Vai Saeimas deputāts Jānis Dombrava saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība) sociālajos tīklos “Twitter” un “Facebook” raksta, ka iepriekšējos gados pieņemtie lēmumi slēgt dzemdību nodaļas bijusi “tuvredzīga politika”, kuras rezultātā tagad bērniem jānāk pasaulē “nepiemērotās telpās un pārpildītās slimnīcās”.

Pārbaudot šo izteikumu lsm.lv, pieci.lv un "Re:Baltica" kopprojektā  "Melu detektors", secinājām, ka tās ir tukšas pļāpas.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Dombrava “Melu detektoram” skaidro, ka nepiemērotas un pārpildītas telpas esot vairāku viņa paziņu pieredze pēdējā laikā Rīgas Dzemdību namā (RDzN). Saasinoties ekonomiskajai krīzei, visā Latvijā tika slēgtas daudzu mazo slimnīcu dzemdību nodaļas. Pēdējos trijos gados jaundzimušo skaits atkal nedaudz aug, un deputāts uzskata, ka Rīgas slimnīcas ir pārpildītas, jo daudzviet citur šis pakalpojums vairs nav pieejams.

Taču Dombravam nav taisnība, jo dzemdību skaits Rīgas iestādēs ir pat zemāks nekā tad, kad daudzās reģionu nodaļas vēl strādāja.

Laika posmā no 2001. līdz 2008.gadam dzemdību un jaundzimušo skaits RDzN ik gadu auga. Taču 2009.gadā tas strauji kritās, neraugoties uz faktu, ka togad krīzes iespaidā vienlaikus tika slēgtas vairākas dzemdību nodaļas visā Latvijā. Pieplūduma nebija arī nākamajos gados, un pakāpenisks kāpums atsākās tikai 2012.gadā. 

Tas turpinās joprojām, taču pat pērn, kad Latvijā bija pēdējos piecos gados augstākā dzimstība, 2008.gada rādītājs netika pārsniegts. Pagājušajā gadā RDzN piedzima 7604 mazuļi, kas ir stipri mazāk nekā iestādes absolūtais rekords - 8826 bērni 1983.gadā.

2008.gada jeb pēdējā pirmskrīzes gada dzemdību skaits nav audzis arī Stradiņa slimnīcā. Tiesa, pēc vairāku mazpilsētu dzemdību nodaļu slēgšanas palielinājies pieplūdums citur reģionos - galvenokārt lielajos centros, taču arī ne visur un salīdzinoši nedaudz.

Statistikas, cik Rīgā dzemdējušo ir no reģioniem, nav, taču RDz galvenā ārste Dace Rezeberga saka: “Gribētu cerēt, ka pirmkārt sievietes domā, kur dzemdēt ir drošāk, un tāpēc brauc pie mums.” Deputāta pausto par nepiemērotām un pārpildītām telpām profesore noraida. Runa varot būt vienīgi par vēlamo komforta līmeni. Proti, aizvien aug pieprasījums pēc ģimenes palātām, kurās uzturas tikai viena jaunā māmiņa un kas ir maksas pakalpojums. To visiem gribētājiem ne vienmēr pietiek, un tad jāsamierinās ar parasto divvietīgo vai trīsvietīgo palātu ar kopēju sanitāro mezglu. Reaģējot uz pieprasījumu, RDzN pirms pāris nedēļām atklātas desmit pavisam jaunas ģimenes palātas.

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti