Pusdiena

NATO valstu ārlietu ministri lems par Melnkalnes gatavību aliansei

Pusdiena

Erdogans izaicina Putinu pierādīt Turcijas saistību ar «Daīš»

Valsts apmaksātas konsultācijas pirms aborta varētu piedāvāt no 2018. gada

Valsts apmaksātas konsultācijas pirms aborta varētu piedāvāt no 2018. gada

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Valsts apmaksātas konsultācijas grūtniecēm, kas vēlas izdarīt abortu, visticamāk, būs pieejamas tikai no 2018. gada. Tas izriet no Saeimas Sociālo lietu komisijas sēdē notikušajām diskusijām par grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

Grūtniecēm, kas vēlas veikt abortu, pirms galīgā lēmuma pieņemšanas būtu jānodrošina iespēja saņemt ne tikai mediķu, bet arī citu speciālistu konsultācijas. Šādus grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ierosinājusi Latvijas Reģionu apvienības deputāte Inga Bite un Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks.

Bite, skaidrojot sava priekšlikuma būtību, otrdien, 1.decembrī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē norādīja: "Pēc būtības likums ir papildināts tikai ar psihoterapeitu, bet, manuprāt, ir diezgan aizvainojoši teikt, ka visas sievietes, kuras domā par abortu, ir psihiski neveselas un tāpēc viņām nepieciešama psihiatra konsultācija. Tā tas nav.

Ir dažādas problēmas, kuru dēļ tiek apsvērts šāds lēmums – tie ir sociāli iemesli, tie ir ar attiecībām saistīti iemesli, tie ir ar darbu saistīti, tātad ar juridiskām lietām saistīti iemesli. Tāpēc ir nepieciešamas dažādas konsultācijas pie dažādiem speciālistiem."

Bite nepiekrīt tiem, kas uzskata, ka no valsts budžeta līdzekļiem Nacionālais veselības dienests var apmaksāt tikai ārstniecības personu sniegtās konsultācijas. Bite atgādināja, ka atsevišķos gadījumos valsts jau tagad apmaksā arī cita veida konsultācijas.

"Šajā komisijā ir izskanējis, ka no veselības budžeta var apmaksāt tikai medicīnas darbinieku pakalpojumus. Tā nav taisnība. Jau šobrīd Nacionālais veselības dienests apmaksā gan psihologu pakalpojumus mediķu komandas ietvaros, gan arī izglītības darbinieku pakalpojumus, kas ne tuvu nav medicīnas personāls. Bet ir īpašas situācijas, kad tas notiek," teica deputāte.

Turpretim Veselības ministrijas (VM) pārstāve Antra Valdmane skaidroja, ka Nacionālais veselības dienests un VM nevar uzraudzīt citu speciālistu, piemēram, juristu darbu.

"Veselības ministrijai nav iespējas uzņemties uzraudzību par citu jomu speciālistu konsultācijām. Kas attiecas uz Nacionālā veselības dienesta veidotajām apmaksas sistēmām, ir tā, ka tiešām tiek apmaksāti ne tikai psihologi.

Tiek apmaksāti arī kapelāna pakalpojumi, bet nav atsevišķa tarifa šim pakalpojumam. Tas notiek multidisciplināras komandas ietvaros. Ārstniecības iestāde, piemēram, Bērnu slimnīca to saņem paliatīvās aprūpes bērniem tādos gadījumos, kad šie pacienti ir tiešām smagi slimi un tur ir nepieciešami citu jomu speciālisti un pārstāvji," teica Valdmane.

No veselības ministra Gunta Belēviča (Zaļo un Zemnieku savienība) iesniegtā priekšlikuma Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem, kas tiek gatavoti galīgajam lasījumam Saeimā, izriet, ka valsts apmaksātas konsultācijas sievietēm, kas vēlas veikt abortu, varētu būt pieejamas, sākot no 2018. gada. Pirms tam vēl nepieciešams sagatavot apmācības kursu speciālistiem, kas sniegs šādas konsultācijas un nodrošināt speciālistu apmācību.

Bites pārstāvētā Latvijas Reģionu apvienība 2016. gada budžetam bija iesniegusi priekšlikumu valsts apmaksātu konsultāciju nodrošināšanai jau nākamgad atvēlēt 160 000 eiro, taču šis priekšlikums neguva Saeimas vairākuma atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti