Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": par iebrukuma draudiem Ukrainā - vai Kremlis mainījis taktiku? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": Osipovu neieceļ Augstākās tiesas tiesneses amatā (ar surdotulkojumu)

"Šodienas jautājums": Osipovu neieceļ Augstākās tiesas tiesneses amatā

Tiesību eksperti: Iespējams, Saeimai nevajadzētu lemt par reiz ievēlētu tiesnešu turpmāko karjeru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iespējams, Saeimai nevajadzētu lemt par reiz ievēlētu tiesnešu turpmāko karjeru. Tā intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars un bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, komentējot Saeimas lēmumu neapstiprināt par Augstākās tiesas tiesnesi Sanitu Osipovu, kuru par atbilstošu amatam bija atzinusi pati tiesa.

Saeimas balsojumu, noraidot Osipovas kandidatūru Augstākās tiesas (AT) tiesneša amatam, Pastars sauca par kļūdu, ko vēl varētu labot, virzot viņu šim amatam atkārtoti. Viņš cer, ka AT spers šādu soli.

“Lai gan parlaments principā jau drīkst noraidīt arī tiesnešu kandidatūras, bet tas veids, kā to dara, ir ļoti labi aprakstīts. Un viss, ko nevajag darīt, šodien tika izdarīts,” komentēja Pastars.

Arī Kūtris piekrita, ka Saeimas deputātiem ir tiesības vērtēt kandidātu: “Bet šeit ir jautājums – vai viņi var novērtēt tiesneša profesionalitāti, vai viņi var teikt, ka tiesneša personīgā pārliecība, viedoklis ir šķērslis kļūt par tiesnesi?”

Viņaprāt, politiķiem vairs nevajadzētu lemt par tāda tiesneša karjeru, kurš reiz ar balsojumu iecelts tiesneša amatā. “Vēsturē mums bijušas runas par to, ka tās varētu būt Valsts prezidenta pilnvaras. Varbūt nevajag noslogot prezidentu, bet tā ir tiesnešu profesionālā karjera, par ko lemj Tieslietu padome,” sacīja Kūtris.

Līdzīgi norādīja Pastars: “Ko var izdarīt Saeima [balsojumos par tiesnešiem]? Tai nav lielas rīcības brīvības. Tas nav kāds politiskais amats, kurā kādu iecelt vai neiecelt.

Ja tas grēks ir tik liels un tā nesavaldība tāda pati, un kārdinājums arī, tad varbūt neļaut Saeimai par to balsot. [Tad varbūt] grozīt Satversmi, nosakot citu kārtību.”

KONTEKSTS:

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura šogad februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā. Viņa tika uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātu par neprofesionalitāti.

Tikmēr jautājumu plāno apspriest Augstākās tiesas plēnumā, kur varētu sagatavot rezolūciju Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti