Digitālās brokastis

Kas ir "dark web" jeb tumšais tīmeklis? [saruna angļu valodā]

Digitālās brokastis

Automašīnu tendences Latvijā un pasaulē

Ziņu tops: Mākslīgais intelekts WhatsApp, top podkāsti pasaulē un saziņa dziļajā kosmosā

Mākslīgais intelekts un «WhatsApp» un gada podkāsti. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. E-adresei un citiem iestāžu pakalpojumiem varēs piekļūt arī ar Smart-ID

Lai iedzīvotāju un uzņēmumu elektroniskā saziņa un dokumentu aprite ar valsts un pašvaldību iestādēm būtu vēl ērtāka, e-adrese un daudzi citi pakalpojumi turpmāk būs pieejami arī ar Latvijā jau zināmo risinājumu Smart-ID, ko nodrošina "SK ID Solutions".

Tāpat paplašināsies Smart-ID lietošanas iespējas arī piekļuvei citiem valsts un pašvaldību iestāžu portāliem un tajos esošajiem pakalpojumiem, kur līdz šim Smart-ID kā risinājums bija pieejams tikai noteiktu banku klientiem.

Tas nozīmē, ka papildus valsts nodrošinātajam "eParaksts mobile" risinājumam tagad viedierīču lietotāji valsts pakalpojumiem var piekļūt arī ar Smart-ID.

2. "Virgin Atlantic" veic pirmo starpkontinentālo lidojumu ar degvielu no 100% atjaunojamiem resursiem

Apvienotās Karalistes aviokompānija "Virgin Atlantic" kļuvusi par pirmo pasaulē, kas veikusi starpkontinentālu lidojumu, izmantojot aviācijas degvielu, kas ražota no 100% atjaunojamiem resursiem. Kompānijas Boeing 787 aviolaineris mēroja lidojumu no Londonas uz Ņujorku, Džona Kenedija vārdā nosaukto lidostu ASV lielpilsētas austrumos, vēstīja "Kursors".

Ilgtspējīgo aviācijas degvielu (sustainable aviation fuel) var ražot no dažādiem avotiem, tostarp kultūraugiem, sadzīves atkritumiem un izlietotām pārtikas eļļām. Līdz šim bija atļauti komerciālie lidojumi, izmantojot 50% šādas degvielas piejaukumu.

"Šis nav bezizmešu lidojums, bet tas skaidri norāda, ka mūsu rīcībā ir nozīmīgas sviras un iespējas, kā taustāmi samazināt kaitīgo izmešu daudzumu aviācijā," intervijā "Sky News" sacījusi "Virgin Atlantic" viceprezidente korporatīvās attīstības jautājumos Hollija Boida-Bolanda.

Aviosabiedrības liek lielas cerības uz šo degvielas veidu, jo tas ļautu par aptuveni 70% samazināt nozares radītos kaitīgos izmešus. Pagaidām bezizmešu aviopārvadājumi, īpaši komerciāli, starpkontinentālajos lidojumos ir diezgan tāla nākotne un pašreizējās akumulatoru, kā arī ūdeņraža degvielas šūnas to neļauj darīt.

Lai izmantotu ilgtspējīgo aviācijas degvielu, lidmašīnām nav jāveic modifikācijas un nav nepieciešami speciāli šai degvielai paredzēti dzinēji. Te gan ir viena ļoti būtiska problēma – šo degvielu pagaidām ražo mazos apjomos un tā ir trīs līdz piecas reizes dārgāka nekā parastā aviācijas degviela. Konkrētajam lidojumam 85% no degvielas iegūti, izmantojot pārstrādātas cepameļļas, bet lidmašīnā kopumā šādam lidojumam jāiepilda ap 50 tonnām degvielas.

3. "Spotify" un "Apple" izziņo populārākos podkāstus 2023. gadā

Platformas "Spotify" un "Apple" ir publicējušas savus populārākos podkāstu jeb raidierakstu sarakstus. Jāpatur gan prātā, ka, lai gan tie sniedz mums vērtīgu ieskatu, kuri podkāsti aizkustina masas, neviens no sarakstiem gan nav uzskatāms par patieso popularitātes mēru, jo "Apple" un "Spotify" ir atšķirīgas mērķauditorijas un dažādas stratēģijas.

Spotify top 10 ir:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. Call Her Daddy
 3. Huberman Lab
 4. anything goes with emma chamberlain
 5. On Purpose with Jay Shetty
 6. Crime Junkie
 7. This Past Weekend w/ Theo Von
 8. Serial Killers
 9. The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
 10. TED Talks Daily

Apple top 10 podāsti ir:

 1. Crime Junkie
 2. The Daily
 3. Dateline NBC
 4. SmartLess
 5. This American Life
 6. Morbid
 7. Up First
 8. Huberman Lab
 9. Hidden Brain
 10. Stuff You Should Know

Kā redzams, starp abiem sarakstiem ir pārsteidzoši maza pārklāšanās. Abos ir redzamas tikai "Crime Junkie" un "Huberman Lab". Un, lai gan "Apple" piedāvā daudz noziegumu analītikas, ziņu un citus podkāstus, "Spotify" saraksts ir spēcīgāks ar slavenību tērzēšanas šoviem, kā apkopoja "The Verge".

4. "WhatsApp" mākslīgā intelekta čatbots pieejams beta versijā

"Connect 2023" pasākumā "Meta" paziņoja, ka vairākās savās platformās integrēs mākslīgā intelekta (MI) palīgus ar dažādām personībām. Tagad "WhatsApp", kā vēstīja "Kursors", jaunākā beta versija atsevišķiem lietotājiem beidzot ļauj izmēģināt MI čatbotu, kas darbojas līdzīgi kā "ChatGPT" vai "Bing Chat" risinājums.

Tehniski čatbots būs pieejams tāpat kā jebkura cita kontaktpersona Tavā "WhatsApp" grāmatiņā. Kā liecina pirmais ieskats risinājumā, lietotājs var uzdot dažādus jautājumus un iesaistīties vienkāršā sarunā, piemēram, pavaicājot, kāds ir populārākais TV šovs platformā "Netflix" vai kas ir labākais portatīvais dators darbam. Iepriekš gan jau vairāki tehnoloģiju apskatnieki vērsuši uzmanību, ka pret šādiem vaicājumiem jāizturas ar piesardzību, jo atbildes uz vaicājumiem par labākajiem produktiem var būt subjektīvs un daļēji kļūdainas.

Nav zināms, kad MI čatboti piedzīvos savu debiju, taču portāls "WABetaInfo" informē, ka gan "iOS", gan "Android" lietotāji var izmēģināt tā beta versiju.

5. Notikusi visu laiku tālākā saziņa kosmosā – vairāk nekā 10 miljonu kilometru attālumā

Cilvēcei tiecoties uz Marsa kolonizāciju, viens no izaicinājumiem, kas jāpārvar, ir spēja ātri un viegli sazināties ekstremālos attālumos. NASA spērusi soli šajā virzienā, izmantojot lāzeru, kas raidīja ziņojumus vairāk nekā 10 miljonu kilometru attālumā.

NASA 14. novembrī uztvēra lāzera signālu, kas palaists no satelīta "Psyche", kas dodas uz galveno asteroīdu joslu starp Marsu un Jupiteru. Satelīts šobrīd atrodas vairāk nekā 40 reizes tālāk no mūsu planētas nekā Mēness.

Šis ir pirmais veiksmīgais NASA Dziļā kosmosa optiskās komunikācijas (Deep Space Optical Communications) sistēmas tests, kas paredzēts informācijas sūtīšanai, izmantojot lāzera gaismu, nevis tradicionālos radioviļņus. Kosmosa aģentūra atzīmēja, ka šī ir visu laiku tālākā optisko sakaru demonstrācija, vēstīja "Techspot".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti