Pusdiena

Ieceres mainīt invalīdu asistentu darba apmaksu rada bažas un neizpratni

Pusdiena

Pusdiena 18.08.2017

VID atmasko PVN krāpnieku grupējumu ekskluzīvu auto tirdzniecībā

VID: Atklātā PVN izkrāpšanas shēma luksusa auto tirdzniecībā nav saistīta ar «ss.lv» lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Organizētā grupa, kura caur fiktīviem uzņēmumiem tirgoja ekskluzīvas automašīnas un sadzīves tehniku, izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas, nav saistīta ar plašu rezonansi iemantojušo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) interesi par autotirdzniecību sludinājumu portālā “ss.lv”, informēja VID Finanšu policijas pārvaldes vadītājs Edijs Ceipe.

Pusotra gada laikā, izmantojot vairāk nekā 30 fiktīvus uzņēmumus un veidojot nenotikušu darījumu shēmas, kāds grupējums, kas Latvijā tirgojis lepnas automašīnas un sadzīves tehniku, izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas, valsts budžetam nodarījis aptuveni 2,8 miljonus eiro lielus zaudējumus.

Šomēnes Valsts ieņēmumu dienests šī grupējuma darbību pārtraucis. Par aizdomās turamajiem atzītas trīs personas, vienai no tām – organizatoram – piemērots apcietinājums.

Ceipe stāstīja, ka šis konkrētais gadījums nav saistīts VID interesi par autotirdzniecību sludinājumu portālā “ss.lv”: „Šis darbs nebija saistīts ar pēdējā laika notikumiem. Tas bija darbs pret organizēto noziedzību un organizētā veidā veiktu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Darbā pie grupējuma, kas tika identificēts 2016.gada janvārī, tika atklāta trīs cilvēku grupa, kas darbojās, veicot darījumus ar ekskluzīvu automašīnu iegādi Vācijā un to tālāku pārdošanu Latvijā. Tas bija viens no virzieniem. Otrs virziens bija dažādas sadzīves tehnikas un elektronikas pārdošana. Grupējums ir izvairījies no nodokļu nomaksas 2,8 miljonu apmērā pēc mūsu aplēsēm. Tas būtu no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas.”

Grupējuma veidoto fiktīvo uzņēmumu klienti bieži vien bijuši labticīgi pircēji – fiziskās un juridiskās personas.

„Faktiski šajā shēmā tika izmantoti Latvijā esoši uzņēmumi, kuri Vācijā iegādājās automašīnas „BMW”, „Lexus”, „Mercedes” un „Porsche” uz fiktīvu uzņēmumu bilancēm.

Fiktīvie uzņēmumi darbojās trīs četrus mēnešus, šajā laikā tika nomainīti, bet parādi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa veidā palika uz fiktīviem uzņēmumiem,” pastāstīja Ceipe.

Tas ļāva piedāvāt saviem klientiem iegādāties automašīnas un arī sadzīves tehniku par cenu, kas bija ievērojami zemāka par tirgus cenu.

VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule pēdējā laikā vairākkārt uzsvērusi, ka krāpšanās ar nodokļiem automašīnu tirdzniecības nozarē ir dienesta pastiprinātas uzmanības lokā.

“Daļa no iespējamiem pircējiem ir labticīgi, daļa tiks vērtēti, vai netika saistīti ar īpašu lūgumu, lai varētu iegādāties transportlīdzekli ar pazeminātu vērtību. Šīs mašīnas ir notirgotas un nonākušas pie lietotājiem, un tālāk jau procesa ietvaros tiks vērtēts, kādā veidā katrs ir iegādājies, apzināti vai neapzināti, labticīgi vai nelabticīgi un vai vispār varēja būt līdzekļi šīm personām, kas iegādājušies,” norādīja Ceipe.

Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs stāsta, ka autotirgotāju izveidotā asociācija jau pirms pieciem gadiem noslēgusi līgumu ar VID. Cenšoties panākt nozares sakārtošanu, organizētas vizītes uz Igauniju, iesniegti dažādi priekšlikumi, taču līdz šim nekādi vērā ņemami panākumi cīņā pret ēnu ekonomiku šajā nozarē neesot sasniegti.

„Mēs daudzus gadus esam neapmierināti ar to, ka tiek kardināli celti nodokļi. Auto nozare ir tā nozare, kur šie nodokļi viegli iekrīt atpakaļ valsts kasē. Tā problēma ir tā, ka mēs redzam ēnu ekonomikā eksistējošus miljonus, bet šie ēnu ekonomikā esošie miljoni tiek atstāti novārtā un tā vietā tiek mēģināts savākt vēl vairāk no tiem, kas jau maksā. Tāpēc arī bija klaja neapmierinātība gan no mūsu biedriem, gan no mums kā asociācijas,” pauda Kulbergs.

Tagad, kad automašīnu tirdzniecībā notiekošais nonācis pastiprinātas uzmanības lokā, autotirgotāji cer uz politiķu aktīvāku līdzdalību normatīvo aktu sakārtošanā un sabiedrības attieksmes maiņu pret nozarē plaši izplatīto ēnu ekonomiku.

Jau ziņots, ka VID augusta sākumā paziņoja par lēmumu apturēt SIA “Internet” un ar to saistītās populārās sludinājumu vietnes “ss.lv” darbību. Šāds lēmums pieņemts, jo uzņēmums atteicies sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID esot pamats uzskatīt, ka šajā portālā sludinājumus ievieto arī nodokļu krāpnieki, īpaši auto tirdzniecības jomā. Drīz pēc tam "ss.lv" domēna vārds jau bija mainīts uz "ss.com".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti