Panorāma

Skolotāji atliek lēmumu par protestiem

Panorāma

Ralfs Tokaho joprojām nav notverts

Vardarbības upuris pametīs Jaunjelgavas skolu

Vardarbības upuris vairs nemācīsies Jaunjelgavas skolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Pavasarī notikušajam vardarbības gadījumam Jaunjelgavas vidusskolā sekas jūtamas joprojām. Mācību iestādē, kurā mācās vardarbīgs bērns, atgriezties bail ir ne vien cietušajam, bet arī daudziem citiem bērniem.

Vardarbības upura ģimene jau pieņēmusi lēmumu, ka cietušais bērns mācīsies skolā, kur nebūs iespējama sastapšanās ar varmāku.

Pirmklasnieks, kurš tika piekauts Jaunjelgavas vidusskolā, nav vienīgais cietušais. Cietusi ir visa viņa ģimene. Bērnam tagad jāsāk mācības otrajā klasē. Viņa mamma ļoti pārdzīvo. Ar plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem klātienē tikties viņa nevēlas, tāpēc ar viņu sazināmies telefoniski. „Tajā skolā viņš nemācīsies (..) Es varu pateikt, ka es mainīšu gan skolu, gan darbu, gan arī dzīvesvietu (..) visa šī atmosfēra un attieksme nav no labajām,” saka piekautā zēna māte.

Cietušā zēna mamma saka – viņai nav pieņemami, ka bērns, kas vainots vardarbībā, nav saņēmis nekādu sodu. Sodu saņēma mamma, kas to pārsūdzēja.

Pirms došanās uz Jaunjelgavu sazinājāmies ar vairāku skolēnu vecākiem. Viņi visi pauda bažas par savu bērnu drošību. Taču neviens no viņiem nebija gatavs runāt kameras priekšā, jo Jaunjelgava ir maza un bez sekām šādas intervijas nebūs.

Pirms pašvaldību vēlēšanām Jaunjelgavas novada dome lēma vardarbībā vainoto bērnu izslēgt no mācību skolas. Pamatojums – šis bērns ir Vecumnieku nevis Jaunjelgavas novada iedzīvotājs. Lēmums ir apšaubīts no vairāku valsts iestāžu puses, tāpēc jau ceturtdien pašvaldības sēdē tas, visticamāk, tiks atcelts. „Deputāti vērtēs noteikti. Mums jāizvērtē no lietderības viedokļa (..) Kam izdevīgs šis lēmums un vadoties no veselā saprāta mums jāizlemj,” norādīja Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks.

Tā kā no skolas izslēgt agresīvu bērnu ir aizliegts, konkrētajā vardarbībā vainotā bērna mamma ir lūgusi savam bērnam piemērot mājas apmācību. Pedagoģiski medicīniskā komisija šo lūgumu ir apstiprinājusi. „Stādīsim stundu sarakstu, stādīsim viņam stundu plānu, lai varam jau ar septembra sākumu nodrošināt viņam šo mājmācību,” saka Jaunjelgavas vidusskolas direktore Lauma Mīlīga. „Tas ir pagaidām, vēlāk arī pedagoģiski medicīniskā komisija izvērtēs apstākļus, viss vēl tiks izvērtēts, bet vismaz pirmie seši mēneši ir nodrošināti, ka viņš tiks mācīts mājās,” uzsver Mīlīga.

No vardarbības cietušā bērna mamma par drošības uzlabojumiem skolā noteic – šīs ziņas nāk par vēlu. Viņa lēmumu par dzīvesvietas maiņu ir pieņēmusi. Cietušā bērna ģimenes atbalstam pavasarī tika izveidots arī ziedojumu tālrunis, palīgā mammai brīvprātīgi pieteicās vairākas sievietes. Ingūna ir viena no brīvprātīgajām palīdzēm. Viņa ir neizpratnē, kāpēc pašvaldība sava novada iedzīvotāju nav centusies aizstāvēt un atbalstīt.

„Dienestu vienaldzība (..) Mamma visu dara, ko var darīt, viņa mīl savus bērnus, audzina normāli. Viņiem ir jaunāks brālītis, ir ļoti jauki bērni, nav ne izlaisti, nekas,” secina brīvprātīgā palīdze Ingūna. Viņa stāsta - pašlaik bērnam tiek sniegta palīdzība par ziedotāju, nevis pašvaldības naudu.

Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta vadītāja nepiekrīt, ka sociālais dienests ģimenei nebūtu sniedzis atbalstu. Tiekot nodrošināta arī rehabilitācija. „Man ir jānoskaidro, bet, iespējams, dotajā brīdī [darīts] par maz, jo krīzes centrā, sadarbojoties starp institūcijām, kad par šo jautājumu runājām, bija dažādi iespēju risinājumi,” izsakās Jaunjelgavas novada sociālā dienesta vadītāja Evija Elksne.

Novada domes priekšsēdētājs saka - cietušā bērna mamma pašvaldībā nav vērsusies ar sūdzību, ka viņai netiktu palīdzēts. Ja viņa to darītu, pašvaldība to būtu izmeklējusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti