VUGD atgādina par drošību laikā starp Ziemassvētku un Jaungada svinībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) jau saņemti vairāki izsaukumi, kuros ugunsgrēka iemesls ir bijis bez uzraudzības atstātas sveces vai aizdegušies adventes vainagi, bet iepriekšējā gada svētkos tie bija pat 37 gadījumi, kuros cieta arī seši cilvēki. VUGD kritiski vērtē tieši starplaiku starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, kad cilvēki jau ir nākamo svētku gaidās un mazāk uzmanības pievērš drošības pasākumiem. 

VUGD atgādina par drošību laikā starp Ziemassvētku un Jaungada svinībām
00:00 / 04:56
Lejuplādēt

"Eglīte jau ir kādu brīdi stāvējusi, ja viņa nav laistīta, tad viņa ir jau ļoti sausa, adventes vainagi arī ir pašā sakaltumā, ja tā var teikt, līdz ar to ir lielāks risks izcelties ugunsgrēkiem," VUGD prevencijas nodaļas vecākā inspektore Sandra Vējiņa uzsvēra, ka bieži vien neaizdomājamies par to, ka svētku dekori – vainagi un eglītes, kas jau kādu laiku ir mūs mājās vai birojos priecējuši, tagad ir kļuvuši ātri uzliesmojoši.

"Ziemassvētki nosvinēti, un ir iestājusies tāda svētku un brīvdienu sajūta, un tajā brīdī, kad mēs atslābināmies, mēs šos noteikumus ievērojam vēl mazāk. Ja Ziemassvētkus mēs vairāk atzīmējam ģimenes lokā un varbūt mazāk cilvēku ir, tad Jaunais gads jau saistās ar tādām lielākām ballītēm, kur – jo vairāk cilvēku, jo mazāka atbildība par drošības jautājumiem," sacīja Vējiņa.

Un, protams, viens no ugunsnelaimju iemesliem ir bez uzraudzības atstātas degošas sveces.

VUGD pārstāve norādīja: "Piemēram, svecīti ļoti daudziem patīk uzlikt uz palodzes, logā; bija mums nesen izsaukums, kur šāda uz palodzes uzlikta svecīte aizdegās, jo garām skrēja kaķis, kurš sveci apgāza, aizdegās pamatne, uz kuras svecīte atradās, izraisīja ugunsgrēku, kurā cieta arī cilvēks, jo degšana notiek ļoti, ļoti strauji. Vēl mums bija gada sākumā, tieši pēc Jaunā gada, izsaukums Limbažu pusē, kur bija uzlikta svecīte uz papīra čupas, dokumentiem, arī svece apgāzās, notika aizdegšanās un izcēlās ugunsgrēks. Līdz ar to vajag ļoti maz, lai notiktu liela nelaime."

Uzmanība būtu jāpievērš arī rotājumiem, kas ir gan adventes vainagos, gan eglītēs.

"Es ar šausmām skatos uz skaistajiem adventes vainagiem, kuri ir ar dažādiem adījumiem un vēl kaut ko. Viss ir kārtībā, ja viņi tiek atbilstoši izmantoti un tur nav blakus atklāta liesma, viņi ir ļoti, ļoti skaisti, protams, bet, ja mēs skatāmies no ugunsdrošības viedokļa, tad tie ir ļoti bīstami, ja tur blakus ir svecītes. Un arī tās mantiņas, piemēram, bērni ir veidojuši no papīra dažādus ornamentus, kas ir iekārti eglītē, tad arī nekāda atklāta liesma [nedrīkst būt tuvumā], jo papīrs aizdegsies nekavējoties," atzīmēja Vējiņa.

Savukārt VUGD Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Kellijs rosina uzmanību pievērst elektroierīcēm, jo, svinot svētkus, bieži vien par tām piemirstam.

"Arī lādētāji rozetēs bieži vien aizdegas, ja ir piestumti klāt dīvāni vai drēbes sakrautas, jo jebkura ierīce lādējoties uzkarst, notiek tas īssavienojums un aizdegas, arī tas bieži vien notiek," sacīja Kellijs.

Vējiņa piebilda: "Diemžēl izsaukumi, kas ir saistīti ar īssavienojumiem, mums pieaug, deg veļasmašīnas, pa laikam ledusskapji."

Arī Kellijs atzīmēja, ka veļas mašīnas degot regulāri: "Cilvēkam liekas, kas tur veļas mašīnai var degt, bet veļas mašīnas deg bieži, jo cilvēki viņas atstāj, jo jābrauc kaut kur prom, ieslēdz un aiziet, bet, ja tajā brīdī kaut kas notiek, pēc tam nav vairs, kur atbraukt; es pats kādreiz domāju, kas tur veļas mašīnai ko degt, bet veļas mašīnas deg regulāri."

VUGD arī vērtēja, ka laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu ugunsnelaimes izceļas dažādās viesu mājās vai pirtīs, kuras kopīgai svētku svinēšanai izīrē jauniešu kompānijas.

Kellijs sacīja: "Ja, pieņemsim, Ziemassvētkos ģimenes ar bērniem svin kopā, tad vecāki kā vista savu cālēnu sargā un neļauj kaut kādas lietas darīt, bet tad, kad tas cālēns iziet no mājas laukā, tad viņš dara to, kas ienāk prātā, tad vēl lielība un tad pirotehnika, brīnumsvecītes griež un met, tur arī tās lielākās nelaimes izceļas."

Un, protams, Jaunā gada svinības nāk ar bieži vien nepārdomātu un nepareizu pirotehnikas lietošanu. Glābējiem ik gadu nākas pieredzēt ugunsgrēkus, kas izcēlušies, pirotehnikas lādiņam lidojot nepareizajā virzienā vai arī aizdegoties pirotehnikas kastei.

Kellijs ieteica: "Tagad ir akcija, ka šogad varbūt salūtu nešaut, tad es arī aicinātu pievienoties tam un šogad iztikt bez tā salūta."

Savukārt Vējiņa pauda: "Ļoti daudzi arī, kas izvēlas salūtus šaut, viņi to dara mājas apstākļos un nepiedomā par drošības aspektiem, viņi varbūt nenostiprina šīs kastes, līdz ar to lādiņš aiziet neprognozējamā virzienā, tāpēc mēs aicinātu  drošāk svinēt svētkus, jo iespējas un varianti ir daudz un dažādi."

Ik gadu ugunsgrēkos, kas saistīti ar šo svētku laiku un neapdomīgu rīcību, cieš cilvēki, un cietušie ir arī jau šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti