Dienas ziņas

Amatas novadā – skolu reorganizācija

Dienas ziņas

Budžeta komisija atbalsta valsts ieguldījumu "airBaltic"

Tiesas spriedumā uzņēmējs A.Kozulis attaisnots

«Zaķa plusiņu» lietā Sačkovskim nosacīts sods, Kozuli attaisno

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Rēzeknes tiesa lietā par balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanu laikā bijušajam „Vienotības” politiķim apsūdzētajam Andrejam Sačkovskim piesprieda vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz pusotru gadu, savukārt Andri Kozuli tā attaisnoja.

Sačkovskis pateicās savai advokātei Janīnai Vaivodei, jo savā pēdējā vārdā bija paudis vēlmi izciest jebkuru sodu, kas nav saistīts ar reālu brīvības atņemšanu. Spriedumu Sačkovskis sola nepārsūdzēt, bet to, ka pats ir atzīts par vainīgu, kamēr Kozulis – attaisnots, sauc par taisnīgu iznākumu. 

Tiesa nolasa saīsināto spriedumu «Zaķa plusiņu» lietā
00:00 / 02:33
Lejuplādēt

Tiesnesis Pēteris Novičenoks pēc saīsinātā sprieduma nolasīšanas žurnālistiem paskaidroja, ka tiesa lēma Kozuli attaisnot, jo uz viņa iespējamo vainu norāda vien Sačkovska liecības. Tomēr viņš tās procesa laikā trīs reizes ir mainījis un uz Kozuli norādījis tikai vienā no tām.

Tiesnesis uzsvēra, ka notiesājošu spriedumu, kurā ir neskaidri pierādījumi, kas balstās uz otra apsūdzētā liecībām, nav iespējams lemt.

„Tiesa, pārbaudot lietā iesniegtos pierādījumus, secināja, ka nav pierādījumu, kas liecinātu par Kozuļa kunga tiešu iesaisti viņam inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos. Vienīgais no pierādījumiem ir līdzapsūdzētā Andreja Sačkovska paskaidrojumi un nopratināšanas protokols kriminālvajāšanas stadijā. Tur viņš ir norādījis, ka balsis ir pirktas pēc Kozuļa kunga norādījumiem un viņa [Kozuļa] nauda bija izmantota. Taču notiesājoša sprieduma pamatā nedrīkst likt netiešus pierādījumus un pretrunīgus līdzapsūdzētā paskaidrojumus

(..) Netiešiem pierādījumiem vienmēr ir nepieciešams pierādījumu pastiprinājums ar citām ziņām (..),” sacīja Novičenoks, paužot, ka šo „citu ziņu” lietā, kas pierādītu Kozuļa vainu, nav bijis.

Vaicāts, kāpēc Sačkovskim ir piemērots nosacīts cietumsods, ja citās balsu pirkšanas lietās apsūdzētajiem piemēroti piespiedu darbi, tiesnesis skaidroja, ka šajos procesos bijusi vienošanās ar prokuroru. Savukārt Sačkovskis savu vainu faktiski neesot atzinis. Turklāt nodarījums noticis pirms vairāk nekā gada un tā laikā viņš parādījis, ka nav sabiedrībai bīstams un izolējams.

„Sačkovska kunga vaina apstiprinās ar liecinieku liecībām, ka viņi patiešām ir saņēmuši naudu apmaiņā, ka viņi nodod balsis par Zaķa kungu 12. Saeimas vēlēšanās (..) Šeit tiešām tiesai šaubas nerodas, ka Sačkovskis ir maksājis nauda par balsīm,” norādīja Novičenoks.

Turklāt gandrīz trīs mēnešus viņš jau cietumā ir pavadījis, kad tika aizturēts pirmstiesas izmeklēšanas laikā par liecinieka fizisku ietekmēšanu. Tiesnesis uzsvēra, ja Sačkovskis pārbaudes laikā izdarīs kādu noziegumu, tad atlikušie deviņi mēneši cietumsoda viņam būs jāizcieš reāli.

Tiesnesis Pēteris Novičenoks par spriedumu Sačkovskim un Kozulim "Zaķa plusiņu" lietā
00:00 / 01:54
Lejuplādēt

Prokurors Pēteris Rutkovskis Latvijas Radio pauda, ka noteikti pārsūdzēs Kozuļa attaisnošanu. Savukārt par pārējo viņš varēs spriest pēc iepazīšanās ar pilnu spriedumu, kas būs pieejams 16.decembrī.

Tikmēr Kozulis arī pēc sprieduma ar žurnālistiem nerunāja, taču viņa advokāts Oskars Rode sazvanīts pauž par to gandarījumu: “Tas bija cerēts. Jebkurā gadījumā – cik juristi, tik viedokļi. Es savu viedokli tiesu debatēs paudu un pie tā arī pieturos, ka šinī lietā nav iegūti pietiekami pierādījumi, lai tiesa taisītu notiesājošu spriedumu. Lasīšu tiesas nolēmumu un tad lemšu, vai tiesa ir piekritusi manam viedokli. Un ja neredzēšu visu sava viedokļa atspoguļošanu, tad varu arī lemt pārsūdzēt tiesas nolēmumu daļā par motivāciju.”

Ziņots, ka šajā lietā apsūdzēts uzņēmējs Andris Kozulis, kā arī Andrejs Sačkovskis. Saskaņā ar apsūdzību Kozulis esot pamudinājis Sakstagala pagasta iedzīvotāju Sačkovski par naudas atlīdzību piedalīties Saeimas vēlēšanās un "pārdot" savu balsi par partijas "Vienotība" sarakstu, ieliekot plus zīmi Zaķim un pārējos kandidātus izsvītrojot. Tāpat viņš esot pamudinājis Sačkovski uzpirkt arī citus vēlētājus balsot pēc šāda parauga, kā apliecinājumu atstājot pārējos vēlēšanu biļetenus, par katru šādi sarunātu balsi solot 20 eiro atlīdzību.

Prokurors iepriekš lūdza Kozulim piemērot 1,5 gadu ilgu cietumdosu, kā arī papildsodu - liegt ieņemt Viļānu novada domes deputāta amatu, kā arī trīs gadus piedalīties visu veidu vēlēšanās - gan pašvaldības, gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta.Savukārt Sačkovskim prokurors prasīja viena gada cietumsodu.

Prokurors tiesā norādīja, ka Sačkovska iespējamā vaina balsu pirkšanā pierādīta ar vairākām liecībām. Viņš bijis izpildītājs - maksājis naudu uzpirktajiem vēlētājiem.
 
Uz Kozuļa iespējamo vainu lietā norādot vairāki apstākļi - Sačkovska liecības, ko gan viņš mainījis, pazīšanās ar Zaķi, kā arī tas, ka par balsu pirkšanu Zaķa labā nesen notiesātie brāļi – Viktors un Aleksandrs Balabolini – abi bijuši Kozulim piederošā uzņēmuma "Vlakon" darbinieki.
 
Kozuļa advokāts gan lūdza attaisnot Kozuli - viņa vaina, pēc aizstāvja sacītā, nav pierādīta, jo Sačkovskis mainījis savu liecību. Savukārt otra apsūdzētā advokāte lūdza Sačkovski sodīt tikai par balsu pirkšanas atbalstīšanu, piespriežot piespiedu darbu.

Pats Zaķis, liecinot tiesā, apgalvoja, ka panākumus vēlēšanās viņam nodrošinājuši labie darbi un ne balsu pirkšanā, ne pirkšanas organizēšanā viņš neesot piedalījies.

Divās citās lietās spriedums jau pasludināts - vienā no lietām par balss pirkšanu par labu Zaķim Rēzeknes tiesa otrdien, 6.oktobrī, pasludināja spriedumu - Jevgēņijam Brovčenko piespriestas 100 stundas piespiedu darba. Šajā lietā apsūdzētais Brovčenko atzina, ka pagājušā gadā 12. Saeimas vēlēšanu dienā Jaunviļānu ciemā apsolīja trim vēlētajiem pa 10 eiro katram par to, ka viņi nobalsos par "Vienotības" sarakstu, ievelkot plusiņus kandidātam Dzintaram Zaķim. Kā pierādījumu šādam balsojumam Brovčenko pieprasīja vēlētājiem viņam uzrādīt pārējo sarakstu biļetenus.

Savukārt otrdien, 10.novembrī piespiedu darbs par vēlētāju uzpirkšanu piespriests Latgalē dzīvojošajiem brāļiem Aleksandram un Viktoram Balaboliniem.

Bet Cēsu tiesai nodota lieta, kurā starp četriem apsūdzētajiem ir arī Zaķa bijušais kolēģis 9.Saeimā, toreiz “Jaunā laika” deputāts, Igors Aleksandrovs. Šo kompāniju tur aizdomās par vēlētāju autobusu organizēšanu no Madonas un Ērgļiem, lai tur par atlīdzību nobalsotu par Zaķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti