Kopš peldsezonas sākuma – no šī gada 15. maija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdenstilpēm ir izcēluši jau 23 bojāgājušos. Kopumā glābēju palīdzība līdz šim bijusi nepieciešama septiņiem cilvēkiem, kas nonākuši dažādās nelaimēs, atpūšoties pie ūdens.
Kā stāsta VUGD pārstāve Ilze Dāme, noslīkušo cilvēku skaits nav mazs, un diemžēl katru gadu statistika ir līdzīga – no ūdens peldsezonas laikā tiek izcelti vairāki desmiti noslīkušu cilvēku.
"Nevajadzētu rīkoties pārdroši, jo šī pārdrošība ir viens no tiem iemesliem, kāpēc cilvēki aiziet bojā, jo viņiem šķiet, ka viņi var pārpeldēt šo upi vai viņiem peldvestes nav nepieciešamas, vai viņi var doties alkohola reibumā peldēties. Noteikti aicinātu izvēlēties oficiālas peldvietas, jo oficiālās peldvietās ir arī uz vietas šie glābēji. Noteikti ir aizliegts lēkt no tiltiem vai citiem paaugstinājumiem, jo tas var radīt neatgriezeniskas sekas," sacīja Dāme.
Kā uzsvēra Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts, traumatologs Andris Džeriņš, ja cilvēks ir izdomājis pavadīt karsto laiku ūdens tuvumā, viņam ir jāatbild uz trīs jautājumiem – kur, kad un kā to darīt.
"Jāatceras, ka tā saule visintensīvāk ultravioletu starojumu laika periodā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00, tās pīķa stundas ir no plkst. 12.00 līdz plkst. 14.00, kad šis ultravioletais starojums ir visintensīvākais, un tas var radīt dažādas veselības problēmas. Šajā gadījumā jāatceras par profilakses pasākumiem – būtu nepieciešams uzlikt saules aizsardzības krēmu, SPF vismaz 30 vai augstāk, un noteikti nevajadzētu uzturēties ilgstoši atklātos saules staros, ilgu laika periodu," pauda Džeriņš.
Biedrības "Peldēt droši" dibinātāja Zane Gemze atzina, ka statistika rāda, ka būtisku uzlabojumu pēdējos gadus nav – vidēji gadā Latvijā noslīkst ap 120 cilvēku.
"Mums tomēr ir jādomā par to, kā izglītot sabiedrību. Ar vienkāršu tādu parunāšanu par šo tēmu nav pietiekami. Cilvēkiem ir jāapgūst peldētprasme, jo mēs ļoti daudz cilvēkus zaudējam ūdenī, tieši tikpat daudz, cik zaudējam uz ceļa, – ja ceļa gadījumā mums ir Ceļu satiksmes noteikumi, mums ir kārtība, mums ir ierobežojumi, mums ir uzraugošās institūcijas, kā policija, kas seko Ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, tad ūdens kontekstā palielam nav nekādu preventīvo pasākumu, kas novērstu noslīkšanu," sacīja Gemze.
Viņa aicināja iedzīvotājus nedoties peldēties vienatnē, bet gan kopā ar vēl vismaz vienu cilvēku, tādā gadījumā, ja būs nepieciešama palīdzība, būs cilvēks, kas to ne tikai pamanīs, bet arī varēs izsaukt palīdzību.