Dienas ziņas

Kara muzejam dāvina patruļkuģi "Kristaps"

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Šogad piecos mēnešos izsniegtas jau 42 939 EVAK

Aicina ceļotājus bez maksas saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti; šogad izsniegti jau ap 43 000

Straujiem soļiem tuvojas vasaras sezona, kad daļa Latvijas iedzīvotāju dosies apceļot tuvas un tālas valstis. Ceļojumos svarīgi ir neaizmirst ne vien personu apliecinošus dokumentus, bet arī Eiropas veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK. Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka cilvēku pratība sevi pasargāt ceļojumos ir uzlabojusies. Pērn Latvijā ir izsniegti vairāk nekā 144 000 EVAK karšu, bet šī gada pirmajā ceturksnī – jau nepilni 43 000. Kā iegūt EVAK savā īpašumā, un kam to vispār vajag?

NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga par EVAK karti
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Lai dotos ceļojumā ar mierīgu prātu, NVD ikvienam ceļotājam iesaka pieteikt un bez maksas saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK. Tā ir plastmasas kartīte, kas apliecina, ka persona dzīvo kādā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm vai arī Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē, un ir tajā sociāli apdrošināta. EVAK garantē iespēju saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem, kā vietējiem iedzīvotājiem.

NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga skaidroja, ka EVAK ES darbojas jau vairākus gadus:

NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga par EVAK karti
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

"Ja vietējiem iedzīvotājiem šī [medicīniskā] palīdzība ir bez maksas, tad arī šim cilvēkam, kurš uzrāda šo karti, būs bez maksas. Vai arī, ja ir jāveic līdzmaksājumi, kas ir noteikti arī, piemēram, Latvijā, tad cilvēkam būs jāmaksā tikai līdzmaksājumi un ne vairāk. Ja nav šādas apdrošināšanas kartes, tad samaksa par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem ir jāveic atbilstoši maksas pakalpojumu cenrādim."

Tomēr ir kāda svarīga nianse – EVAK nesedz līdzmaksājumus, kas norādīti kādas valsts maksas pakalpojumu cenrādī. Tā nav bankas karte vai veselības apdrošināšanas polise. Tāpat tai nav vecuma ierobežojuma, jo karte nedala iedzīvotājus pēc vecuma. Gan zīdainim, gan senioram šī karte ir nepieciešama.

Lai pieteiktu un saņemtu EVAK, ir jāiesniedz pieteikums portālā "E-veselība", sadaļā "Ģimenes ārsts un EVAK" – "Mans EVAK". Karti var pieteikt arī klātienē, kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī). Ir iespēja izmantot arī pasta pakalpojumus un nosūtīt pieteikumu pa pastu.

Ja apdrošināšanas karte ir pieteikta attālināti, to var saņemt pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi.

NVD pārstāve Sintija Gulbe atgādināja, ka bez šīs kartes nevajadzētu doties arī uz kaimiņvalstīm: "Drošs līdzeklis brīdī, ja esat īslaicīgā ceļojumā, kaut tepat – Igaunijā, Lietuvā – un gadās trauma." Ja kartes nav, par saņemto neatliekamo ārstēšanu būs jāmaksā pašam. Un šī summa var būt arī vairāki simti un tūkstoši eiro – atkarībā no saņemtās palīdzības. "Būs jānorēķinās ar saviem līdzekļiem, bet pēc tam jāiesniedz mums čeki," skaidroja Gulbe.

EVAK kartes derīguma termiņš ir trīs gadi. Tas norādīts uz kartes, kā arī "E-veselības" portāla sadaļā "Mans EVAK".

Trešo valstu pilsoņi, tai skaitā Latvijas nepilsoņi, nevar izmantot EVAK Norvēģijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Islandē un Dānijā. Izņēmums ir, ja viņi ir bezvalstnieki, bēgļi vai ES pilsoņa ģimenes locekļi.

Iedzīvotāju aptaujā Rīgas ielās Latvijas Radio noskaidroja, ka vairumam EVAK karte ir, tomēr par laimi nav nācies to izmantot dzīvē. Daļa tomēr atzina, ka neko nav dzirdējuši par šādu bezmaksas iespēju sevi pasargāt ceļojumu laikā, vai arī tikai plāno pasūtīt EVAK.

Iedzīvotāji par EVAK
00:00 / 01:32
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti