«Zeme, kur dzer»: Alkoholisma apkarošanu un mazāk «grādīgo» pirms Saeimas vēlēšanām sola teju visas partijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sabiedrisko mediju projektā "Zeme, kur dzer" jau kopš gada sākuma pētīta un analizēta alkoholisma problēma Latvijā. Dati iezīmē skumju ainu. Pirms pandēmijas Latvijā viens cilvēks gadā izdzēra vidēji 12,9 litrus absolūtā alkohola. Aptuvenam salīdzinājumam – litrā degvīna ir vidēji apmēram 400 mililitru absolūtā alkohola. Projektā analizētas problēmas, ko alkohols nodara cilvēka veselībai un drošībai, arī apkārtējiem, vissāpīgāk – alkoholiķu bērniem. Problēmas mazināšanai izstrādāts arī plāns, kura ieviešana nav vedusies īsti sekmīgi, un ir skaidrs – visu izpildīt neizdosies. Kā politiskās partijas pirms Saeimas vēlēšanām raugās uz šo problēmu un kā piedāvā to risināt?

ĪSUMĀ:

«Zeme, kur dzer»: Alkoholisma apkarošanu un mazāk «grādīgo» pirms Saeimas vēlēšanām sola teju visas partijas
00:00 / 10:18
Lejuplādēt

Vien puse politisko spēku dzirdējusi par "Zemi, kur dzer"; problēmu neviens nenoliedz 

Sarunai par alkohola problēmas risināšanu Latvijas Radio uzrunāja 12 partijas, kuras SKDS augusta aptaujā uzrādīja lielāko popularitāti vēlētāju vidū. Uzreiz jāatzīmē – partijas "Stabilitātei!" vadītājs Aleksejs Rosļikovs, lai arī sākotnēji sarunai piekrita, tomēr vienīgais neatrada laiku intervijai. 

No 11 partijām "kaut ko" par sabiedrisko mediju projektu "Zeme, kur dzer" un tā aktualizētajām problēmām bija dzirdējusi nepilna puse. Vienlaikus neviens nenoliedz pastāvošās alkoholisma problēmas. 

Partiju programmās konkrētu piedāvāto risinājumu tikpat kā neatrast

Tomēr partiju programmās risinājumus atkarības mazināšanai tikpat kā neatrast. Izņēmumi ir "Progresīvie", kas sola paaugstināt akcīzes nodokli un stiprināt atkarību rehabilitācijas un prevencijas programmas, arī partija "Latvija pirmajā vietā", kas savā programmā runā par jauniešu pasargāšanu no atkarībām, to solot panākt ar sporta attīstīšanu un fizisko aktivitāšu nodrošināšanu bērniem. Kandidāte Aiga Rotberga ("Latvija pirmajā vietā") piebilda: "Mēs noteikti būsim par to, ka var akcīzes nodokli paaugstināt, vēl stingrāk ierobežot reklāmas. Es pat domāju, ka alkoholu vispār varētu tirgot tikai specializētajos veikalos."

Savukārt "Attīstībai/Par!" programmā sola mazināt atkarību riskus, rūpējoties par veselīgu ieradumu veidošanu skolās, ieviešot veselības pratības saturu. Tāpat partija sola norādīt kaloriju daudzumu uz alkohola etiķetēm. 

"Konservatīvo" pārstāvis Sandis Riekstiņš gan uzskata, ka kalorijas uz etiķetēm lielu lomu nespēlēs. "Konservatīvo" programmā tiešiem vārdiem nekas par alkoholisma vai atkarību mazināšanu nav minēts, taču Riekstiņš uzsvēra, ka tas partijai nav mazsvarīgi un galvenais ir sabiedrības izglītošana: "Tas, kas valstij būtu jādara... Piemēram, – vai kāds ir redzējis kādu kampaņu, kur aicinātu nelietot alkoholu? Mums ir – "nebrauc dzērumā", mums tagad bija – "lai dzērumā nelec uz galvas ūdenī", bet viņi nesaka – "nedzer". Viņi saka – "dzērumā nedari to", bet par pašu dzeršanu jau nerunā."

Par cenu palielināšanu Riekstiņš ir piesardzīgāks – jāskatās, kā ar nodokļiem rīkojas kaimiņi Baltijas valstīs. Arī par vecuma vai pārdošanas laiku ierobežojumiem "Konservatīvo" pārstāvis runā bažīgi, jo policija var nespēt izkontrolēt visu noteikumu ievērošanu gadījumā, ja ierobežojumi kļūst striktāki.

Citu partiju solījumos parādās akcīzes celšana, pārdošanas vecuma palielināšana, pārdošanas laika mazināšana, alkohola tirdzniecības tiesību nodošana vienam valsts uzņēmumam – līdzīgi, kā, teiksim, Norvēģijā. Piemēram, "Saskaņas" pārstāvis Jānis Krišāns piedāvā celt akcīzes nodokli un iegūto naudu novirzīt pacientu ārstēšanai, lai visai sabiedrībai nenāktos maksāt par slimnīcā nonākušajiem atkarībniekiem. 

Savukārt Nacionālās apvienības pārstāvis Imants Parādnieks uzskaitīja virkni ierobežojumu, kuri pēc partijas domām varētu mazināt alkohola patēriņu: "Man liekas, tas, kas, ir darāms pirmajā kārtā, ir visāda veida aizliegumi – gan tās pat PET pudeles, lai palētinātu šo stipro alkoholu. Cenu reklāmu dažāda veida ierobežojumi. Beigu beigās arī, kā uz cigaretēm – dažādu veidu brīdinājumi. Man pašam šķiet, ka arī visu veidu akcijas [ar cenas samazināšanu] vajadzētu aizliegt."

Arī Nacionālā apvienība, tāpat kā citas partijas, sola pasākumu kopumu atkarību prevencijai un ārstēšanai, kas ietvertu atbalsta mehānismus īpaši jauniešiem, piemēram, interešu izglītības veicināšanu, lai novirzītu jauniešu domas no alkohola. Vecuma ierobežojumu jeb alkohola tirdzniecību no 21 gada vecuma kā risinājumu iesaka partijas "Katram un katrai" pārstāvis Agris Freifalts. Viņš arī uzskata, ka alkohols būtu jātirgo specializētajos veikalos un lielajos tirdzniecības centros, un jāierobežo reklāma.

Arī "Apvienotā saraksta" pārstāvis Renārs Putniņš alkohola tirdzniecību rosina pārcelt uz specializētajiem veikaliem. Viņš arī pieļauj lielāku līdzmaksājumu tiem pacientiem, kas slimnīcā nonāk reibumā. Arī akcīze jāpalielina, uzskata Putniņš. Līdzīgi, kā daudzi citi, viņš minēja arī veselības pratības mācību skolās.

Veselības mācību, cenu palielināšanu, reklāmas ierobežojumus un alkohola pieejamības mazināšanu minēja arī Zaļo un Zemnieku savienības pārstāve Līga Kozlovska: "Piemēram, tāda ļoti vienkārša lieta kā alkoholu nepārdot benzīntankos. Tāpat droši vien, ka tirdzniecības vietās, svētkos šai alkohola tirdzniecībai ir jābūt ļoti ierobežotai un ļoti samazinātai."

Arī "Jaunās vienotības" pārstāve Anda Čakša minēja jau daudzkārt piesaukto veselības mācību un arī jauniešu domu novēršanu no alkohola lietošanas, piedāvājot dažādas aktivitātes un interešu izglītības iespējas. Taču arī par ierobežojumiem "Jaunā Vienotība" esot diskutējusi. Čakša gan uzsvēra – viņai kā ārstei ir stingrāks uzskats par nepieciešamajiem ierobežojumiem, taču partijas kopējais redzējums ir vairāk vērsts uz izglītošanu un prevenciju.

Čakša sacīja: "Partijas vidējais [viedoklis] ir tāds, ka mēs pakāpeniski ceļam šo akcīzi, kā tas Baltijas valstīm kopīgi ir sākts, – tā ir viena lieta, bet tiešām tas akcents ir vairāk uz prevenciju, ne tik daudz uz ierobežojumiem, bet lai mazinātu tās iespējas, ka cilvēks vispār pievēršas alkoholismam."

Alkoholisma problēmu nenoliedz arī Latvijas Krievu savienība, taču godīgi atzina – alkoholisma mazināšana nav tās prioritāte, jo šobrīd galvenais ir enerģētiskās krīzes atrisināšana. Partijas pārstāvis Miroslavs Mitrofanovs, tiekoties ar Latvijas Radio, skaidroja – partija noteikti ir pret ierobežojumiem. Jādomā, kā mazināt vēlmi dzert.

Mitrofanovs norādīja: "Noteikti mēs esam pret jauniem ierobežojumiem, jo mēs visi esam pieauguši cilvēki un mēs varam regulēt savu patēriņu, runājot par alkoholu. Es runāju par vairākumu no mūsu sabiedrības. Bet ir cilvēki, kuriem ir vajadzīga valsts palīdzība un atbalsts – jāmeklē jauni veidi, kā sociāli rehabilitēt cilvēkus, kuri ir zem apdraudējuma. Teiksim – sameklēt šiem cilvēkiem kādu vaļasprieku, aktivitāti vai nodrošināt ar sociālo palīgu.''

Ierobežojumi pretstatā izglītībai un prevencijai

Skaidrs, ka partiju piedāvājums dalāms divās daļās – viena ir ierobežojumi, kas ietver tirdzniecības, pārdošanas laika, vecuma un vietu ierobežošanu. Un otrs piedāvājums saistīts ar izglītošanu un prevenciju, kā arī atbalstu – šeit iekļaujama veselības mācība, interešu izglītības un citu no alkohola novirzošu aktivitāšu veicināšana sabiedrībā, kā arī rehabilitācijas atbalsts tiem, kurus "zaļais pūķis" jau sasējis. Tie gan šobrīd ir vien vārdi, taču tie nu ir piefiksēti un vien laiks parādīs, vai vārdi pārtaps darbos. 

Plāns alkoholisma apkarošanai ir. Vai nākamais sasaukums gatavs to turpināt?

Svarīgs gan vēl ir jautājums – kā un cik ātri pie solītā nonāksim? Kopējie valsts mērķi jau ir zināmi. Tie ir ierakstīti dokumentos. Piemēram, "Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānā alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu izplatības mazināšanas jomā 2023. līdz 2025. gadam". Plāns paredz risināt augsto alkoholisko dzērienu patēriņu iedzīvotāju vidū. Tāpat plāna izpildes gadījumā būtu jākļūst pieejamākām rehabilitācijas programmām un spēkā stātos vēl citi uzlabojumi. 

Plāns strādā, lai veicinātu profilakses pakalpojumus, atkarību ambulatoro un stacionāro ārstēšanu, nodrošinātu sociālās rehabilitācijas un sociālā atbalsta pakalpojumus atkarīgajām un līdzatkarīgajām personām, kā arī, lai vairotu cilvēkresursus narkoloģijā.

Daudzviet partiju piedāvātais sakrīt ar plāna uzdevumiem un mērķiem, taču – kā visu sasolīto izpildīt realitātē?

Ne visiem uzlabojumiem vajag likuma izmaiņas. Ir lietas, kuras var labot ar politisko gribu, piesaistot naudu. Solījumu izpildes termiņi ir visdažādākie. Ja viss izdodas kā iecerēts, Nacionālā apvienība savus solījumus gribētu iekļaut jau nākamā gada budžetā. 

Samērā ātrus uzlabojumus sola arī "Progresīvo" pārstāvis Māris Grāvis: "Ir jāmeklē resursi un iespējas, lai nākamajā gadā šo jautājumu sāktu risināt un viennozīmīgi 2024. gada budžetā jau būtu konkrēti iezīmējami plāni – punkts pa punktam, kā mēs virzāmies, lai mēs izietu no pirmajām vietām alkohola patēriņā."

Ja valdību izdodas izveidot ātri, Grāvis neizslēdz, ka zināmu attīstību var iestrādāt vēl ātrāk – jau nākamā gada budžetā. 

Problēma ir sarežģīta, iespējamie uzlabojumi – grūti sasniedzami

Tomēr lielākā daļa minējusi – alkohola pieejamības mazināšana ir daudzu pasākumu komplekss, tādēļ nopietni uzlabojumi uzreiz būtu panākami grūti. 

Daudzi termiņu uzliek tieši nākamo sasaukumu, proti, četru gadu laikā, brīdī, kad 14. Saeimu, ja tā tik ilgi noturēsies, nomainīs 15. Saeima, tad jau lielākā daļa šodien izskanējušo solījumu būs ieviesti vai vismaz būs skaidrs to ieviešanas grafiks.

Varētu šķist, ka alkoholisma risināšana valstī ar jaunu sparu sāksies pēc 1. oktobra. Katra partija sola rīkoties, un pēc partiju sacītā varētu šķist – lai arī par kuru partiju vēlēšanās tiks atdotas balsis, nākamā sasaukuma laikā ievērojami mazināsies alkoholisma posts Latvijā un mēs pametīsim kaunpilno alkohola patēriņa topa galvgali. 

Tomēr iespējas rīkoties bijušas jau arī līdz šim. Un vieglāk solīt un kritizēt līdz šim neizdarīto ir jaunajām vai opozīcijas partijām. 

Arī pie varas esošie spēki atzinuši, ka varēja darīt vairāk, taču uz kādu kopējās politiķu attieksmes problēmu norādīja "Konservatīvo" pārstāvis Riekstiņš – alkoholisko dzērienu izplatības mazināšanas plānā nākamajiem gadiem uzstādītie mērķi nav pietiekami ambiciozi. Tie paredz nevis mazināt alkoholisko dzērienu lietošanas izplatību, bet gan vienkārši to nepalielināt. 

Latvijas Radio sekos līdzi tam, kā partijām veiksies ar esošo plānu izpildi un jaunām iniciatīvām. Taču jautājums paliek atklāts – vai sasolītais kādreiz arī tiks realizēts. Un tas ir svarīgi, jo, kā jau daudzkārt skaidrots ierakstu sērijā "Zeme, kur dzer", – alkohols ne tikai kaitē veselībai, tas ietekmē arī valsts ekonomiku, izposta ģimenes, veicina visa veida vardarbību un nodara vēl virkni posta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti