Uz laiku aptur vienas Covid-19 vakcīnas «AstraZeneca» sērijas izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Veselības inspekcija un Zāļu valsts aģentūra (ZVA) apturējušas “AstraZeneca” izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 vienas sērijas izmantošanu – sērijas numurs ir ABV5300. Šāds lēmums pieņemts piesardzības nolūkā pēc informācijas saņemšanas no Austrijas par divu vakcinēto personu veselības sarežģījumiem, informēja ZVA.

Zāļu valsts aģentūra norādīja, ka vakcīnas sērijas apturēšana saistīta ar divu personu veselības sarežģījumiem, kas iestājušies ilgāku laiku pēc vakcinācijas ar vienas sērijas “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu.

Austrijā desmit dienas pēc vakcinācijas mirusi kāda 49 gadus veca medmāsa, bet citai 35 gadus vecai medmāsai radušās nopietnas veselības problēmas. Mirušās medmāsas sekcijas rezultāti gaidāmi nākamnedēļ.

"Mēs esam informējuši visus mūsu Eiropas kolēģus par šo vakcīnu sēriju, kurā bija aptuveni miljons devu un kas piegādāta 17 Eiropas valstīm," preses konferencē pavēstīja Austrijas zāļu uzraudzības dienesta vadītāja Krista Virthumere-Hohe.

Sākotnējā Eiropas Zāļu aģentūras veiktā izvērtēšana liecina, ka nepastāv cēloņsaistība vakcinācijai ar veselības traucējumiem, tomēr papildu piesardzības nolūkā Latvijā lemts uz laiku apturēt vakcināciju ar šīs sērijas vakcīnām.

Līdz šim nav konstatēts, ka Latvijā vakcinācija ar šīs sērijas vakcīnām būtu izraisījusi nopietnus veselības traucējumus.

Latvijā 11. februārī ir piegādātas 9600 šīs vakcīnas sērijas devas, no kurām lielākā daļa jau ir izmantotas. Saskaņā ar datiem par vakcināciju vēl neizmantotas ir 1190 devas. Šobrīd vakcinācijas kabinetiem, kuriem ir piegādāta šīs sērijas vakcīnu devas, tiek lūgts neturpināt vakcināciju ar šo sēriju līdz brīdim, kad būs pieejama visa informācija par gadījumu izvērtēšanu.

Pieņemot lēmumu par sērijas apturēšanu, atbildīgās iestādes esot vadījušās pēc labās prakses standarta par papildu piesardzības pasākumu veikšanu, līdz ir noskaidrota visa informācija un gadījumi ir pilnībā izvērtēti. Veselības inspekcija un ZVA uzsvēra, ka atsevišķu zāļu vai vakcīnu sēriju apturēšana uz laiku ir standarta piesardzības procedūra.

ZVA neplāno īpaši uzraudzīt tos iedzīvotājus, kas potēti ar konkrētās sērijas vakcīnām. 

“Šie cilvēki netiks speciāli apzināti. Bet, protams, ir aicinājums visiem veselības aprūpes speciālistiem un arī pacientiem ziņot par nopietniem veselības traucējumiem Zāļu valsts aģentūrai. Šiem cilvēkiem nevajadzētu uztraukties šobrīd. Es atkārtoju, ka tas, kas ir veikts Austrijā, ir papildu drošības pasākums. Tāds ir veikts arī Baltijas valstīs, ieskaitot Latviju. Šobrīd konkrētu bažu mums par šo vakcīnas sēriju īsti nav,” skaidroja ZVA pārstāve Zane Neikena.

Austrijas nacionālās kompetentās iestādes lēmums par vienas "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas sērijas apturēšanu saistīts ar to, ka vienai personai diagnosticēta multiplā tromboze un persona mirusi 10 dienas pēc vakcinācijas, savukārt vēl viena persona pēc vakcinācijas hospitalizēta ar plaušu emboliju un turpina ārstēšanos slimnīcā. Sākotnējā Eiropas Zāļu aģentūras veiktā izvērtēšana liecina, ka nepastāv cēloniska saistība šai vakcīnas sērijai ar veselības traucējumiem un nav konstatēti specifiski drošuma riski šīs vakcīnas sērijai.

Līdz šim  šādi veselības traucējumi nav bijuši zināmi kā šīs vakcīnas blakusparādības, un vakcīnas lietošanas instrukcijā un zāļu aprakstā tie nav minēti. Visbiežākās blakusparādības “AstraZeneca” parasti ir vieglas vai vidējas un pāriet dažu dienu laikā pēc vakcinācijas. 

Eiropas Zāļu aģentūra abus šos gadījumus izvērtē, lai izslēgtu jebkādus šīs vakcīnas sērijas potenciālos riskus, kā arī tiek izvērtēti jebkuri citi ziņojumi par vēnu trombembolijas gadījumiem pēc vakcinācijas, lai noteiktu, vai tos var saistīt ar vakcināciju.

Šī vakcīnas sērija ABV5300 tika piegādāta 17 ES dalībvalstīm: Lietuvai, Igaunijai, Luksemburgai, Latvijai, Īrijai, Dānijai, Bulgārijai, Austrijai, Grieķijai, Zviedrijai, Nīderlandei, Polijai, Spānijai, Francijai, Islandei, Maltai un Kiprai. Šī sērija ietver 1,6 miljonus devu.

Divas dienas pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas slimnīcā nonācis Austrālijas veselības ministrs Gregs Hants, taču amatpersonas vēsta, ka viņš hospitalizēts ar kādu infekciju, kas nav saistīta ar vakcīnas saņemšanu. 55 gadus vecais ministrs saņēmis antibiotikas un paredzams, ka viņš pilnībā atveseļosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti