FOTO: Vanagkalns un Alauksts pulcē simtiem slēpotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

Tautas slēpojums “Apkārt Alaukstam” 10.februārī dalībniekus pulcēja 25.reizi, savukārt “Vanagkalna slēpošanas festivāls” savus apmeklētājus iepriecināja septīto gadu pēc kārtas. Abus pasākumus, ko šķir aptuveni 10 kilometri un vidzemnieku lepnums, apmeklēja vairāk nekā 800 slēpotāji. Vēl nepilns 100 slēpotāju šajā pašā dienā startēja Alūksnes tautas slēpojumā.

Latvijas trauslā ziema teju piespiedusi sacensību rīkotājus slēpojumu norisi plānot vienā nedēļas nogalē. Tādējādi dilemmas priekšā nostādīti arī slēpošanas cienītāji, kuri labprāt apmeklētu vismaz divus no trim vienā dienā notiekošajiem pasākumiem. Šajā reizē dalībnieki izvēlējās starp divas ziemas nenotikušo un iepriekš apmaksāto “Apkārt Alaukstam” Vecpiebalgā, garāko slēpošanas trasi Janpiebalgas novada Vanagkalnā un riņķošanu vairākos apļos Alūksnes slēpošanas centrā.

Harismātiskais Vanagkalna saimnieks Raimonds Dombrovskis iemantojis dalībnieku uzticību, jo viņa rīkotais slēpošanas festivāls 10.februārī pulcēja tautas sporta cienītājus septīto gadu pēc kārtas.

Slēpojums Jaunpiebalgas novadā var lepoties ar garāko dabīgā sniega trašu sistēmu Latvijā. Dalībnieku numurus rotā uzraksts “Pāri Piebalgas pakalniem”, kas jau priekšlaikus vēsta, ka līdzenu posmu trasē nebūs un kāpumi ar nobraucieniem sekos cits pēc cita. 18 kilometru trases shēma sacensību centrā vēsta par trim lielākiem kāpumiem, taču pēc finiša dalībnieki teiks, ka tos nemanīja, jo Vidzemes pauguraino reljefu varēja manīt nepārtraukti.

Jau pirmajos kilometros starp 340 dalībniekiem iezīmējās līderu trio – biatlonisti Daumants Lūsa un Aleksandrs Patrijuks no Pļaviņām, kā arī ziemas orientierists Raivo Kivlenieks no Ogres. Tuvākie sekotāji bija patālu, tāpēc trijotne, lai saglabātu sākotnējo ātrumu, mainījās vietām un turēja augsto tempu, līdz Daumants Lūsa piedzīvoja kritienu un līderu grupa izšķīda. Tālākajā sacensību gaitā otrs biatlonists uzņēmās vadību un attālinājās no sekotāja Kivlenieka, kuru mēģināja panākt Lūsa, taču otrs kritiens nedeva nekādas cerības finišā pacīnīties par otro vietu.

Patrijuks 18 kilometrus noslēpoja 56 minūtēs un 51 sekundē ar vidējo ātrumu 19 kilometri stundā. 48 sekundes zaudēja Kivlenieks, bet vēl pēc četrām sekundēm Vanagkalnā atgriezās Lūsa. Tikai pirmajam trijniekam izdevās ne visai vienkāršo distanci veikt ātrāk par stundu.

Abi biatlonisti finišā interesējās par Baibas Bendikas olimpisko debiju un sekmēm Phjončhanas sprinta distancē. Olimpisko spēļu laikā Daumants Lūsa labprāt palīdz Vanagkalna slēpju servisā, lai dalībnieki varētu doties trasē, lsm.lv pavēstīja pats sportists Taču nākammēnes viņš kopā ar izlasi dosies uz Pasaules kausa pēdējiem trim posmiem.

Pirmo starta numuru organizatori bija atvēlējuši daudzkārtējai Latvijas čempionei Laimai Klaužai no Carnikavas.

Laima Klauža
Laima Klauža

Slēpotāja cerības attaisnoja un, pabijusi Naukšēnos, Dzirkstiņos, Rocos un citās apdzīvotās vietās, pirmā atgriezās nosarmojušajā Vanagkalnā, trasē pavadot vienu stundu 11 minūtes un 33 sekundes. Otro vietu izcīnīja lietuviete Kristina Masevičiute (1:13:47), bet trešajā ierindojās Sanita Vītola (1:15:47) no Ādažiem.

Lēnākie slēpotāji trasē pavadīja nepilnas četras stundas, taču visiem pietika turpat sacensību centrā vārītā zupa. Apbalvošanas ceremonijā pie atzinības tika ne tikai ātrākie, bet arī paši mazākie un tie, kuri festivālā piedalījās septīto reizi. Vakarā pasākums turpinājās Jaunpiebalgas kultūras namā ar filmas “A to B RollerSki” seansu, Norvēģijas ceļotāja vieslekciju un balli.

Vanagkalna slēpošanas festivāls

Tikmēr kaimiņu novadā Vecpiebalgā 25.jubileju atzīmēja tautas slēpojums “Apkārt Alaukstam”, kas mainīgo laikapstākļu dēļ tika atcelts pagājušajā un aizpērnajā ziemā. Tāpēc Latvijas lielākajā distanču slēpošanas pasākumā bija sabraukuši dalībnieki, kuri bija pieteikušies sacensībām pirms gada vai pat diviem.

16 kilometru slēpojumā bez īpašiem kāpumiem nepieciešams vienmērīgi stabils sniegums, lai cīnītos par uzvaru. Starp 330 dalībniekiem sekmīgākais bija madonietis Raimo Vīgants (0:39:27). Vidējo ātrumu virs 24 km/h spēja noturēt Juris Damškalns un Roberts Slotiņš, kuri finišu sasniedza vienlaicīgi (0:39:29), no uzvarētāja atpaliekot vien divas sekundes. Ātrāko kvartetu noslēdza vēl viens talsenieks Gints Lūsis (0:39:31), kuram finiša spurtā pietrūka nieka divas sekundes, lai iesprauktos ātrāko trijniekā un tiktu pie naudas balvām, bez kuru pasniegšanas joprojām sekmīgi iztiek Vanagkalnā.

Savu uzvarētāja titulu šoreiz nevarēja aizstāvēt alūksnietis Oskars Muižnieks, jo Dienvidkorejā pārstāv Latviju olimpiskajā biatlona trasē. 2015.gada uzvarētājas titulu pec trim gadiem izdevās aizstāvēt Andai Muižniecei (0:45:10) no Vietalvas. Protams, arī viņa labprātāk slēpotu Phjončhanas trasē, uz kurieni ceļu aizšķērsoja reitinga punkti slēpotāju rangā.

Sieviešu trijnieku jubilejas slēpojumā “Apkārt Alaukstam” noslēdza madoniete Kitija Auziņa (0:47:10) un Raivita Birkentāle (0:58:39).

1984.gadā aizsāktā slēpojuma veselības distancē devās vairāk nekā 100 dalībnieki, kuri sacentās ne tikai ātrumā, bet arī tērpu krāšņumā. Astoņus kilometrus pirmie noslēpoja Renārs un Marta Punduri.

Apbalvošanas ceremonijā īpaša vērība tika pievērsta četriem dalībniekiem, kuri finišējuši visos 25 slēpojumos “Apkārt Alaukstam”, ko no jau otrajā paudzē rīko Avenu ģimene, kura šīs sacensības rīkoja vēl laikos, kad visi slēpoja klasiskajā solī, nevis mūsdienās iecienītajā brīvajā stilā.

Nepilns simts dalībnieku startēja tautas slēpojumā “Alūksne”, kas Ziemeļvidzemē risinājās līdzās Latvijas čempionātam biatlonā jauniešiem un senioriem. 18 kilometros nepārspēts palika Lauris Purniņš (0:48:59). Juniore Paula Bergfelde triumfēja 12 kilometru slēpojumā (0:39:25).

Nākamās sacensības distanču slēpotājiem risināsies 18.februārī Igaunijā, kad 45.Tartu maratonā starp tūkstošiem dalībniekiem 63 kilometru klasiskajā distancē dosies pussimts Latvijas slēpotāju.

No pirmā starta koridora startēs viens no labākajiem Latvijas triatlonistiem Jānis Melbārdis, spēcīgais veterāns Ivars Sedlenieks, daudzkārtējais finišētājs Jānis Teteris, kā arī Henrijs un Jānis Vimbas.

Leģendārajā trasē klasiskajā solī dosies arī jau pieminētā Vanagkalna slēpošanas festivāla ātrākā dāma Laima Klauža.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti