Valsts prezidenta Levita reitings – vēsturiski zems

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts prezidenta Egila Levita darbības novērtējums sasniedzis vēsturiski zemāko atzīmi. Viņa darbību pozitīvi vērtē 25%, bet negatīvi – 60% respondentu, liecina SKDS dati. Salīdzinot ar to, kā sabiedrība ir vērtējusi iepriekšējos Latvijas prezidentus, tas ir zems vērtējums.

Šajā grafikā ir redzams prezidentu reitings, kuru iegūst, saliekot kopā to, cik cilvēku prezidentu vērtē pozitīvi un cik – negatīvi. Ja labo vērtējumu ir vairāk, tad reitings ir ar plusu; ja vairāk slikto – ar mīnusu.

Egila Levita vērtējuma izmaiņas
Egila Levita vērtējuma izmaiņas

Savukārt otrajā grafikā redzams iepriekšējo prezidentu reitings. Lai gan bijis svārstīgs, tomēr lielākoties Latvijas prezidentiem tas turējies plusos, kas nozīmē, ka vairāk cilvēku viņu darbu vērtējuši labi.

Latvijas prezidentu reitingi
Latvijas prezidentu reitingi

Piemēram, Vairas Vīķes-Freibergas reitings bijis plusā visu pilnvaru laiku. Ievērības cienīgs negatīvs reitings bijis vien Andrim Bērziņam pašā pilnvaru sākumā. Bet arī tad tas tik zems bija vien dažus mēnešus, pēc kā notika straujš pieaugums.

Cita situācija ir pašreizējam prezidentam Egilam Levitam, kura reitings pēdējos mēnešos stabili turējies mīnusos un jūlijā ir noslīdējis līdz -35.

SKDS direktors, sociologs Arnis Kaktiņš skaidroja: "Ja skatās pēdējo mēnešu mērījumus, Levita kungs ir izteikti nepopulārs un, salīdzinot ar citiem prezidentiem, viņam šobrīd ir vēsturiski sliktāki rādītāji. Levitam sākot darbu, viņa popularitāte bija tādā līmenī, kādā bija bijusi virknei prezidentu pirms viņa. Bija tāds plusiņš, bet no tā laika viņa popularitāte ir gājusi tikai uz leju. Zemāko punktu sasniedza martā, kad negatīvi viņu vērtēja 63%."

Kaktiņš norādīja, ka to varētu skaidrot ar Covid-19 situāciju.

"Sabiedrība pieprasa stingrus līderus, lai būtu kāds, kas pārvalda šo valsti. Latvijas valdība tiek salīdzinoši vāji galā ar krīzi, un, ja mēs skatāmies uz prezidentu, nevaram teikt, ka tur mums ir tā stiprā roka, kurš no sava torņa ievieš valstī kārtību, lai mēs varētu teikt – mums ir stingrs līderis, kapteinis. Tas veido fonu, kāpēc nav atbilstoši novērtēts."

Sociologs nešaubījās, ka Levitam ir iespēja uzlabot reitingu, tomēr tad, ja prezidenta popularitāte aizvien būs tikpat zema, maz ticams, ka politiķi sadūšotos viņu pārvēlēt uz otro termiņu.

KONTEKSTS:

Levits par Valsts prezidentu kļuva 2019. gada 8. jūlijā, šajā amatā nomainot Raimondu Vējoni, kurš prezidenta krēslā bija vienu termiņu – no 2015. līdz 2019. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti