Panorāma

"Farmācijas neredzamā vara": trūcīgi pircēji, bagāta nozare

Panorāma

Latvijas basketbola izlase uzvar Krieviju

Zinātnieki neizpratnē par ministres izteikumiem saistībā ar "Rigvir"

Zinātnieki neizpratnē par ministres izteikumiem saistībā ar «Rigvir»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Zinātnieki un mediķi pauž neizpratni un pat sašutumu par veselības ministres izteikumiem LTV raidījuma “De facto” sižetā saistībā ar medikamentu ”Rigvir”. Vairāku profesionālo asociāciju detalizēti uzskaitītus iebildumus un pamatojumu par “Rigvir” izslēgšanu no Valsts zāļu reģistra un kompensējamo zāļu saraksta ministre nosauca par kādas sociālas grupas vēstuli. Zinātnieki norāda – pietrūkst sarunas pēc būtības un tiek nonivelēta zinātnisko pierādījumu nozīme.

Pretrunīgi vērtējami izteikumi

Zinātnieku un mediķu aprindās vētru sacēlis “De facto” stāsts par zālēm “Rigvir” , kas iekļautas gan Latvijas Valsts zāļu reģistrā, gan kompensējamo zāļu reģistrā. Trīs profesionālās ārstu organizācijas jau gada sākumā lūdza pārskatīt pamatotību “Rigvir” preparātam atrasties reģistrā un tikt kompensētam no valsts budžeta. Onkologu vēstulē apgalvots, ka pētījumi un publikācijas par “Rigvir” efektivitāti ir ļoti zemas kvalitātes.

“Rigvir” pārstāvji solīja drīz sākt klīniskos pētījumus, lai preparāts tiktu reģistrēts Eiropas Savienības līmenī, bet, lai to nozīmētu Latvijas pacientiem, pierādījumu pietiekot. “Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” sacīja “Rigvir” holdinga attīstības direktors Kārlis Urbāns.

Veselības ministrija neņēma vērā profesionālo organizāciju iebildumus, ka preparāts, kas reģistrēts tikai divas dienas pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, ar esošo pierādījumu bāzi neizturētu prasības, lai tiktu reģistrēts divas dienas vēlāk.

“Kādas sociālās grupas rakstīta vēstule, ka man kaut kas nepatīk, šobrīd neko nepalīdz. Uzrādiet mums datus, ka jūsu pacientiem nestrādā šīs medikaments; mums šobrīd nav, uz ko reaģēt,” komentēja veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzīta).

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Zinātnieki sašutuši

Tieši šie izteikumi sociālo tīklu vietnēs mediķu un zinātnieku aprindās izraisījuši asu nosodījumu. Teksasas universitātes asociētais profesors Uģis Gruntmanis sociālajā tīklā “Facebook” ierakstījis: "Fenomenāli, adekvātu pierādījumu nav, kompānija solās veikt pētījumu, lai dabūtu apstiprinājumu ES (Latvijas pacientiem der vājas kvalitātes pētījumi), ministre paziņo: "Uzrādiet mums datus, ka jūsu pacientiem nestrādā šis medikaments, mums šobrīd nav, uz ko reaģēt.” Absolūta nekompetence vai krāpšana! Ministre nāk no farmācijas industrijas, taču pētījumus nekādus nav veikusi, vai vadījusi. Kauns par tādu atbildi."

Sašutumu pauda arī Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa: “Es tiešām vakar biju pilnīgi apjukusi par ministres cinisko runas veidu un tendenciozo atbildi.”

Latvijas Universitātes asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs, kas darbojas kvantu fizikā, norāda, ka pirmā reakcija uz ministres izteikumiem bija neizpratne un sarūgtinājums.

Šāda attieksme, neanalizējot jautājumu pēc būtības, grauj zinātnisko pierādījumu nozīmīgumu.

“Ja šāda attieksme tiek pieļauta arī no valsts, ar valsts bezdarbību, tad mēs sūtām signālu arī jauniem zinātniekiem.

Visvairāk sirds sāp par šo brīnišķīgo atklājumu – par “Rigvir” vīrusu un tā potencēm ārstēt cilvēkus, kas šobrīd tiek tik briesmīgi sacūkots ar šāda veida komerciālām praksēm, attieksmi un zinātniskuma degradāciju.

Šī nav akadēmiska diskusija, kā pierādīt, kas skaitās, kas neskaitās. Ne velti ir pasaulē un Eiropā nodibinātas procedūras, kas ļauj par šo efektīgumu būt pārliecinātiem. Šīs procedūras ignorēšana pēc būtības, atrakstīšanās neatrisina to problēmu,” saka Kaščejevs.

Zinātnieks arī norāda – valsts iestādēm komunicējot šādā veidā, zūd uzticība tam, ka zāles ir efektīvas un tās vērts pētīt un attīstīt. Ignorējot profesionāļu iebildumus, tiek mesta ēna pār visu zāļu kontroles sistēmu Latvijā.

Ministre viedokli nemaina

Veselības ministre Anda Čakša vēlreiz uzsver iepriekš minēto: “Ja mums būtu kaut viens ziņojums – ārsts, kas ārstē pacientu, teiktu, ka medikaments nestrādā, mēs pieprasām no ražotāja efektivitātes pētījumu. Šobrīd - uz kā pamata mēs to prasām? Saprotiet arī mani. Es saprotu, ko saka Kaščejeva kungs,

es saprotu, ko saka zinātnieki, bet mums ir zināma procedūra,

kā mēs nonākam pie tā, kā ieliek sarakstā un kā izņem, uz ko balstoties.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti