Pēcpusdiena

Koris Latgale: Dziesmā vairāk nekā pusgadsimts

Pēcpusdiena

IeM: Pieaug piespiedu nodarbinātībā savervēto Latvijas valstspiederīgo skaits ārvalstīs

Pretrunīgi vērtē ideju virzīt Egilu Levitu Latvijas Valsts prezidenta amatam

Virkne inteliģences pārstāvju aicina virzīt Levitu prezidenta amatam

Aptuveni 350 Latvijas iedzīvotāju, tostarp virkne inteliģences pārstāvju, līdz šim parakstījuši iniciatīvu "Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu", mudinot Saeimā pārstāvētās politiskās partijas Valsts prezidenta amatam virzīt Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Savukārt Levits tiek aicināts piekrist kandidēt uz šo amatu, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" teica iniciatīvas autors Aldis Austers.

Viņš norādīja, ka iepriekš Latvijas sabiedrība netika plaši iesaistīta Valsts prezidenta amata kandidātu izvēles procesā. "Sabiedrībai drīkst un vajag paust savu nostāju par konkrētiem kandidātiem," uzskata Austers,

pieļaujot iespēju, ka šai iniciatīvai sekos cita, ar kuru aicinās atbalstīt citu kandidātu Valsts prezidenta amatā.

Līdz šim iniciatīvu "Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu" parakstījuši aptuveni 350 Latvijas iedzīvotāji, tostarp sabiedrībā labi zināmas personas – uzņēmējs Normunds Bergs, mācītājs Juris Cālītis, disidente Lidija Doroņina-Lasmane, arhitekte Zaiga Gaile, režisors Alvis Hermanis, rakstniece Nora Ikstena, režisors Viesturs Kairišs, režisors Dāvis Sīmanis, rakstniece Māra Zālīte, publicists Dainis Īvāns un citi.

"Mēs vienkārši vēlamies nodemonstrēt, cik liels sabiedrības atbalsts ir tieši Egilam Levitam. Tālāk jau ir partiju jautājums, vai tās vēlas rēķināties ar šo viedokli vai ne," teica Austers.

Politologs Juris Rozenvalds Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka, pirmkārt, cilvēkiem ir tiesības izteikt savu viedokli un, otrkārt, Levits ir "ļoti cienījams" kandidāts Valsts prezidenta amatam.

"Tas zināmā mērā ir netiešs spiediens uz politiskajām partijām," atzina politologs, norādot, ka vēlētos redzēt arī citus "labus un gudrus" prezidenta amata kandidātus.

KONTEKSTS:

Valsts prezidenta vēlēšanas gaidāmas maija beigās vai jūnija sākumā. Saeimā pirmo reizi Valsts prezidents tiks vēlēts atklātā balsojumā.

Koalīcija līdz aprīļa vidum plāno vienoties par kopīgu prezidenta amata kandidātu. Pagaidām partiju kopīgās sarunās piemin tikai vienu kandidātu – Levitu, kuru atbalsta gan Jaunā konservatīvā partija, gan Nacionālā apvienība. Pašreizējā valsts vadītāja Raimonda Vējoņa kandidatūru koalīcijas partijas neplāno virzīt atkārtotai apstprināšanai Latvijas Valsts prezidenta amatā.

6 komentāri
Maija Bramane
Būtu jauki, ja varētu ievēlēt 2 prezidentus: vienu prezidentu iekšzemei un otru pārstāvēšanai starptautiskā līmenī, tikties ar Eminentām, Ekselentām personām utt... Vēl: varbūt esmu palaidusi "garām" kādu skrupulozi izstrādātu tabulu par EK uzturēšanas tēriņiem un faktisko labumu valstīm. Tāpat domāju, ka laiks ir zināt par ANO, NATO faktiskajiem uzturēšanas izdevumiem un ieguvumiem. Nepieskaros apbruņošanās un atbruņošanās tēriņiem........Tāpat urda jautājums, kāpēc Spānijā ir tradicionālas tomātu kaujas uz ielām, bet Āfrikas valstīs cieš no bada?
Anonīms lietotājs 18103
Manas domas par to, kāpēc Levita kungs atgādina Hilariju Klintoni (ne politikas ziņā) un jautājums par to, vai tiešām ja mums būtu citas izvēles, neskaitot ''koalīcijas kretīnu'' un Levitu, mēs vienalga izvēlētos Levitu? https://wp.me/p3XIBE-f
Anonīms lietotājs 6132
Es domāju,ka par agru uzsākta kampaņa Levita kunga izvirzīšanai. Tas darīts apzināti,lai līdz vēlēšanām viņa vārds būtu tā apbružāts un apnicis. Tad pēkšņi kāds parādīsies baltā zirgā.Visi būs sajūsmā!
Anonīms lietotājs 22483
Man arī ir bijis tas gods ne reizi vien dzīvē satikt Levitu. Zinu, cik ļoti viņš nejūt auditoriju, cik pārgudri, gari un nesaprotami var kaut ko stāstīt bērniem, pat nepaskatoties uz viņiem un nepadomājot, vai tas, kā viņš ar viņiem runā, viņus uzrunā. Vai varbūt nemāk pielāgoties auditorijai. Latvijā ir ļoti vajadzīgs prezidents, kas spēs gan uzrunāt diplomātus un ārvalstu prominences, gan tantesbauskā, tautiešus Īrijā, jauniešus, dzīves pabērnus.... Kas spēs iedvesmot, atrast siltus vārdus grūtā brīdī, krīzes brīdī, ja tāda būs, kas spēs saliedēt latviešus ar krieviem, vecos ar jaunajiem, samierināt pēc vēlēšanām tos, kas balsojuši par "gobzemu", ar tiem, kas balsojuši par "normālajiem". Nevis vēl viens elitārs, pārlieku akadēmisks trimdas letiņš, kas nespēj pateikt sakāmo skaidros, īsos teikumos bez liekiem svešvārdiem. Levits un Vējonis ir pretpoli. Es saprotu, ka Vējonis ir nokaitinājis, bet tāpēc nevajag krist otrā grāvī!
Anonīms lietotājs 22483
Pēc Māras Zālītes komentāra un teksta "Latvijai ir ļoti nepieciešama Zvaigzne, kas apspīd mūsu valsts tumšos, beztiesiskos kaktus" un to, ka Levits, Zālītesprāt, spētu visus, kam nošļukuši knābji, celt atkal spārnos, es vairs nekad nespēšu uz Zālīti paraudzīties kā uz daudzmaz adekvātu personu. Diemžēl uz Levitu bez knābjiem un zvaigznēm arī ne, bet Levits laikam pie tām histēriskajām viņa fanu pilnmēness izpausmēm nav vainīgs. Tāpat jācer, ka Lidija šoreiz vēstuli tiešām ir parakstījusi un tās saturam patiešām piekrīt.
Inara Bite
Man ir bijis gods, kaut uz īsu brīdi, pazīt Levita kungu personīgi. Labāku Prezidentu kā viņš es Latvijai nevaru iedomāties. Tomēr, es neieteiktu viņam šo nastu uzņemties. Jau tagad, palasot komentārus, kļūst slikti. Un kas vēl nāks, ja viņu ievēlēs? Pat negribas domāt. Ja Levita kungs ir gatavs stāvēt tam visam pāri, visu cieņu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti