Monopols

Maksims Jegorovs: Jo vairāk attīstām mākslīgo intelektu, jo vairāk iedziļināmies sevī

Monopols

LIAA pārstāvniecības vadītājs Ukrainā Ainārs Mežulis: Valsts pirms kara strauji attīstījās

Latvijas TV operators Ingus Graudiņš: Ukrainā sižeti bieži top ekspromtom

Ambīcijas un vēlme izdarīt vairāk. LTV operators Ingus Graudiņš stāsta par darbu Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vēlme izdarīt kaut ko vairāk, kā arī atstāt ko paliekošu un vērtīgu pamudināja Latvijas Televīzijas operatoru Ingu Graudiņu doties iemūžināt Ukrainā notiekošo uz vietas. Tur viņš piedzīvojis netālu sprāgstošas raķetes un draudus, taču arī novērojis ukraiņu nesalaužamo garu, gribasspēku un spītu, – par to Graudiņš stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Monopols". 

Ambīcijas izdarīt vairāk

Savulaik viņš kā operators darbojies Latgales reģionālajā televīzijā, bet kopš 2007. gada strādā Latvijas Televīzijas Ziņu dienestā. Graudiņš ir viens no tiem, kuru nebiedē filmēšana bīstamos apstākļos un "karstajos" punktos, tostarp Ukrainā. 

Par televīzijas operatora darbu, pašaizliedzību un drosmi, dokumentējot karu Ukrainā, pagājušajā gadā viņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī saņēmis Latvijas Žurnālistu asociācijas Izcilības balvu.

Graudiņš atzina, ka daudzi viņam jautājuši, kas mudināja braukt uz Ukrainu – valsti, kur notiek karš un pastāv risks iet bojā.

"Savā ziņā – ambīcijas. Gribas kaut vērtīgu izdarīt šajā dzīvē, šajā arodā, jo, filmējot katru dienu Saeimā, Ministru kabinetā, dienas paiet rutīnā.

Finālā, kad būs laiks, kad sirmums būs noklājis visu galvu, un varēs atcerēties, ko esi dzīvē izdarījis, nebūs īsti tas stāsts par... Ir interesantas lietas arī Saeimā, bet šis notikums Ukrainā paliks vairāk atmiņā," skaidroja Graudiņš. 

Viņš atzina, ka – tās ir ambīcijas izdarīt kaut ko vairāk, kaut ko paliekošu, ko citi nevar izdarīt. "Ne kurš katrs ir gatavs braukt. Arī mums televīzijā ir bijušas sarunas, un ir arī operatori, kas teikuši, ka nebrauks," viņš stāstīja. 

Karš operatoram iemācījis ne tikai strādāt ekstremālos apstākļos, bet pavēris arī citu skatījumu uz pašu darbu – Ukrainā ļoti bieži viss notiek uzreiz, bez gatavošanās. 

"Ļoti bieži viss notiek ekspromtom.

Tikai esot tur uz vietas, bieži vien tiek meklēts risinājums, jo, izbraucot no Latvijas, tu nevari saplānot visu. Tur notiek karš, tu nevari saplānot visu darbību, visus sižetus, visus notikumus," stāstīja Graudiņš. 

Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš
Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš

"Jā, ir aptuvens plāns. Bieži ar Gintu Amoliņu [LTV žurnālists – red.] braucam. Viņam galvā ir dators, kurā viss jau saprogrammēts, salikts, bet ļoti bieži nevar paļauties uz to. Ir idejas, bet tālāk to realizācija notiek uz vietas," viņš turpināja. 

Vairākkārt sižeti veidoti pēkšņi, jo kaut kas noticis pēkšņi, piemēram, blakus piezemējusies raķete, kas aizķērusi dzīvojamo ēku. Savukārt pie pašas frontes līnijas žurnālistiem nonākt ir visai grūti. 

Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš
Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš

"Diemžēl līdz pilnīgi pirmajām līnijām mums tā arī nav sanācis [nokļūt]. Gints ir vairākkārt mēģinājis. Šobrīd saprotu, ka viņi arī ne visai grib laist tā saucamo Rietumu presi tuvāk frontei, jo tā ir zināma atbildība," skaidroja Graudiņš. 

"Es tā ļoti bieži presi neesmu tur sastapis.

Savulaik martā, kad Kijivā notika kaujas pie Irpiņas, uz tā tilta varēja redzēt citus preses pārstāvjus, un vēlāk sanācis ir tad, kad tika atbrīvota Harkivas apgabala Izjuma, jo tad tika rīkotas tūres presei. Tad brauca žurnālistu tūre, ko viņi [ukraiņi– red.] organizēja, jo individuāli iekšā tikt nevarēja. Viņi arī tagad praktizē to, – ja ir tikko atbrīvota teritorija, presi nelaiž iekšā individuāli," viņš stāstīja. 

Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš
Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš

Tas tiek darīts ar nolūku pasargāt Rietumu žurnālistus, operatorus un fotogrāfus, jo Krievijas armijai aizejot, ļoti lielas teritorijas tiek nomīnētas. 

"Es saprotu, ka viņi uztraucas, jo ļoti daudz ir nomīnēts. Arī mēs redzējām, kā staigā sapieri gar ceļa malām, gar mežiem, un meklē mīnas. Ja Rietumu prese netur izkāpj, aiziet un uziet gaisā, tas nebūtu forši. Tāpēc viņi rīko tūres. Pēc tam, kad viņi ir pārbaudījuši teritoriju un viss ir atmīnēts, tad tiek iekšā. Tagad jau arī Izjumā mierīgi var tikt iekšā, izbraukt cauri," skaidroja Graudiņš. 

Uz jautājumu, kuru cilvēku, ja būtu tāda iespēja izvēlēties, Graudiņš vēlētos šobrīd intervēt, viņš atbildēja – Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. 

"Mēs izmisīgi cenšamies dabūt rokā Zelenski. Viņš ir neaizsniedzams.

Viņu es labprāt vēlētos intervēt, filmēt interviju ar Volodimiru Zelenski. Man šķiet, ka viņš ir interesants, harizmātisks, ņemot vērā viņa pieredzi, sākot no komiķa laikiem. Tagad arī laikam kādā kanālā iet seriāls "Tautas kalps", tur viņš ir tāds jauns, pilnīgi nesalīdzināmi, kāds viņš tagad ir nobriedis. Viņam ir cits skatiens – nest gada garumā šo karu, tā ir atbildība," vērtēja Graudiņš.

Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš
Latvijas Televīzijas operators Ingus Graudiņš

Savukārt aicināts izvērtēt iespējamo kara turpmāko gaitu, Graudiņš bija piesardzīgs spriest, vai jau šī vasara nesīs Ukrainai uzvaru. 

"Optimistiski varam cerēt. Es šaubos, vai šī uzvara tik ātri pienāks, jo krievu karaspēks un Putins... Es baidos, ka tas var eskalēties neprātā, jo viņš savā zaudētāja agonijā var sākt plosīties riktīgi – ja nav man, tad nav arī jums. Par to es baidos, ka viņš var visu arsenālu vērst pret Ukrainu," vērtēja Graudiņš.

Operators arī novērojis, ka ukraiņiem ir nesalaužams gars un liels spīts. Tas esot redzams.

"Viņi zina, par ko cīnās. Viņu valstī nāk iekšā svešs spēks. Viņu valsti, viņu ierasto vidi cenšas sagraut, ieņemt, pārveidot. Viņi aizstāv savu zemi, savas ģimenes, savu karogu. Ja runājam par ukraiņu nesalaužamo garu, tas parādās arī tajā, kā viņi cenšas atjaunot savu valsti. Tikko ir atbrīvota teritorija, tikko nedēļu atpakaļ ir padzīta okupantu vara, un viņi jau liek vadus, labo ceļus. Tas pierāda šīs tautas neuzvaramo, nesalaužamo gribasspēku – mūs tik viegli neuzvarēs," viņš secināja. 

Graudiņš Ukrainā veidojis ne tikai televīzijas ziņu sižetus, bet dokumentālās filmas, piemēram, "Frontes bērni: nolaupītie sapņi" un "Donbass: dzīvības apskāviens". Arī nākotnē viņš labprāt pievērstos dokumentālo filmu veidošanai.

"Dokumentālais kino ir kaut kas plašāks, kur tu vari izvērsties, izpausties. Ja šāda opcija pastāvētu, es labprāt pievērstos tieši šādam formātam – dokumentālajam kino. Bet diviem cilvēkiem šis darbs ir grūti paveicams, un tur uz vietas mēs esam divatā, laiks ir ierobežots," atzina Graudiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti