Brīvdienu izklaides Top-5: Tīri un kulturāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 1 mēneša.

Veselā miesā vesels gars, vēsta latviešu sakāmvārds. Un kas gan cits Latvijas garu stipru turēs, ja ne mēs paši, tāpēc ne tikai šajās brīvdienās, kad daudzi atbildīgas un zaļas pārliecības cilvēki būs nodevušies apkaimes sakopšanas darbiem Lielajā talkā, ceram un apņemamies tīri un kulturāli uzvesties ne tikai reizi gadā.

Izklaide brīvdienās - Top-5:

1. Latviešu roka vēstures stunda

Šovakar pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma uz koncertzāles "Palladium" skatuves atkal apvienosies latviešu kulta rokgrupa "K. Remonts". Lai arī "K. Remonts” darbojās vien septiņus gadus, grupas sarežģītais melodiskums un nopietnie dziesmu teksti 80. gados spēja saviļņot daudzu brīvību alkstošo ļaužu prātus.

Arī šī vakara koncerts viļņos gan tā laika brīvdomātājus, gan arī mūsdienu hipsterus, tā ka – vakarā kāpjam savos fiksīšos un dodamies uz "Palladium" klausīties "Un būs tev", "Ielu" un "Ziemu" un citas "K. Remonta" dziesmas. Ieva Akuratere, Juris Riekstiņš, Gints Sola un Juris Kroičs koncertā piedalīties aicinājis arī ne mazāk kolorītus īpašos viesus – Kasparu Tobi, Imantu Daksi, Jāni Žildi, Kārli Kazāku, Pēteri Riekstiņu un Svēto jeb Juri Lasinski. Koncerts būs unikāls, jo atjaunot darbību "K. Remonts" tomēr neplāno, lai gan pieļauj - ja uzaicinātu, varētu uzstāties vēl arī kādā festivālā.

2. Eko vs moto

Ja šopavasar jau kāds paguvis norībinājis garām jūsu logam vai degunam, tad ziniet – šajā nedēļas nogalē rībinās pavisam nopietni, jo sestdien, 26. aprīlī, oficiāli tiek atklāta moto sezona.

4000 lielāku un mazāku rumaku īpašnieki pie tirdzniecības centra "Mols" sāks pulcēties jau no desmitiem rītā, bet moto piruešu alkstošos priecēs, sākot no vieniem dienā, kad elegantā un trokšņainā motoparādē braucēji dosies uz Biķernieku sporta bāzi Mežciemā. Tur līdz pieciem vakarā izklaidi garantēs dragreisa zvaigzne Mia Maria Vepsalainena no Somijas, notiks arī motosacensības un cita veida atrakcijas.

No jaudīgāku braucamo īpašniekiem nav nobijušies arī riteņbraucēji – akurāt sestdien ar Rīgas velo nedēļas aktivitātēm tiks atklāta 2014. gada velo braukšanas sezona.

Rīgas velo nedēļas laikā notiks vairāki pilsētas sporta un kultūras velo pasākumi, mudinot ikvienu kā ikdienas pārvietošanās līdzekli izmantot velosipēdu, kā arī satiksmes dalībniekiem atgādinot, ka pilsētā riteņbraucēji ir neatņemama ikdienas transporta sastāvdaļa. Ja velo kustības pamatprincipi atbilst jūsu pārliecībai, tad sestdien plkst. 11 minieties uz kluba „Piens” pagalmu, kur visas dienas garumā viss par un ap velo kultūru.

Bet vēl daudzi citi mierīgāku un pret vidi atbildīgāku darbību cienītāji sestdien pulcēsies Vislatvijas akcijā "Lielā talka". Strādāšana vai izklaide, atkarīgs no pārliecības un nodomiem, bet skaidrs, ka visiem roka jāpieliek, lai lielais darbs uz priekšu tiek! Bet der paturēt prātā, ka šogad Lielā talka solās būt siltākā tās vēsturē kopš 2008. gada, un sinoptiķi brīdina par augstu ugunsbīstamību. Tāpēc – sakopsim ne tikai savu sētu un pilsētu, bet atbildīgi izturēsimies arī pret mūsu "mazajiem brāļiem", kaimiņiem un paši pret sevi.

3. Latviskais - pārpasaulīgais

Pēc aktīvas talkošanas der padomāt arī par veselu garu, apmeklējot kādu no kultūras pasākumiem. Eiropas kultūras galvaspilsēta Rīga sestdien, 26. aprīlī priecēs gan mūzikas, gan dejas cienītājus, turklāt godā ceļot pašmāju komponistu meistardarbus. Sestdien septiņos vakarā Rīgas Domā notiks Zigmara Liepiņa "Transcendentālās jeb pārpasaulīgās oratorijas" pirmatskaņojums. Darba pamatā ir patiess notikums Japānas zemestrīces laikā, ko komponists izlasīja internetā, proti, pēc zemestrīces Japānā glābēji drupās atrada mirušu sievieti, kura ar savu ķermeni bija aizklājusi trīs mēnešus veco dēlu. Puisēns bija dzīvs, un viņam blakus glābēji atrada mobilo telefonu ar īsziņu uz ekrāna: "Ja tu izdzīvosi, atceries - es tevi mīlu”.

Aleksandrs Antoņenko

Šo aizkustinošo stāstu izdziedās operas solisti Inga Šļubovska un Aleksandrs Antoņenko, kā arī Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.

Savukārt Latvijas Nacionālajā operā rītvakar - baleta uzveduma "Trīs tikšanās" pirmizrāde.

Kas jo īpaši interesanti - latviešu komponistu Georga Pelēča, Pētera Vaska un Riharda Dubras mūziku dejas valodā iestudē trīs starptautiska līmeņa horeogrāfi: Pelēča gaišo, sirsnīgo darbu "Godinot" iestudējusi balerīna Bridžeta Breinere no Amerikas Savienotajām Valstīm, Vaska ziemeļnieciski lakoniskajai "Elēģijai" savu versiju piedāvās horeogrāfs no Demiss Volpi Argentīnas, bet Dubras "Trešais klavierkoncerts", kas suģestē ar intensīvu garīgo pārdzīvojumu, iedvesmojis slovāku Mario Radačovski. Kā uzsver Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, šajā uzvedumā svarīga un interesanta ir ne tikai deja, bet arī mūzika.

4. No māla līdz avangardam Latgalē

Ar mocīšiem, riksīšiem vai autiņiem, bet saules lutinātās brīvdienās der palūkoties arī ārpus galvaspilsētas robežām. Latgales pusē dienās notiek tradicionālās Podnieku dienas, un tieši šovakar sāksies viens no svarīgākajiem notikumiem – keramikas cepļa kurināšana Andra Ušpeļa darbnīcā Griškānu pagasta Pocelujevkā.

Andris Ušpelis

Vērot, kā tad top māla meistardarbi, un klausīties Andra Ušpeļa aizraujošajos stāstos varēs līdz pat deviņiem vakarā, bet redzēt, kas no ceplī ieliktajiem darbiem būs sanācis, varēs novērtēt jau sestdien no rīta, kad ceplis tiks atvērts.

Vēl Latgales pusē noteikti ir vērts apmeklēt Marka Rotko Mākslas centru Daugavpilī.

24. aprīlī apritēja apaļš gads, kopš centra atvēršanas, un, svinot jubileju, Rotko centrā atklātas arī vairākas jaunas izstādes. Tādi vārdi kā Marks Šagāls, Pablo Pikaso un Anrī Matisa mākslas cienītājiem droši vien nav jāskaidro, bet uz Rotko centru noteikti jābrauc arī tiem, kuri ar mākslu ir uz "Jūs" – jau pati atjaunotā Daugavpils cietokšņa teritorija un Mākslas centrs liek sajūsmā noelsties, vai tiešām tas ir Latvijā! Marka Rotko Mākslas centra vadība sola pie sasniegtā neapstāties un vismaz tikpat ražīgi strādāt arī turpmāk – izstādes tiek plānotas jau trīs un četrus gadus uz priekšu.

5. Pianisma zvaigznes un pikanti stāsti Liepājā

Savukārt Latvijas otrā malā Liepājā, svētdien, 27. aprīlī izskanēs 22. starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls, kas, skatītāju vērtējumā, gadu no gada ir ievērojami audzis, attīstījies un "pārkāpis" Liepājas un Latvijas robežas – šī gada atklāšanas koncerts notika ne tikai Liepājā, bet arī Klaipēdā. Festivāls noslēgsies ar koncertu, kurā skanēs Panufņika, Rahmaņinova un Štrausa opusi un kurā piedalīsies Liepājas Simfoniskais orķestris Luca Kēlera vadībā kopā ar pianistiem no Lietuvas, Polijas un Itālijas.

Liepājā kopā ar savu ierasto komandu atkal ieradies Dailes teātra galvenais režisors Dž. Dž. Džilindžers. Pats tulkojis un dramatizējis feminisma literatūras žanru pārstāvošās Fejas Veldones darbu, režisors Liepājas teātrī iestudējis izrādi "Dekamerons spa stilā".

Izrāde solās būt gana grezna un pikantiem stāstiem bagāta - kā jau spa! Vai Džilindžera veikums būs tikpat spožs kā nomināciju un balvu lutinātās izrādes "Pūt, vējiņi!", "Ragana" vai "Hanana", to varat novērtēt šovakar pirmizrādē vai arī nākamajās izrādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti