Kultūršoks

Kultūršoks: "Vai Satversmes tiesas spriedums apdraud tradicionālās vērtības?"

Kultūršoks

Kultūršoks: "Kā lēma par dīkstāves atbalsta mehānismiem?"

Kultūršoks: "Vai Satversmes tiesas spriedums apdraud tradicionālās vērtības?"

Tiesību eksperti: Nenodrošinot tiesības visām ģimenēm, jāstājas ārā no ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Satversme tiesa novembrī pieņēma lēmumu, ka valsts atbalsts pienākas visām, arī viendzimuma pāru ģimenēm. Saeima to nevar nepildīt, kā arī referenduma rīkošana šajā jautājumā nemainītu no konstitūcijas pamatnormas izrietošo cilvēka cieņas ievērošanas principu. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūršoks" teica tiesību eksperti. Vienīgais variants būtu izstāties no Eiropas Savienības (ES).

Advokāts Matīss Šķiņķis un konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars stāstīja, ka cilvēka cieņas princips jau kā tāds izriet no citiem pantiem, ne tikai tā, kas tika skatīts tiesā.

Šķiņķis norādīja, ka tad būtu jāmaina arī Satversmes pirmais pants, kas nosaka, ka Latvija ir neatkarīga, demokrātiska, tiesiska valsts.

“No šīs pamatnormas izriet cilvēka cieņas ievērošanas princips. Un secīgi izriet arī izpratne par to, ka tiesiskā, demokrātiskā, mūsdienīgā valstij jāaizsargā ikviena ģimene, arī viendzimuma pāru veidota ģimene,” sacīja advokāts.

Arī Pastars uzsvēra, ka jebkādas korekcijas ģimenes jēdzienā varētu kavēt, bet ne apturēt to, ka būs izmaiņas likumos, lai aizsargātu visas ģimenes.

Vienlaikus Pastars ir skeptisks, ka vispār tiks uzrīkots referendums, kurā noteikt, kas ir ģimene.
Pastars norādīja, ka arī izmaiņas Satversmē nemainīs to, kā pēc tam lems Cilvēktiesību tiesa Eiropas Savienībā. 

“Mums būtu, pirmkārt, jāizstājas no, visticamāk, Eiropas Cilvēktiesību aizsardzības konvencijas un Eiropas Savienības, lai mēs pasargātos, ka kāda ārēja institūcija mums var ko norādīt. (..) Tie scenāriji drīzāk ir ne tikai muļķīgi, bet pat fantastiski. Tādēļ drīzāk jādomā par saprātīgu līdzsvaru šai tiesiskajai aizsardzībai, nevis krāsot baltus un melnus,” sacīja Pastars.

Arī filozofs Artis Svece raidījumā izteicās, ka, nedodot tiesības visām ģimenēm, ir jāstājas ārā no Eiropas Savienības. 

Apvienoto Nāciju Cilvēktiesību deklarācijā un Eiropas Savienības Cilvēktiesību hartā, atbilstoši arī Satversmē noteiktā izpratne saistīta ar senu tradīciju, kuras pamatā ir Imanuela Kanta idejas. “Pamatideja ir tā, ka pret cilvēku nevar izturēties kā pret objektu. Mēs atzīstam, ka otrs cilvēks ir domājoša, brīva būtne,” stāstīja Svece.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesā vērsās sieviete, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesa lēma, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. Likumdevējam jāizdomā, kā izmainīt likumus, lai to panāktu līdz 2022. gada vidum. Likumdevējs var labot Darba likumu vai arī kādu citu normu. Satversmes tiesas spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") izteikusies, ka tiesas lēmums apdraud tradicionālās ģimenes vērtības. Un biedrība "Asociācija Ģimene" izplatījusi paziņojumu, ka 40 nevalstiskās organizācijas gatavo iniciatīvu tautas referendumam par ģimenes institūta stiprināšanu likumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti