Vairāk bezmaksas dzeramā ūdens strūklaku uz Rīgas ielām nebūs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Kaut gan sinoptiķi sola lielu karstumu, Rīgas dome neapsver iespēju uz ielām izvietot visiem pieejamas dzeramā ūdens strūklakas. Tas esot pārāk dārgi. Turklāt iepriekš šādu krānu Raiņa bulvārī kāds esot salauzis. Vienīgā vieta, kur šobrīd rīdzinieki un tūristi var pieliet savas ūdens pudeles centrā, ir Rātslaukumā.  

Kad saule ir pašā zenītā, Rīgas centrā nav daudz ēnu, kur patverties no svelmes. It īpaši krastmalā. Vismaz Rātslaukumā ir dzeramā ūdens strūklaka. Rolanda statujas pakājē, nospiežot pogu, no statujas iztek ūdens straume, kas gan jau ir sasilusi. Šeit cilvēki var atveldzēties un piepildīt savas ūdens pudeles. Citur Rīgas centrā šādas ūdens strūklakas, kurās ir dzerams ūdens, nemana.

Rīgā brīvi pieejams tīrs ūdens brīvkrānos atrodas tikai vietās, kur mājām nav centralizētas ūdens apgādes, piemēram, Lucavsalā, Voleros un Kundziņsalā. Tomēr Veselības inspekcijas vecākais speciālists Normunds Kadiķis uzskata, ka visiem pieejamam ūdenim vajadzētu būt arī centrā.

„Brīva pieeja pie dzeramā ūdens ir daudzās pasaules lielpilsētās, bet to varētu novērtēt tūristi droši vien, jo vietējie iedzīvotāji tos droši vien tik daudz neizmanto. Bet tagad ir īpaši laika apstākļi, kad tas būtu vajadzīgs arī vietējiem iedzīvotājiem. Vajadzētu, protams, vairāk šādas strūklakas, bet tas ir pašvaldības jautājums,” saka Kadiķis.

„Rīgas ūdens” pārstāvis Artūrs Mucenieks stāsta, ka ideja centrā salikt vairākas dzeramā ūdens strūklakas tiek apspriesta katru reizi, kad pienāk karstāks laiks. Viņš uzsver - vienmēr šī ideja ir atmesta, jo tas ir pārāk dārgi.

„Šis pasākums Rīgā droši vien nav racionāls. Tas tomēr ir saistīts ar samērā lielām izmaksām, un es varu pastāstīt konkrētu precedentu, kad tika salauzts viens no šādiem brīvkrāniem, kas tika uzstādīts Raiņa bulvārī. Bija pat tā, ka tika nopludinātas ielas. Arī ja tas darbojas ziemas laikā, tad tās ir apledojušas ielas. Cilvēki mūsu sabiedrībā ir tādi, ka šo sistēmu laušanas dēļ turēt atsevišķu dienestu, lai viņu uzturētu kārtībā, - tomēr tās izmaksas ir pārāk lielas,” skaidro Mucenieks.

Mucenieks uzsver, Rīgā pa krāniem tek labs ūdens un to var droši dzert. Veselības inspekcija krāna ūdens kvalitāti lielajās pilsētās pārbauda regulāri.

Karstā laikā cilvēkam ūdens ir jādzer vairāk un biežāk, lai nepārkarstu. Vislabāk slāpes remdē tīrs ūdens, bez saldinātājiem. Cilvēkiem, kas svīst īpaši daudz, derētu dzert arī minerālūdeni, stāsta Normunds Kadiķis.

„Ar sviedriem izdalās arī sāļi no organisma, un šis sāļu daudzums ir jāpapildina. Dzerot parasto ūdeni, sāļi no organisma tiek zaudēti. Tāpēc cilvēkiem, kas ļoti svīst vai arī ilgstoši atrodas āra apstākļos saules staros, būtu jāpadomā par kādu minerālūdens dzeršanu, kur arī ir sāļu sastāvs klāt,” iesaka Kadiķis.

Viņš arī atgādina, pārmērīga ūdens dzeršana normālā laikā var kaitēt nierēm, bet šādā karstumā viss liekais šķidrums tāpat tiks izsvīsts, tāpēc par to nav jāuztraucas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti