Rīta Panorāma

Pasaulē atzīmē 1. maiju; daudzviet notikuši plaši protesti

Rīta Panorāma

Patriotisms mudina pieteikties militārajam dienestam

Cik dažādas ir bijušas Rīgas maratona medaļas?

Šī gada «Rimi» Rīgas maratona medaļa – veltījums izlietajiem sviedriem

Šajā nedēļas nogalē Rīgas ielas piepildīs vairāki tūkstoši "Rimi" Rīgas maratona dalībnieku. Iemesli, kāpēc piedalīties maratonā, katram ir savi, bet nemainīgi īpaša nozīme ir medaļai. Tās patieso vērtību zina tikai pats maratona dalībnieks. 

Gadu gaitā mainījies gan Rīgas maratona medaļas materiāls, gan dizains. No 2007. gada medaļas dizainā noteicošais bijis Rīgas bruģis, un tā tas turpinājās piecus sešus gadus. 

Maratona organizators Aigars Nords pastāstīja, ka medaļa maratona dalībniekiem ir kaut kas tāds ārkārtīgi īpašs, tāpēc tās izstrādē tika piesaistīts mākslinieks. "Kāpēc lai mēs vienkārši uzliktu bleķa gabalu uz pleciem?" retoriski jautāja Nords, norādot, ka medaļā iestrādātais mākslas darbs piedod tai īpašu nozīmi.

Medaļas dizaina mākslinieka uzrunāšanā noteicošais ir tā brīža aktualitāte un Aigara Norda komandas savstarpējā apspriešanās. 

"Nav nemaz tik daudz maratonu, kur katru gadu ir cits mākslinieks, kas darbojas pēc salīdzinoši brīva uzstādījuma. Mūsu galvenais uzstādījums ir Rīga un skriešana, lai ko tas arī nozīmētu māksliniekam," skaidroja Nords. "Pēc tam viņš nāk ar dažādiem variantiem un mēs sakām – jā, mums vislabāk patīk šis variants."

Šī gada "Rimi" Rīgas maratona medaļas autors ir grafiķis Paulis Liepa, kuru iedvesmojusi maratona kustība.

"Tā pamatideja pašā monētā [medaļā] ir, ka tas ir veltījums izlietajiem sviedriem. Pamattēls ir sviedru pile dizainā.

Tur ir tas apļa elements, bet aplis nevis noslēdzas, bet turpinās jaunā līmenī. Tas neatgriežas sākumpunktā, bet ir solis pretim izaicinājumam," ideju skaidroja Liepa.

Tikmēr Nords atzina, ka medaļas izstrādes procesā saskatāms arī zināms risks, jo "ne vienmēr visiem viss patīk". "It īpaši tas attiecas uz mākslu. Vieniem vairāk patīk klasiskākas lietas. Kad mums 2018. gadā bija Milda, tad daudziem likās, ka tā ir visu laiku labākā medaļa, bet citi saka – nē, mums patīk kaut kas laikmetīgāks!" sacīja maratona organizators Nords, aicinot skrējienu izbaudīt kā svētkus, ļaujoties skaistajām Rīgas ielām.

Savukārt grafiķis Liepa pastāstīja, ka arī viņš gatavojas piedalīties "Rimi" Rīgas maratonā un saņemt paša dizainēto medaļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti