Panorāma

Uhaņā ieradušies vīrusa eksperti

Panorāma

Lems par ģimenes jēdziena noteikšanu Satversmē

Ledus vēl nav drošs

Ūdenstilpēs ledus vēl nav drošs kāpšanai uz tā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmais ledus – pavisam plāns un nedrošs – parādījās jau decembrī. Un gada pēdējā mēnesī no ūdenstilpēm tika izvilkti 13 noslīkušie. Bet šonedēļ sals pieturas, ledus kļūst biezāks, un jau drīz glābēji ļaus uz tā kāpt. Cik biezai ledus kārtai jābūt, un kādi riski pastāv?

“Cilvēki domā, ka te ledus ir 20 centimetri, bet īstenībā jau nav. Tas ir tikai sasalis sniegs. Pats ledus ir tikai 5-4 centimetri,” norādīja Rīgas pašvaldības policijas inspektors, glābējs Ņikita Pimenovs.

Dažādas leģendas vēsta, ka pirmais ledus parādās trīs dienas pēc tam, kad uz tā sēdējis bļitkotājs. Tomēr glābēju pieredze liecina, ka paši pirmie upuri ir bērni un pārgalvīgi jaunieši.

“Šeit pats ledus biezums ir tikai 4 centimetri. Pēc tam veidojas ūdens slānis no sniega, un tas veido jau 18 centimetrus kopā. Ja tas viss sasaltu, cilvēki domātu, ka ir ļoti droši staigāt pa to ledu. Vairāk vai mazāk bērni nāks slidināties, skraidīt. Un bērni jau nemērīs ledu, neurbs caurumus,” pastāstīja Rīgas pašvaldības policijas inspektors, glābējs Endijs Bikovičs.

Taču pašlaik ledus slānis ir krietni par plānu, lai uz tā kāpt būtu droši. Uz lielākajām ūdenstilpēm kārta ir tikai nieka centimetrs un vietām spīd ūdens.

“Lai mēs atļautu, ir jābūt vismaz 10 centimetriem un uz augšu. Šobrīd nevienā Rīgas ūdenstilpē nav šāda ledus biezuma,” uzsver glābējs Bikovičs.

Pat ja esat nomērījis ledus biezumu vienā vietā un tas ir bijis 10 centimetri, lielākās ūdenstilpēs tas nenozīmē, ka tāds tas būs visās vietās. Var veidoties apakšā izskalojumi.

Esot uz ledus, jāatceras par individuālajiem glābšanas rīkiem, piemēram, vesti un irbuli.

Bieži apkārtējo steigšanās palīgā nozīmē tikai vairāk ledū ielūzušu cilvēku. Redzot nelaimi, jāzvana glābējiem, tikai tad var mēģināt pasviest kādu striķi vai zaru, pie kā pieķerties.

Bet jau pirms došanās uz ledus jāpadomā par risku ielūzt un jāsagatavojas tā, lai pats vari tikt no ūdens ārā bez apkārtējo palīdzības.

Ja gadās ielūzt, pirmās pāris sekundes ir šoks, kura laikā galvenais uzdevums ir sevi nomierināt. Tad svarīgi mēģināt sevi uzslidināt uz ledus tajā pusē, no kuras nācāt. Pārējos virzienos ledus var būt plāns un cīņa par izrāpšanos būs kā ar vēja dzirnavām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti