Topošās koalīcijas memorandu NA aicina papildināt ar atbalstu demogrāfijas politikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Koalīcijas veidošanas sarunās "Jaunās Vienotības" piedāvāto sadarbības memorandu Nacionālā apvienība aicina papildināt ar atbalstu demogrāfijas politikai un augstas pievienotās vērtības produktu eksporta veicināšanai.

"Jaunā Vienotība" piedāvājusi sadarbības memorandu par koalīcijas veidošanas principiem ar "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības pārstāvjiem. Tieši tas ir trešdienas, 26. oktobra, sarunu temats. Vienlaikus sākusies valdības deklarācijas un darāmo darbu fiksēšana.

Trešdienas rītā kā pirmie ar "Jaunās Vienotības" kolēģiem tikās Nacionālās apvienības pārstāvji. Viņi aicinājuši šo memorandu papildināt ar atbalstu demogrāfijas politikai, kā arī par atbalstu augstas pievienotās vērtības produktu eksporta veicināšanai.

Par vairākiem citiem jautājumiem vienošanās vēl jārod.

No Nacionālās apvienības līdera Raivja Dzintara teiktā varēja saprast, ka vēl nav skaidrs, kad sadarbības memorandu varētu parakstīt. Viņš sagaida trīspusējas sarunas.

"Mums liekas loģiskāks sarunu formāts, ka visi runā pie viena galda. Tad arī varētu vieglāk atbildēt uz šādiem jautājumiem. Esmu pārliecināts, ka drīz šāds princips tiks ievērots. Mēs nezinām, kas šobrīd notiek aiz durvīm, kur ir "Jaunās Vienotības" un "Apvienotā saraksta" sarunas. Joprojām neviens nevar simtprocentīgi apgalvot, ka šī valdība tiks izveidota, koalīcija panākta. To varēs teikt, kad visi koalīcijas partneri būs parakstījušies zem koalīcijas līguma un valdības deklarācijas, būs parlamentā nobalsojuši par Ministru kabineta sastāvu – tikai tad varēs teikt, ka ir pārlēkts," sacīja Dzintars.

Premjers Krišjānis Kariņš norādījis, ka visiem potenciālās koalīcijas partneriem vispirms jāvienojas par šo memorandu. Tikai tad sekos atbildības sfēru sadale un detalizēts darbs ar nākamās valdības uzdevumiem.

Sarunas par amatu sadali

Vienlaikus sāk iezīmēties atbildības jomu iespējamais sadalījums. Kā zināms, koalīciju gatavojas veidot "Jaunā vienotība" (JV) ar 26 mandātiem Saeimā, "Apvienotais saraksts" ar 15 un Nacionālā apvienība ar 13 mandātiem. Atbilstoši proporcionalitātes principam visvairāk atbildības sfēru būtu "Jaunās Vienotības" pārziņā.

Pašreizējais ticamākais scenārijs paredz "Jaunajai Vienotībai" kā vēlēšanu uzvarētājai uzticēt valdības vadīšanu. "Apvienotā saraksta" kā otrās vietas ieguvēja pārstāvis, visticamāk, būs Saeimas priekšsēdētājs. Latvijas Radio jau iepriekš guva neoficiālu apstiprinājumu, ka šī amata kandidāts varētu būt ekspremjers Māris Kučinskis.

Ieskaitot šos abus amatus un jaunveidojamā enerģētikas, vides un klimata ministra amatu, "Jaunā Vienotība" pretendēs, visticamāk, uz septiņiem, "Apvienotais saraksts" – uz pieciem, bet Nacionālā apvienība – uz četriem posteņiem. Līdztekus jāvienojas par amatiem Saeimas prezidijā, Saeimas komisijās.

Līdz šim par personālijām konkrētos amatos publiski runāts pavisam maz. Plašāku ieskatu provizoriskajā jomu sadalījumā sniegusi aģentūra LETA. Premjera amatu varētu saglabāt Krišjānis Kariņš no "Jaunās Vienotības", partijas pārziņā būtu arī finanšu ministra amats, kuru varētu uzņemties kādreiz ekonomikas ministra amatā bijušais Arvils Ašeradens vai tagadējā premjera parlamentārā sekretāre Evika Siliņa. Ašeradena vārds minēts arī saistībā ar izglītības un zinātnes ministra amatu. 13. Saeimā tieši viņš vadīja Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju. Darbu ārlietu ministra amatā, visticamāk, turpinās Edgars Rinkēvičs.

Iekšlietu ministra amatā, iespējams, varētu virzīt tagadējo Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci no Nacionālās apvienības, aizsardzības ministra amatā – kādreizējo ministru Raimondu Bergmani no "Apvienotā saraksta", bet Tieslietu ministrijas vadību varētu uzticēt Inesei Lībiņai-Egnerei no "Jaunās Vienotības".

Nav zināms, kurš varētu uzņemties veselības ministra pienākumus. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu "Jaunā Vienotība" rosina pārveidot par reģionālās attīstības un digitālo lietu ministra posteni, ko, iespējams, varētu uzņemties Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks no "Apvienotā saraksta". Atbildību par labklājības jomu varētu uzticēt Andai Čakšai no "Jaunās Vienotības", savukārt kultūras ministra amatā varētu palikt Nauris Puntulis no Nacionālās apvienības.

Ekonomikas ministra amatā varētu turpināt darboties Ilze Indriksone no Nacionālās apvienības. Par satiksmes ministru varētu izvirzīt Andri Kulbergu vai Edgaru Tavaru no "Apvienotā saraksta". Jaunveidojamā enerģētikas un klimata ministra amatā varētu virzīt līdzšinējo premjera biroja vadītāju Jāni Patmalnieku no "Jaunās Vienotības". Nezināmais – zemkopības ministra pretendenti.

Būtiski piebilst, ka šajā iespējamā sadalījumā realitātē būs iespējamas izmaiņas, kas izrietēs no turpmākajām politisko spēku sarunām.

KONTEKSTS:

Pēc trīs sarunu kārtām JV ir piedāvājusi NA un AS parakstīt sadarbības memorandu par koalīcijas veidošanas principiem. Trešdien JV tiksies gan ar NA, gan AS pārstāvjiem. Tiek pausta cerība memorandu parakstīt vai nu jau trešdien vai ceturtdien, 27. oktobrī.

Sadarbības memorands paredz politisko spēku gatavību uzņemties atbildību par valsts attīstību un tautas labklājību un vienošanos par valdības izveidošanas pamatprincipiem un kopīgi izvirzītajiem mērķiem – valsts drošības stiprināšanu, ekonomikas izaugsmi un sociāli taisnīgas, iekļaujošas sabiedrības attīstību, norādīja JV pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti