Valsts vides dienests pastiprinās kontroli lašu un taimiņu nārsta upēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts vides dienesta (VVD) vides inspektori sadarbībā ar sabiedriskajiem vides inspektoriem lašu nārsta migrācijas laikā pastiprināti kontrolēs Latvijas ūdeņus. Lašu un taimiņu ieguves lieguma periods Latvijas ūdeņos sāksies 1. oktobrī. Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastē tas ilgs līdz 15. novembrim, bet iekšējos ūdeņos – līdz 31. decembrim, informēja VVD.

Evija Šmite, Valsts vides dienesta pārstāve
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Dienestā skaidroja, ka savvaļas laši, kas nārsto un pirmos dzīves gadus pavada Latvijas upēs, ir unikāla, tūkstošu gadu laikā dabiskajiem apstākļiem pielāgojusies populācija. Tāpēc būtiski to saglabāt kā mūsu nacionālās dzīvās dabas resursu. Salīdzinājumā ar mākslīgi pavairotajiem lašiem Latvijas upēs dabīgie jeb savvaļas laši ir mazākumā. Nārsta laiks ir sevišķi jutīgs periods lašveidīgajiem, kad tie kļūst vieglāk pieejami to ikru un gaļas kārotājiem.

VVD uzsvēra, ka no viena lašu pāra pēc gadiem upē atgriežas ap 50 jaunu lašu, tāpēc nelikumīga lašu iegūšana šajā laikā nav tikai vienas zivs iznīcināšana.

Lašu un taimiņu ieguve ir aizliegta visā Latvijā. VVD vērš uzmanību, ka arī licencētajās lašveidīgo zivju makšķerēšanas vietās Salacā un Gaujā līdz 1. janvārim to makšķerēšana ir aizliegta.

Šajā periodā lašu un taimiņu ieguves liegums neattiecas uz Rīgas jūras līča ūdeņu teritorijā no Vecāķiem līdz Vaivariem iegūtajiem lašiem un taimiņiem. Aizliegums neattiecas uz lašu un taimiņu nozveju, kas iegūta nespecializētajā zvejā Buļļupē un Daugavas posmā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES, jo šie laši un taimiņi ir mākslīgi pavairoti zivju audzētavās un tiem minētajās ūdenstilpēs nav dabīgo nārsta vietu.

Šajā laikā Latvijas lašu dabīgā nārsta upju grīvās notiek arī saskaņota lašu un taimiņu vaislinieku ieguve, kuru atsevišķi zvejnieki veic zivsaimniecības pētniecības institūta BIOR uzdevumā, lai nodrošinātu vaislas materiālu zivaudzētavām zivju resursu atražošanai.

VVD atgādināja, ka par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu pārkāpējam papildus administratīvajam sodam par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem ir jāsedz arī zivju resursiem nodarītie zaudējumi. Par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu zivju resursiem nodarītie zaudējumi ir noteikti:

  • 715 eiro apmērā – ja lasis vai taimiņš iegūts, makšķerējot jūrā un iekšējos ūdeņos, kā arī veicot nelikumīgu zveju ar rūpnieciskās zvejas rīkiem iekšējos ūdeņos,
  • 429 eiro – ja lasis vai taimiņš iegūts rūpnieciskajā zvejā jūrā.

Savukārt administratīvais sods par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu var sasniegt 350 eiro, bet par rūpnieciskās zvejas pārkāpumu – fiziskai personai 700 eiro, juridiskai – 4300 eiro. Ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā konstatēts būtisks kaitējums, pārkāpējam draud kriminālatbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti