Dienas ziņas

K. Kariņš: Mēs nāvīgi nopietni esam gatavi sevi aizsargāt!

Dienas ziņas

Rīgas dome uzdod nojaukt pieminekli Uzvaras parkā

Diskusijas par pieminekļa nojaukšanu veicina kiberuzbrukumus

«Ziedot.lv» un citas vietnes Latvijā piedzīvo kiberuzbrukumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Portāls "Ziedot.lv" otro dienu pēc kārtas piedzīvo kiberuzbrukumus, liecina "Ziedot.lv" sniegtā informācija. Uzbrukumus, kurus rīko Krievijas atbalstītāju grupa, piedzīvo arī citas vietnes Latvijā.

Interneta lietotāji jau ceturtdien pamanīja, ka drīz pēc tam, kad labdarības organizācija "Ziedot.lv" sāka vākt ziedojumus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai, "Ziedot.lv" mājaslapa brīžiem pārstāja darboties.

"Tie uzbrukumi bija zemas intensitātes, bet naktī un no rīta pusē sasniedza 80 miljonus uzbrukumus mūsu lapai vienlaicīgos pieprasījumus, kas diemžēl lapu uzkāra.

Tā labā ziņa, protams, ir, ka visi dati ir drošībā, tā ir vairāk tāda traucēšanas lieta," stāstīja "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

Darbības traucējumus piedzīvoja vairākas vietnes, tajā skaitā nacionālā ziņu aģentūra LETA, kas kopš Krievijas sāktā uzbrukuma Ukrainai regulāri piedzīvo kiberuzbrukumus. "Lielākais, pirmais, kurš vēl nav pārspēts, bija 4. maijā, bet mēs par to ziņojām attiecīgi "Cert.lv" un citām institūcijām, un publiski šī informācija nebija izplatīta. Toties tagad diemžēl uzbrukumi nu jau turpinās plašākam Latvijas interneta lappušu lokam," stāstīja 
ziņu aģentūras IT vadītājs Uldis Lavrinovičs.

"Principā cirkulē apkārt Krievijas info vidē raksti, cirkulē raksti, kuras lapas būtu jānogāž," pastāstīja IT Drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina. Tādējādi uzbrukumi bija mērķēti. Par tiem atbildību uzņēmusies grupa "Killnet". To apvieno biedri, kas atbalsta Krievijas sākto karu Ukrainā.

Uzbrukumus rada robotu tīkli, kas ne vienmēr ir personīgie datori, bet pat inficēta sadzīves tehnika, kas pieslēdzama pie interneta. "Šis ir tas gadījums, kad inficētais ledusskapis, televizors, maršrutētājs un tā tālāk var uzbrukt mūsu resursiem, un viņi to arī dara," stāstīja Kaškina.

Tie ir mākslīgi radīti pieprasījumi, kas lapām rada slodzi, taču nenodara paliekošas sekas.

"Es domāju, ka uzbrukumi turpināsies arī šodien pa dienu un, iespējams, turpmākajās dienās. Nav izslēgts. Tā kā mums ir jābūt morāli gataviem, ka ir kaut kādas vietnes, kas kaut kādu laiku īslaicīgi nav pieejamas.

Bet jāsaprot, ka tas ir tikai tāds huligānisms, kas nerada draudus vietnes integritātei vai datiem, kas atrodas šajās sistēmās,"

paskaidroja "Cert.lv" vadītāja.

Savukārt "Ziedot.lv" norādīja – nule piedzīvotie kiberuzbrukumi parādījuši arī milzīgu sabiedrības atsaucību. Ar organizāciju sazinājies liels skaits IT speciālistu, kas bija gatavi brīvprātīgi palīdzēt uzlabot interneta drošības sistēmas. Ziedojumus "Ziedot.lv" sāka vākt trešdienas vakarā, un pašlaik savākti jau vairāk nekā 220 tūkstoši eiro. Paredzēts, ka saziedotie līdzekļi tiks izlietoti būvgružu izvešanai.

KONTEKSTS:

Jau ziņots, ka pēdējā laikā saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā aktualizējies jautājums par Rīgā, Uzvaras parkā, esošo pieminekli un iespējām to demontēt. Saeima arī atcēlusi juridiskos šķēršļus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie") iepriekš pauda pārliecību, ka Rīgas domē būs nepieciešamais atbalsts Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai. Taču, lai to varētu izdarīt pēc iespējas ātrāk, bija nepieciešams īpašs Saeimas likums, kas atvieglotu procedūras un ļautu daļu no tām neievērot. Atliktu izstrādāt būvprojektu un atrast Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanas darbu veicēju. Tad pieminekli varētu nojaukt pāris mēnešu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti