Vakcinācijas tempi sociālās aprūpes centros krasi samazinājušies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Vakcinēšanās pret Covid-19 aktivitāte sociālās aprūpes centros tagad ir sarukusi, jo visi klienti un darbinieki, kuri vēlējās potēties, savu vakcīnas devu jau ir saņēmuši, Latvijas Radio skaidroja vairāku sociālās aprūpes centru vadītāji.

Vakcinācijas tempi sociālās aprūpes centros krasi samazinājušies
00:00 / 03:13
Lejuplādēt
Viena no pirmajām prioritārajām grupām, kas saņēma vakcīnu pret Covid-19, bija sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki. Lai arī klienti nereti vakcinēties bija gatavāki nekā aprūpētāji, tomēr arī kopumā vakcinācijas aptvere pansionātos nebija tik liela, kā cerēts.

To solījis labot jaunais labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija), kura viena no prioritātēm arī ir pansionātos dzīvojošo un strādājošo mudināšana vakcinēties.

Latvijas Radio sazvanīti, vairāku pansionātu vadītāji visā Latvijā norādīja, ka aktīvais vakcinēšanās posms jau sen ir garām. Lielākā daļa darbinieku un klientu, kuri to vēlējās, jau ir sapotēti laikā, kad tāda iespēja radās. Lai arī no pansionāta uz pansionātu aktivitāte tagad ir atšķirīga, tomēr tā ir visnotaļ zema.

Piemēram, Vecumnieku novada pansionāta "Atvasara" vadītāja Zaiga Švāģere skaidroja, ka šobrīd pansionātā neviens vairs nevakcinējas tādēļ, ka jau iepriekš to izdarījuši visi 63 klienti un aptuveni 80 procenti darbinieku.

Krietni lielāks ir pansionāts "Gaiļezers" Rīgā. Tā vadītājs Aldis Virbulis atzina, ka arī šeit aktīvākā vakcinācija notikusi pašā sākumā, tomēr arī pašlaik, tiesa, krietni mazākos apjomos, klienti vēl aizvien ik pa laikam izsaka vēlmi saņemt vakcīnu.

Vizbulis sacīja: "Regulāri notiek jaunu cilvēku piekrišana vakcinēties. Tā rezultātā veidojas saraksti. Attiecīgi mēs piesakām vakcinācijas birojam, lai viņi vakcinē šos cilvēkus. Tas notiek regulāri. Reizi divās nedēļās apmēram tiek veiktas šīs vakcinācijas. Citi tikai piesakās uz "Johnson & Johnson'', citi atkal uz citu."

Tikmēr Kārsavas novada Malnavas pagastā sociālās aprūpes centrā "Mūsmājas" janvāra beigās saslimuši teju visi. Nācies gaidīt, kad pēc izslimošanas drīkstēs saņemt poti, un tad šo iespēju izmantojusi aptuveni puse klientu. Vakcinēti arī mazāk nekā puse darbinieku.

Pansionāta Vadītāja Zenta Čačka skaidroja, ka šobrīd tādu gadījumu, kad kāds klients izdomātu, ka tomēr grib potēties, vairs nav. Kas to gribējuši – izdarījuši.

Tomēr, ja kādam šāda vēlme rastos, iespēja to nodrošināt būtu. Arī nekādu papildu mudinājumu vai skaidrojumu no atbildīgajiem pašlaik neesot.

Domās, kā mudināt potēties

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas statistika rāda, ka šobrīd sociālās aprūpes centros vakcinācija ir nemainīgi zema un vakcinējas vien daži desmiti cilvēku nedēļā.

Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva pauda, ka tendence, kad nedēļā sapotējas daži desmiti cilvēku no šīs grupas, ir jau no maija.

Līdzdarboties solījis arī jaunais labklājības ministrs Eglītis, kurš amatā ir vien mēnesi. Vakcinācijas veicināšana pansionātos bijusi arī viena no viņa prioritātēm.

Eglītis pauda, ka klientu vakcinācijas aptvere ir salīdzinoši laba. Lielākas bažas ir par darbinieku aktivitāti. "Nu, izskatās, jā, ka būs nepieciešams veikt motivējošus pasākumus tieši darbinieku lokam. Viens, piemēram, vēlreiz veikt izbraukuma vakcinācijas. Otrs, iespējams, varētu būt nākošajā nedēļā arī valdības lēmums, ka līdz kādam datumam noteiktu pakalpojumu sniedzējiem darbu veikšanai tomēr būs nepieciešams, ka ir veikta vakcinācija. Es nesauktu to par obligātu, bet... jā. Tad ir trešais virziens – uzrunāt tiešā veidā," viņš skaidroja.

Šobrīd sociālās aprūpes centros vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 63% klientu un darbinieku. Tie ir teju 9500 klienti un aptuveni 4700 darbinieki.

KONTEKSTS:

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti