Rīta Panorāma

Eiropas Kosmosa aģentūrā jauno astronautu izlaidums

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Latvijā izrakstītās e-receptes derīgas sešās ES dalībvalstīs

Ap 100 reižu izmantota iespēja pirkt zāles ārvalstīs ar Latvijā izrakstītu e-recepti

Mēneša laikā, kopš Latvijā izrakstītās e-receptes ir pieejamas sešās Eiropas Savienība valstīs, šī iespēja ir izmantota aptuveni 100 reizes, liecina, Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati. Kā tas strādā, un kāpēc iedzīvotājiem būtu vērts pieteikties bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas kartei?

Ar Latvijā izrakstītu e-recepti iegādāties medikamentus var Igaunijā, Lietuvā, Čehijā, Polijā, Portugālē un Spānijā. Kā skaidroja NVD pārstāve Sintija Gulbe, process ir visai vienkāršs. "Ierodoties aptiekā konkrētajā valstī, informējiet, ka esat Latvijas iedzīvotājs un vēlaties izņemt savas zāles, izmantojot e-recepti. Uzrādiet savu personu apliecinošu dokumentu, vai tā ir identifikācijas karte vai pase, un attiecīgi veiciet maksājumu," viņa norādīja.

Tomēr ārvalstīs nevarēs iegādāties medikamentus, kas satur psihotropās vielas, kā arī tādas zāles, kas aptiekā ir jāgatavo uz vietas.

NVD pārstāve norādīja: "Vienlaikus var arī saņemt valsts kompensējamos medikamentus šādā kārtībā, bet tajā brīdī, kad tiek kādā no valstīm pirkts šis medikaments, ir jāsamaksā no personīgajiem līdzekļiem. Savukārt pēc tam var iesniegt iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā un lūgt izdevumu atmaksu. Izdevumu atmaksa šajā situācijā būs saskaņā nevis ar tās valsts, kur ir iegādāts medikaments, bet ar Latvijas spēkā esošo kompensējamo zāļu sistēmu."

Mēneša laikā, kopš Latvijā izrakstītās e-receptes ir pieejamas sešās Eiropas Savienības valstīs, šī iespēja ir izmantota aptuveni 100 reizes. NVD pauda cerību, ka līdz gada beigām šim sešu valstu sarakstam varētu pievienoties arī Zviedrija.

NVD arī aicināja iedzīvotājus saņemt bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). To var noformēt attālināti portālā "e-veselība" vai saņemt klātienē NVD klientu apkalpošanas centros.

NVD pārstāve Gulbe paskaidroja: "Šī karte ir dokuments, kas apliecina tiesības saņemt neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību Eiropas Savienības dalībvalstī. Praktiskā izpausme, piemēram, ja ģimene dodas, teiksim, izklaides braucienā tepat uz Igauniju, kas ir šķietami netālu, bet, piemēram, ja gadās trauma, salauzt roku vai kāju, tad šajā gadījumā ir iespēja saņemt tūlītēju medicīnisko palīdzību, ko apmaksā valsts – tādu pašu kā, teiksim, Igaunijas iedzīvotājiem."

Tomēr jāatceras, ka EVAK karte nesegs pacienta līdzmaksājumu, ja tāds konkrētajā valstī paredzēts, un neapmaksās ārstniecības izdevumus privātās klīnikās. EVAK karte arī neapmaksās repatriācijas izdevumus, tāpēc, dodoties ceļojumā uz ārvalstīm, vienlaikus būtu ļoti ieteicams iegādāties arī ceļojumu apdrošināšanu.

KONTEKSTS: 

No šī gada 4. marta arī noteiktu Eiropas Savienības dalībvalstu iedzīvotāji Latvijas aptiekās var iegādāties savu e-recepšu zāles, ja mītnes valsts ir uzsākusi datu apmaiņu ar Latviju. Šobrīd Latvijas aptiekās var iegādāties zāles, kas ir izrakstītas Igaunijā, Polijā, Čehijā, Portugālē un Spānijā. Informācija par valstīm, kuras veic e-recepšu datu apmaiņu ar Latviju, tiek regulāri atjaunota un ir pieejama NVD tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti