Kā izvēlēties piemērotāko dabasgāzes tirgotāju pirms nākamās apkures sezonas?

No 1. maija dabasgāzes tirgus, tāpat kā elektroenerģijas tirgus, ir pilnībā atvērts. Tas nozīmē, ka vairs nav Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) regulēta tarifa. Mājsaimniecību lietotāji var izvēlēties savam patēriņam piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un piedāvājumu, kur dabasgāzes cena tiek noteikta abām pusēm – lietotājam un dabasgāzes tirgotājam –, savstarpēji vienojoties. SPRK skaidro, ko ņemt vērā, izvēloties piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un produktu.

Dabasgāzes tirgotāju var mainīt līdz katra esošā mēneša 15. datumam.

Īpaši uzmanība arī jāpievērš tiem lietotājiem, kuri iepriekš dabasgāzi saņēma no AS "Latvijas Gāze" par regulētu tarifu un līdz 15. aprīlim neizdarīja izvēli par labu citam produktam vai tirgotājam. Tas nozīmē, ka dabasgāzi lietotājs turpina saņemt no "Latvijas Gāzes", bet par universālā pakalpojuma cenu, kas ir augstāka, salīdzinot ar šobrīd tirgū pieejamo cenu. 

"Jūlijā dabasgāzes cenas Eiropas biržās turpināja samazināties, kas nozīmē, ka pēdējā gada laikā dabasgāzes cenas ir piedzīvojušas vienu no straujākajiem kritumiem. To, vai šis ir zemākais dabasgāzes cenas punkts vairumtirdzniecībā šajā gadā, rādīs tikai laiks. Tomēr, pieņemot, ka ierasti, līdz ar apkures sezonas sākumu cenas pieaug, šobrīd varētu būt piemērots brīdis slēgt vai pārslēgt līgumu par dabasgāzes tirdzniecības pakalpojumu lietotājiem, kuri priekšroku dod cenas fiksēšanai. Būtiski tas ir tām mājsaimniecībām, kurās dabasgāzes patēriņš ir augstāks, proti, dabasgāze tiek izmantota apkurē. Tomēr ietaupījums varētu būt arī, ja dabasgāzi izmanto plītīs ēst gatavošanai," norādīja SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

Dabasgāzes cena "TTF" ("Title Transfer Facility") biržā no 2022. gada janvāra lī...
Dabasgāzes cena "TTF" ("Title Transfer Facility") biržā no 2022. gada janvāra līdz 2023. gada jūlijam (EUR/MWh)

Vienlaikus arī tām mājsaimniecībām, kas noslēgušas līgumus par universālo pakalpojumu ar citiem tirgotājiem, jāizvērtē, vai nav nepieciešams pārslēgt līgumu. Spēkā esošu universālā pakalpojuma līgumu lietotājs jebkurā laikā var pārtraukt bez soda naudas piemērošanas. 

SPRK vērsa uzmanību, ka katrai mājsaimniecībai, lai samazinātu izmaksas, ir svarīgi izvērtēt savu dabasgāzes patēriņu un iedziļināties dabasgāzes piegādātāju piedāvājumos, lai izdarītu pārdomātu lēmumu piemērotākā produkta izvēlē un izdevīgākā līguma noslēgšanā. 

Šobrīd mājsaimniecībām pakalpojumu piedāvā trīs tirgotāji – AS "Latvijas Gāze", AS "Latvenergo" ar tirdzniecības zīmolu "Elektrum" un SIA "Elenger". Sagaidāms, ka ar laiku dabasgāzes tirgotāju skaits mājsaimniecībām varētu pieaugt. 

SPRK atgādināja, ka mājsaimniecību lietotājiem ir pieejami divu veidu produkti – fiksētas cenas (cena nemainīga noteiktam periodam) un mainīgas jeb biržas cenas produkts (mainās atbilstoši cenai dabasgāzes biržā). Katram lietotājam ieteicams izpētīt tirgotāju piedāvājumus un pārdomāt, kurš no piedāvātajiem produktiem ir izdevīgākais saviem patēriņa paradumiem. 

Mainīgas cenas produkts

Mainīgas cenas produkta gadījumā dabasgāzes cena lietotājam tiek noteikta atbilstoši "TTF" ("Title Transfer Facility") dabasgāzes biržas cenai, un tā var mainīties katru mēnesi atkarībā no norisēm pasaules dabasgāzes tirgū. Jāņem vērā, ka tirgotāji var piemērot maksu par tirdzniecības pakalpojumu, kas arī jāatspoguļo piedāvājumā un rēķinā.

Fiksētas cenas produkts

Fiksētas cenas produktam ir divi līguma veidi – fiksētas cenas, tirgotājam un lietotājam vienojoties, un universālais pakalpojums. 

Fiksētas cenas gadījumā tirgotājs piedāvā noteiktu nemainīgu cenu noteiktā laika periodā. Līgums parasti tiek slēgts uz pusgadu vai gadu, bet var tikt slēgts arī uz diviem vai vairāk gadiem, vai bez noteikta termiņa. Vienlaikus jāņem vērā, ka tirgotājs var paturēt tiesības cenu mainīt, piemēram, reizi sešos mēnešos. Tādēļ pirms fiksētas cenas līguma slēgšanas ieteicams noskaidrot, cik bieži tirgotājs patur tiesības mainīt (pārskatīt) dabasgāzes cenu. Tāpat arī tirgotājam ir pienākums vismaz mēnesi pirms līguma termiņa beigām par to informēt lietotāju, skaidrojot turpmākos rīcības variantus. Tomēr lietotājiem ieteicams arī pašiem sekot līdzi līguma termiņam un laicīgi apsvērt turpmāko izvēli. Slēdzot līgumu, jāpievērš uzmanība, vai paredzēta soda nauda par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Tas ir būtiski, ja lietotājs vēlēsies mainīt gāzes produktu vai slēgt dabasgāzes piegādes līgumu ar citu tirgotāju. 

Universālā pakalpojuma līguma gadījumā (visiem tirgotājiem ir pienākums piedāvāt universālo pakalpojumu) tirgotājs saglabā dabasgāzes cenu nemainīgu 6 mēnešus. Spēkā esošu universālā pakalpojuma līgumu lietotājs jebkurā laikā var pārtraukt bez soda naudas piemērošanas. Vienlaikus jāņem vērā, ka šis pakalpojums var būt dārgāks par citiem tirgū pieejamajiem.

Ko vēl svarīgi ņemt vērā?

  • Dabasgāzes tirgotāju var mainīt katru mēnesi līdz esošā mēneša 15. datumam. Piemēram, ja līdz 15. augustam tiek noslēgts jauns dabasgāzes tirdzniecības līgums, ar 1. septembri dabasgāzes piegādi nodrošinās izvēlētais tirgotājs. Savukārt produkta maiņu pie esošā tirgotāja var veikt katru mēnesi līdz esošā mēneša 31. datumam.
  • Ar dabasgāzes tirgotāju piedāvājumiem var iepazīties tirgotāju tīmekļvietnēs vai konsultējoties telefoniski. 
  • Līgumu var pārslēgt tirgotāju pašapkalpošanās portālos vai arī telefoniski, bet pirms tam noteikti rūpīgi jāiepazīstas ar tirgotāja piedāvājumu, jāizpēta ne vien dabasgāzes cenas piedāvājums, bet arī līgums un tā nosacījumi (piemēram, uz cik ilgu laiku līgums tiek slēgts, vai par dabasgāzi tiks piemērota fiksēta vai mainīga (biržas) cena, kāda ir dabasgāzes tirgus cena biržā līguma slēgšanas brīdī, vai un kāds ir sods līguma pirmstermiņa izbeigšanas gadījumā). Līguma nosacījumi nedrīkst atšķirties no lietotājam izteiktā piedāvājuma.
  • Pamatā tirgotāju piedāvājumi paredz norēķinus atbilstoši katra mēneša patēriņam, iesniedzot skaitītāja rādījumu un saņemot rēķinu.
  • Atsevišķi piedāvājumi paredz arī izlīdzināto maksājumu (maksā katru mēnesi vienādu summu, balstoties uz vēsturiski vidējo dabasgāzes patēriņu). Izlīdzinātā maksājuma gadījumā svarīgi apzināties, ka noteikta perioda beigās (ierasti pēc gada) vai tirgotāja maiņas gadījumā esošais tirgotājs veiks pārrēķinu atbilstoši faktiskajam lietotāja dabasgāzes patēriņam. Pārrēķina rezultātā var konstatēt gan to, ka lietotājs ir pārmaksājis, gan to, ka lietotājam ir vēl jāpiemaksā starpība starp izlīdzināto maksājumu un faktisko patēriņu un reālajām izmaksām. Proti, nesekojot līdzi faktiskajam dabasgāzes patēriņam un faktiskajām izmaksām, pēc pārrēķina var būt nepieciešams piemaksāt.
  • Universālā pakalpojuma (UP) gadījumā SPRK uzrauga, vai dabasgāzes tirgotājs, izsakot UP piedāvājumu, ir ievērojis visus normatīvajos aktos noteiktos universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus un universālā pakalpojuma piedāvājumu izteikšanas veida pareizību. Ja lietotājam ir aizdomas par nepareizu universālā pakalpojuma piemērošanu rēķinā, lietotājs aicināts vērsties SPRK, rakstot uz [email protected]
  • Savukārt, ja neizdodas atrisināt strīdu ar dabasgāzes tirgotāju par iespējami netaisnīgiem līguma noteikumiem vai negodīgu komercpraksi, konsultāciju var saņemt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, rakstot uz [email protected] vai zvanot uz 65452554.

KONTEKSTS:

No 1. maija pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus. Tas nozīmē, ka vairs nav viena tirgotāja, kas lietotājiem nodrošina gāzi par tarifu, kas tiek regulēts un izvērtēts tikai divas reizes gadā. 

No patērētāja viedokļa tas nozīmē, ka tagad ar dabasgāzi jārīkojas līdzīgi kā ar elektrību – jāslēdz līgums par šī energoresursa piegādi ar kādu no tirgotājiem. Rēķinoties, ka tomēr būs daļa cilvēku, kas šādus līgumus nenoslēgs, tiek atstāta spēkā iespēja dabasgāzi saņemt tāpat kā līdz šim. Proti, saskaņā ar valdības apstiprinātajiem noteikumiem iedzīvotājiem būs pieejams universālais pakalpojums.

No 1. maija mājsaimniecībām gāzi piedāvā trīs uzņēmumi: AS "Latvijas Gāze"; AS "Latvenergo", kas tirgū piedalās ar zīmolu "Elektrum"; Igaunijas gāzes un elektrības tirgotāja "Eesti Gaas" meitaskompānija Latvijā SIA "Elenger".

Pēc gāzes tirgus atvēršanas piegādātāju mainījušas ap 5–10% mājsaimniecību. Gāzes piegādes uzņēmumi situāciju vērtē pozitīvi un sagaida, ka augstāka dinamika būs, tuvojoties rudenim un kārtējai apkures sezonai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti