Pensionāre Dzidra Bruzgule turpinās audzēt kaņepes savām vajadzībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pensionārei Dzidrai Bruzgulei no Viļānu novada Dekšāres pagasta 2018.gada augusts paliks atmiņā ar nepatīkamu un satraucošu notikumu, kas saistīts ar piemājas dārza kaņepēm. Tad policijas darbinieki ieradās pensionāres mājās un uz aizdomu pamata, ka augi satur narkotiskās vielas, visas kaņepes konfiscēja, lai veiktu ekspertīzi.

Pensionāre Dzidra Bruzgule turpinās audzēt savām vajadzībām kaņepes
00:00 / 04:56
Lejuplādēt

Ierosinātā krimināllieta gan tika izbeigta, jo ekspertīzē secināja, ka aizdomām nebija pamata. Kopš notikuma ir pagājuši četri mēneši. Dzidra Bruzgule, atzīst, ka joprojām nav skaidrības, kā nepieciešams rīkoties, lai savā piemājas dārzā, audzējot kaņepes, nesagaidītu atkal ierodamies policiju. Tomēr kundze ir apņēmusies, ka arī turpmāk viņas dārzā tiks audzētas kaņepes.

Latvijas Radio Dzidra Bruzgule sagaida uz mājas sliekšņa, ar slotu noslaukot sasnigušo sniegu. Pensionāre aicina istabā un cienā ar kafiju. Dzidrai Bruzgulei pirms Ziemassvētkiem bija dzimšanas diena, nosvinot 73.gadadienu. Dzīvē šobrīd iestājies mierīgāks posms, taču vēl pavisam nesen Dzidrai tika pievērsta pastiprināta uzmanība gan no mediju, gan sabiedrības puses uzzinot, ka pie pensionāres ieradās policija, lai konfiscētu piemājas dārzā augošās kaņepes.

“Jāsaka paldies visiem ļaudīm saprātīgajiem daudz deva tādu stiprinājumu gan internetā, gan no visām presēm te zvanīja. Liels apgrieziens bija”, stāsta Dzidra Bruzgule.

Augusta beigās pie sievietes mājās ieradās Valsts policija no Rēzeknes iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas. Dzidras piemājas dārzā esošās kaņepes policijai pēc vizuālās apskates radīja aizdomas, ka, iespējams, augi satur narkotiskās vielas. Visi augi, kopskaitā 363 gabali tika sapakoti 17 papīra maisos. Ekspertīze gan parādīja, ka kaņepes nesatur narkotiskās vielas. Sākumā policija teikusi, ja Dzidra vēlas saņemt atpakaļ konfiscētās kaņepes, tad jābrauc pašai personīgi uz Rēzekni, vēlāk policijas nostāja mainījās.

“Piezvanīja Pastara kungs, Latgales reģionālās pārvaldes priekšnieks, tas atvainojās, ka ir pārcentusies Rēzeknes policija, un tad jau bija no Ķuža, tad pa visām televīzijām sāka iet, tad jau paši atveda kaņepes. Taču viņas jau sapelējušas bija, apbirušas lapas. Es papurināju, saliku pie staba, lai pūst. Pavasarī dezinfekcijai izmētāšu uz dārza,” teica pensionāre.

Dzidrai joprojām ir nepieciešams kontaktēties ar policiju. Kundze pieprasījusi kompensāciju par materiālu un morālu kaitējuma nodarīšanu. Ir jāraksta dažādi dokumenti, lai apliecinātu kompensācijas nepieciešamību un pamatotību.

Dzidra Bruzgule
Dzidra Bruzgule

“Jums ir svarīga kompensācija? Viens brīdis bija riktīgi kritisks, tāds spiediens bija, ka insults gandrīz varēja būt, apakšējais 150 bija. Es saprotu nav dzīve pagalam kaņepju dēļ, bet viss kopā tāds pazemojums, apvainojums, tās aizdomas, ka plēš nost un es labi zinu, ka tās ir pastas kaņepes, kaut kāda nesakarība,” norādīja pensionāre.

Dzidra uzskata, ka ir nepieciešams, ko mainīt, lai audzējot kaņepes savam pašpatēriņam, nebūtu risks, ka policija var atbraukt un, uz aizdomu pamata, visu izpostīt. Kā policija Dzidrai norādīja, ka jāuzrāda vismaz kaņepju sēklu paciņa, kas pirkta veikalā, tomēr kundze uzskata, ka tas ir nenopietni.

“Jābūt kaut kādam speciālistam, lai atšķir, kura ir tā kaņepe, vai arī tagad tādas tehnikas, tādas iespējas, vai tad nevar tai nieka kaņepei sataisīt iepriekš nosakošo analīzi,” teica Dzidra.

Tagad kopā ar senioru deju kolektīvu dodoties uz dažādiem pasākumiem par Dzidras kundzi ir izveidojies joks, viņa par to vien pasmejas. “Humors ir, es tagad esmu narkobaronese, aizbraucam uz tiem sarīkojumiem, prasa: Kaņepīte ir?”, stāstot smejas.

Kundze turpinās audzēt kaņepes, cerot, ka ar policiju nebūs vairāk nekādu nepatīkamu atgadījumu. “Kā man viņas augušas, tā man viņas augs, es nekur nebēgšu, neslēpšos ”.

Kā apliecina Valsts policijā, Dzidras kundzes gadījumā darbinieku rīcībā netika konstatēti pārkāpumi, taču, pārskatot Valsts policijas izmantoto metodi attiecīgajā situācijā, turpmāk nolemts pielietot situācijai atbilstošāku procedūru augu ekspertīzes veikšanai, neriskējot nodarīt materiālo kaitējumu personai, kura audzē kaņepes savai mājsaimniecībai. Jāpiebilst, ka personas var audzēt kaņepes mājsaimniecības vajadzībām un tam nav nepieciešama speciāla atļauja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti