Šodienas jautājums

Surdo tulkojums. Šodienas jautājums: kam šobrīd jābūt prioritātei veselības nozarē?

Šodienas jautājums

Surdo tulkojums. Šodienas jautājums: kad tiks ieviests Valsts aizsardzības dienests?

Šodienas jautājums: kad tiks ieviests Valsts aizsardzības dienests?

Valsts aizsardzības dienestā pirmajā iesaukumā varētu uzņemt pāris simtus cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts aizsardzības dienestā (VAD) jeb tā sauktajā obligātajā aizsardzības dienestā pirmajā brīvprātīgajā iesaukumā vasarā varētu uzņemt pāris simtus cilvēku. Tas izriet no Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītāja Raimonds Bergmaņa ("Apvienotais saraksts") sacītā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums".

Bergmanis pauda, ka Ādažos jau vasarā būtu iespējams uzņemt dienestā "divreiz pa 200 cilvēkiem".

Arī iespējamā aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) apstiprināja, ka pirmais brīvprātīgais iesaukums varētu būt vasarā. 

Tomēr politiķi atzina, ka dienesta ieviešana ir ievilkusies un vēl nepieciešami vairāki labojumi attiecīgajā likumprojektā. Taču topošās valdības deklarācijā ir ietverta apņemšanās ieviest dienestu, un pie tā darbs turpināsies.

Bergmanis sacīja: "Nākamajā nedēļā apakškomisijā izskatīsim šos likumus, kas jāpārņem. (..) Skaidrs, ka tur ir ļoti daudz konceptuālu jautājumu, kurus [Saeimas] Juridiskais birojs uzdeva; šobrīd nav informācijas, cik tālu ir atrisinājies."

Savukārt Mūrniece pauda: "Deklarācijas tapšanas laikā vienojāmies, ka Valsts aizsardzības dienests konceptuāli ir jāievieš. Domāju, ka vēl sekos rīcības plāns, pie kā pēc tam detalizētāk strādās ministrijas. (..) Pieļauju iespēju, ka varbūt Aizsardzības ministrija nāks klajā ar jaunu likumprojektu. Skatīsimies, kas būs mērķtiecīgāk, – vai turpināt veco, ko uzlabot, vai sniegt jaunu konceptuālu skatījumu, pie kura Saeimas komisija varētu strādāt."

Vienlaikus Bergmanis atzina, ka iepriekšējās Saeimas sasaukumā VAD likumprojekts netika savienots ar Valsts aizsardzības koncepciju, kas ir būtiska sastāvdaļa VAD ieviešanai.

"Esam vienojušies, ierakstījuši [valdības] deklarācijā, ka Nacionālo drošības koncepciju un Valsts aizsardzības koncepciju centīsies vienlaicīgi pieņemt un uzrakstīt. Iespējams, līdz vasarai tiks uzrakstīts, tas dokuments dos iespēju par pārējo lemt," atzīmēja Bergmanis. 

KONTEKSTS:

Valsts aizsardzības dienesta likumu bija iecerēts izskatīt vēl 13. Saeimas sasaukuma laikā. Tomēr pēc plašas kritikas par likumprojekta kvalitāti un daudzu priekšlikumu saņemšanas atbildīgā Saeimas Aizsardzības komisija lūdza izslēgt šo likumprojektu no 20. oktobra parlamenta sēdes darba kārtības.

Tas nozīmē, ka likumprojektu turpinās skatīt jaunā, 14. Saeima, kuras pilnvaras sākušās 1. novembrī. Aizsardzības ministrijā (AM) lēš – ja likumprojekts Saeimā tikts pieņemts vien šā gada nogalē, pirmais iesaukums valsts aizsardzības dienestā varētu notikt nākamā gada jūlijā, nevis janvārī, kā paredzēts. 

Iepriekš Saeimas Juridiskā biroja vadītāja asi kritizējusi obligātā aizsardzības dienesta likumprojekta redakciju. To kritizējis arī Tiesībsarga birojs, norādot, ka obligātā aizsardzības dienesta likumprojektā ir daudz neskaidrību un pretrunu.

Obligātais dienests plānots vīriešiem no 18 līdz 27 gadiem un sievietēm brīvprātīgi ar 2028. gadu. AM bija plānojusi, ka pirmajam iesaukumam 2023. gada janvārī aicinās 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar 2023. gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā. 2023. gada otrā pusgada iesaukumam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 19 gadiem būs aicināti iestāties dienestā brīvprātīgi, taču trūkstošo personu skaitu iesauks obligātā kārtā. Gadā plānoti divi iesaukumi – janvārī un jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti