto Eiropā būšot arī turpmāk, bet Čikāgā auto lidos!

Latvijas gada videospēle un Čikāgas gaisa taksometra idejas. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Iekšdedzes dzinējiem būt – ar e-degvielu

Vācija ir panākusi vienošanos ar Eiropas Komisiju, kas paredz, ka pēc 2035. gada Eiropas Savienībā joprojām varēs tirgot jaunas automašīnas ar iekšdedzes dzinēju, taču ar nosacījumu, ka šie auto darbojas tikai ar sintētisko degvielu jeb "e-fuel". Par to ziņo gan Berlīnes, gan Briseles amatpersonas, kā arī vēstīja portāls "Kursors".

Līdz šim aktīvi tika lobēts plāns aizliegt iekšdedzes dzinējus jaunās mašīnās no 2035. gada, taču Vācija un vēl vairākas citas valstis pret to iebilda un nāca klajā ar izņēmuma gadījumu ar nosacījumu, ka iekšdedzes dzinēji izmanto sintētisko degvielu.

Vācijas parlamentā atsevišķas frakcijas iebilda pret iekšdedzes dzinēju aizliegšanu Eiropas Savienībā, jo tas būtiski kaitētu Vācijas autobūves sektoram un tiktu zaudētas darbavietas. Tomēr arī pašā Vācijā un tās autobūvē nav vienprātības, piemēram, "Porsche" aktīvi investē sintētisko degvielu izstrādē un ražošanā. Taču "Volkswagen" koncernā par šo jautājumu nav saskanīgas atbildes – "Volkswagen" un "Audi" zīmolu vadītāji jau pirms ilgāka laika apstiprināja, ka tie atteiksies no iekšdedzes dzinējiem savās mašīnās vēl pirms 2035. gada. Arī "Mercedes" to plāno izdarīt līdz 2030. gadam. No lielajiem Vācijas autoražotājiem vienīgi BMW nav noteicis striktu termiņu, kad tas notiktu.

2. Latvijas gada videospēle – "The Case of the Golden Idol"

Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācija pasniegusi balvas 2022. gada labākajām Latvijas videospēlēm astoņās kategorijās. Par aizvadītā gada labāko videospēli žūrija izvirzījusi spēli "The Case of the Golden Idol" – latviešu brāļu Andreja un Ernesta Kļaviņu kopradītā 2D detektīva videospēle ar piedzīvojumu, mistikas un detektīvžanra elementiem, kurā attēlotie notikumi norisinās 18. gadsimtā kādā aristokrātu ģimenē.

Kategorijā "Gada jam spēle" jeb spēle, kura izveidota īsā hakatonveidīgā asociācijas notikumā uzvarēja 2D spēle "I'm not a robot". Kategorijā "Gada mākslinieciskais dizains" uzvarēja "The Case of the Golden Idol", kas veidota 18. gadsimtam atbilstošā izskatā pikseļotā dizainā. Kategorijā "Gada spēles dizains" tika apskatītas spēles, kuras izcēlušās ar labu spēles vadību jeb kontrolēšanas iespējām; tajā uzvarēja zirnekļu gaismas zobenu cīņu spēle "Spiderheck". Videospēlēs būtisks elements ir ne tikai vizuālais izskats, bet arī audio izpildījums. Arī kategorijā "Gada skaņa un mūzika" uzvarēja "Spiderheck" cīņu spēle. Kategorijā "Gada konsoles spēle" uzvarēja frizēšanas un skaistumkopšanas spēle "Shave & Stuff", kurā spēlētājs var savus tēlus safrizēt pēc sirds patikas. Viedtālruņu spēles ir būtiska videospēļu pasaules sastāvdaļa, tāpēc tika apbalvotas arī spēles kategorijā "Gada mobilā spēle", kur par labāko tika atzīta briesmonīšu kauju spēle "Zeeverse". Par labāko spēli datoriem kategorijā "Gada PC spēle" arī atzīta "Spiderheck".

3. 3D drukāta raķete tomēr paceļas no Zemes

Pēc diviem pārceltiem mēģinājumiem kompānijas "Relativity Space" 3D drukātā raķete "Terran 1" 23. martā iedarbināja dzinējus un veiksmīgi bez būtiskas kravas pacēlās no Kanaveralas raga Floridā. Lidojums gan neiztika bez darvas piliena, jo apmēram trīs minūtes pēc starta sākās problēmas, vēstīja "Delfi".

Apmēram piecas minūtes pēc starta misijas vadība paziņoja, ka raķete tomēr Zemes orbītu nav sasniegusi. Tās galveno uzdevumu "Terran 1" gan esot izpildījusi – tā sekmīgi izdzīvoja lidojuma fāzi, ko dēvē par "Max Q" jeb brīdi, kurā lidaparāts pakļauts vislielākajām slodzēm. Ja 3D drukātās konstrukcijas izturēja šo lidojuma posmu, tās varēšot izturēt arī citus. Tāpat sekmīgi notika otrās un pirmās pakāpes atdalīšanās, kā arī pirmās pakāpes dzinēja izslēgšanās.

Jāatgādina, ka "Terran 1" ir pirmā kosmosa raķete, kas lielā mērā drukāta ar 3D printeri, izņemot dzinēju un elektroniku. 3D drukāšanas metode ļaus nākotnē raķetes būvēt daudz lētāk un ātrāk. "Terran 1" ir nepilnus 35 metrus gara divpakāpju raķete – lielākais šāda veida 3D drukātais objekts pasaulē.

4. Debitē latviešu spēle "Stories from the Outbreak"

Video spēļu studija "Coldwild Games" laidusi klajā savu jaunāko spēli "Stories from the Outbreak" jeb "Pandēmijas stāsti". Tā ir lomu spēle, kas norisinās Rīgā zombiju apokalipses laikā, un rosinās domāt par sadarbību polarizētā sabiedrībā, vēstīja vietne "Fold".

Spēlētāji varēs vadīt izdzīvotāju grupu no Rīgas uz prāmi, kas izbrauc no Liepājas, meklēt pirmās nepieciešamības preces, cīnīties ar zombijiem un izlemt savas komandas likteni. Spēle "Stories from the Outbreak" grafiski veidota pikseļainā stilā. Latvijas auditoriju varētu uzrunāt, ka spēlē ir reālistiska Rīgas karte, un tajā ir daudz vietu, kas rīdziniekiem būs uzreiz atpazīstamas – tipiska mikrorajonu apbūve, Kongresu nams, televīzijas tornis u.c. Spēlētāji veido komandu no dažādiem tēliem, kuriem katram ir ne tikai unikālas prasmes un lomas komandā, bet arī atšķirīgs raksturs un viedokļi par notiekošo.

"Stories from the Outbreak" ir pieejama spēļu platformā "Steam". "Coldwild Games" ir neliela spēļu studija no Latvijas, kuru vada programmētājs Vladimirs Slavs. Tās mērķis ir eksperimentēt ar žanriem un spēles estētiku uztvert kā mākslu, vienlaikus par prioritāti izvirzot labu spēles mehāniku. "Stories from the Outbreak" ir studijas septītā un līdz šim lielākā spēle.

5. Čikāgā no 2025. gada lidošot elektriskie gaisa taksometri

Aviokompānija "United Airlines" sadarbībā "Archer Aviation" strādā pie tā, lai 2025. gadā Čikāgā uzsāktu gaisa taksometru pakalpojumus. Uzņēmumi plāno piedāvāt īsus maršrutus komerciālajiem pasažieriem ar elektriskām lidmašīnām. "Midnight" lidmašīnas būs ar vertikālo pacelšanos jeb eVTOL. Tās var pārvadāt četrus pasažierus, bagāžu un vienu pilotu.

"Midnight" elektriskās lidmašīnas ir paredzētas lidošanai līdz 160 kilometriem, un tās uzlādes laiks starp lidojumiem ir 12 minūtes. Elektriskajai lidmašīnai ir arī ievērojami zemāks trokšņu līmenis – 45 decibeli. Pirmais maršruts tiks atvērts starp Čikāgas O'Hāras starptautisko lidostu un Čikāgas helikopteru lidlauku, braucienam ilgstot aptuveni 10 minūtes. Uzņēmums sola, ka izmaksas būs līdzīgas kā, pārvietojoties pa zemi. Elektriskās lidmašīnas uzņēmumi ievieš ar mērķi samazināt emisijas salīdzinājumā ar tradicionālajām lidmašīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti