Rīta Panorāma

Skotijā tūristiem būs iespēja apmesties Šreka namiņā

Rīta Panorāma

Ukrainas armija turpina uzbrukumu pie Bahmutas

Brāļi Leimaņi piesakās Valsts aizsardzības dienestam

Kopā ar brāli Valsts aizsardzības dienestā un, cerams, vienā haubicē. Matīsa un Jāņa stāsts

Divi brāļi – Matīss un Jānis Leimaņi – jūlijā sāka dienēt Valsts aizsardzības dienestā. Tagad noslēgusies divu mēnešu pamatapmācība. Matīss vēlas stūrēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) haubici, savukārt viņa brālis Jānis grib no tās šaut. Kā brāļi nonāca Valsts aizsardzības dienestā, un kā abiem tur sokas?

Šā gada jūlijā Valsts aizsardzības dienestam pieteicās brāļi Matīss un Jānis Leimaņi. Iniciators doties apmācībās bijis Matīss, kura draugi aicinājuši viņu pievienoties. 

"Brālis atnāca pie manis uz istabu un teica, iešu uz aizsardzības dienestu. Man arī pagaidām nebija, ko darīt, izdomāju, labi, es arī ar bračku kopā iešu, pamēģināšu, kā tas ir. It kā vienmēr ir interese bijusi par armiju. Patestēt, kā tas ir," stāstīja Jānis.

Vecāki ar dēlu izvēli esot bijuši apmierināti. 

Matīss pauda: "Pirmais šoks viņiem bija, kad pēc pirmajām brīvdienām aizbraucām atpakaļ, mums gultiņas bija smuki saklātas. Viss nolīdzināts. Tas viņus šokēja, ka kaut ko esam jau sākuši iemācīties."

Aizsardzības dienestā brāļi jau ir divarpus mēnešus un nupat kā pabeiguši pamatapmācību kursu. Tas nebija viegls uzdevums, bet kopumā brāļiem viss ir paticis.

"Ir grūtāki brīži, kad tu sāc domāt. Bet mēs viens otru ļoti velkam uz priekšu. Man liekas, ka tas daudz palīdz. Tomēr draugi arī nāca līdzi. Mēs spējam viens otru pavilkt uz priekšu, motivēt viens otru. Bet tā kopumā ir interesanti. (..) Man jau vairāk šaušana pie sirds, izjust to spēku ar īstu kaujas munīciju izšaut. Tas man šķita tāds ķeksis dzīvē, ko izdarīt," pastāstīja Matīss.

Savukārt Jānis sacīja: "Visinteresantākais ir meži, jo man nekad nelikās, ka dzīvot mežā varētu būt tik interesanti. Visas aktivitātes, mācības ko tu tur dari, tiešām ir interesantas."

Noslēdzot pamatapmācības, abi brāļi turpmākos deviņus mēnešus pavadīs, mācoties darboties ar haubicēm. 

"Man paziņa, kas strādā Nacionālajos bruņotajos spēkos, viņa tieši ieteica nākt uz artilērijas divizionu. Teica, ka ļoti interesants kurss ir un, kā saka, lielākie stobri Latvijā, NBS," pauda Jānis.

Savukārt brālis piebilda: "Pārsvarā no sākuma mācīšos braukt ar haubicēm. Man liekas – tāpat kā sev tiesības likt. No sākuma katrs izies pašus pamatus kursā un tad jau sēdīsies un stūrēs."

Matīss būšot pie stūres, bet brālis tikšot pie šaušanas. "Varēsim vienā haubicē sēdēt un maukt. Es pie stūres, viņš pie stobriem," priecājās Matīss.

Jānim šobrīd prātā ideja, ka pēc deviņu mēnešu kursa viņš varētu pievienoties profesionālajam militārajam dienestam, tikmēr brālis vēl domā. 

"Es tehnikumā izmācījos par pavāru. Man vairāk tas pie sirds. Es domāju, ka tāpat tas bija ļoti labs lēmums, atnākt uz šejieni, izmēģināt, pašam saprast – patīk vai nepatīk. Man liekas, katram tas būtu vajadzīgs. Katram džekam kļūt par īstu vīrieti, izmēģināt, saprast, iziet cauri šim," pauda Matīss.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti