Panorāma

Latvijas klimata mērķu izpilde COP27 kontekstā

Panorāma

Saeima svin simtgadi

VVC: Latviešu valodu nepārvalda 10–30 % pārbaudīto pedagogu

Valsts valodas centrs: Latviešu valodu nepārvalda 10–30% pārbaudīto pedagogu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Salaspils pamatskola, kurā pēc Valsts valodas centra (VVC) veiktajām pārbaudēm no amata atstādināti pieci pedagogi, nebūt nav unikāla. VVC inspektori plānveida pārbaudes pašlaik veic skolās un bērnudārzos visā Latvijā, un līdz šim secināts, ka vidēji 10–30% no pedagogiem, ar kuriem runāts, valodu nepārvalda pietiekamā līmenī, lai varētu strādāt ar bērniem un viņus mācīt.

Pēc VVC inspektoru vizītes oktobra beigās Salaspils pamatskolā direktorei nekavējoties nācās atstādināt fizikas skolotāju un vēl četrus sākumskolas pedagogus. Bet Latvijas otrajā lielākajā pilsētā Daugavpilī – pārbaudes sākušās jau augustā, tās vēl turpinās. Un līdz šim no amata pienākumu pildīšanas atstādināti 24 pirmsskolu pedagogi.

"Seši no pedagogiem ir izvēlējušies izbeigt [darba attiecības] pēc darbinieka uzteikuma. Tika izbeigtas darba tiesiskās attiecības. Un seši pedagogi pašlaik atrodas ilgstošā darba nespējā. Tātad mēs varēsim risināt šo jautājumu pēc viņu atgriešanās darba devēju rīcībā," sacīja Daugavpils valstspilsētas Izglītības pārvaldes personāla speciāliste Marija Bistere.

Pieci pedagogi kopš augusta saņēmušies nokārtot valodas eksāmenu tādā līmenī, lai varētu darbā bērnudārzā atgriezties. Par pārbaužu rezultātiem un to gaitu skolās datus no valodas centra vēl neesot saņēmuši.

"Pārbaudes turpinās. Pašlaik mēs vēl neesam saņēmuši gala ziņojumus no Valsts valodas centra, bet, pēc neoficiālas informācijas, vēl ir iestādes, kur šādas problēmas būs. Tur arī ne visi pedagogi būs izturējuši Valsts valodas centra pārbaudes," sacīja Bistere.

Šī mācību gada pirmajos divos mēnešos, tātad septembrī un oktobrī,  inspektori runājuši ar aptuveni 300 skolotājiem, no kuriem 52 ir administratīvi sodīti.

Cik no viņiem ir atstādināti, centrā nevarēja precizēt, jo šāda prasība ir spēkā samērā nesen, kopš oktobra beigām. Iepriekš varēja samaksāt sodu un darbu turpināt.

"Plus/mīnus 10–30 % no attiecīgās iestādes pedagogiem nelieto valsts valodu nepieciešamajā apjomā. Kā kurā... no 10% līdz 30%. Tas ir atkarīgs no iestādes vadītāja, no izglītības iestādes atrašanās vietas un visiem pārējiem aspektiem. Pedagogus mēs pārbaudām ar intervijas metodi," norādīja VVC Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe.

Proti, uzdodot jautājumus par profesionālajiem amata pienākumiem. Pārbaudēs dodas gan pēc iepriekš izstrādāta grafika, gan reaģējot uz sūdzībām. Šogad septembrī un oktobrī VVC saņemtas 15 sūdzības par pedagogu valodas prasmi.

"Mums arī sūdzas par šādām situācijām. Protams, ka mūsu pienākums ir ziņot Valsts valodas centram.  Tās prasības ir arī iepriekš bijušas tādas. Tā ir C1 prasība katram pedagogam. Šobrīd šī kārtība ir nedaudz mainījusies, ir arī nedaudz stingrāka, var teikt. Bet arī skolas direktoram ir norādītas skaidras darbības, algoritms, kā viņam šādās situācijās rīkoties," skaidroja Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts.

Proti, pedagogs ir no amata jāatstādina, un viņam dots laiks līdz trim mēnešiem, lai nokārtotu valodas eksāmenu. Bet ir skaidrs, ka daļa izglītības sistēmā neatgriezīsies.

"Redzot jau tādus pirmo pārbaužu rezultātus, tā noteikti skars diezgan lielu daļu mazākumtautību skolu. Un mācību process tiks traucēts. Es aicinu tiešām, –lūdzu, lūdzu, kā saka, esam lojāli. Ievērojam normatīvos aktus, un tie, kuri jūt, ka nezina valodu, paši rīkojamies, negaidām šīs pārbaudes!" aicināja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

No nākamā gada septembra arī bērnudārzos izglītības process notiks tikai valsts valodā un uz to pakāpeniski pāries arī pamatskolās. Vidusskolās šāda kārtība ir spēkā jau vairākus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti