Panorāma

Vīrusa aizsegā maldina patērētājus

Panorāma

Aicina reģistrēties Rīgas domes vēlēšanām

Reforma – laba, bet grūti ieviešama

Viedokļi nozarē: Mediķu algu reforma – laba, bet grūti ieviešama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Jaunā veselības aprūpes darbinieku atalgojuma modeļa izstrādē iesaistītie mediķi paveikto darbu vērtē atzinīgi, vienlaikus prognozējot – pārmaiņu iedzīvināšana ikdienā nebūs viegla.

Jaunā atalgojuma modeļa izstrādē bija iesaistīti arī paši mediķi – darba grupās bija pārstāvēta gan Latvijas Ārstu biedrība, gan Jauno ārstu asociācija, arī Māsu asociācija. Un vismaz tie, kas procesā piedalījās, ar paveikto ir apmierināti.

“Tas ir fantastisks darbs, tā ir unikāla pieredze Latvijā,” sacīja Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina, slavējot gan modeļa izstrādes procesu, gan pašu modeli. “Demokrātiska, progresīva, caurskatāma, saprotama lietotājam un būs saprotama arī sabiedrībai.

Vai pēc 7 gadiem mēs būsim tur, kur gribētu būt jau tagad, tas ir jautājums. Bet, ja mēs nedarām neko, mums nav izaugsmes iespēju,” sacīja Ortveina.

Arī Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis priecājas. Viņš skaidroja – tagad vairs nevajadzēs skraidīt pa dažādām vietām, jo būs konkrēti pienākumi vienā vietā un arī normāla alga

“Ko vēl nevajadzētu jaukt – atalgojums, kas ir domāts slodzē, tā ir pamatalga bez valstī noteiktajām piemaksām. Ja mēs runājam par virsstundām, paaugstināta riska darbu, nakts darbu, tās piemaksas saglabāsies,” norādīja Rācenis.

Atzinīgi vērtē to, ka noteikts ierobežojums, kā atkarībā no slodzes, pieredzes un darba sarežģītības var atšķirties viena veida speciālistu atalgojums. Maksimums 60% starpība. “Nebūs vairs reiz divi, reiz trīs, kas ir 200, 300%,” sacīja Rācenis

Viņš gan atzīst – slodžu salāgošana dažādiem mediķiem būs ļoti sarežģīta.

Austrumu slimnīcas valdes loceklis Aleksejs Višņakovs, kura pārstāvētajā slimnīcā pilotprojekts jau sācies, atzīst – viegli nebūs, bet arī neiespējami tas nav.

“Ir uzsākts intensīvs darbs, kurš parāda, ka nekā neiespējama nav. Ir vajadzīga ieinteresētība. Cilvēkiem rodas interese. Jo vairāk viņi saprot no tā modeļa, jo lielāka interese viņiem ir, lielāka ir vēlēšanās iesaistīties procesos, darbinieki nāk ar saviem priekšlikumiem. Ir arī, protams, cilvēki, kuriem vajag vairāk skaidrot un, iespējams, arī vairāk motivēt,” atzina Višņakovs.

Viens no motivatoriem, protams, ir atalgojums.

Jaunā algas modeļa izstrādē nepiedalījās Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, kura darbu pie jauna algu modeļa uzskatīja par bezjēdzīgu un savulaik norādīja, ka nekādas algu modeļa izmaiņas neesot nepieciešamas.

KONTEKSTS:

Jūlija izskaņā Veselības ministrija iepazīstinājusi ar jauno ārstniecības personu atalgojuma modeli, ko paredzēts ieviest septiņos gados, kuros algas pieaugtu pakāpeniski. Paredzēts, ka ārstu alga varētu pārsniegt 3000 eiro, māsu – pietuvoties 2000 eiro. Tam ik gadu būtu nepieciešami papildu 70 līdz 75 miljoni eiro. Plāno arī mainīt samēru starp pamata algu un mainīgo daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti