Tiesa pirmo reizi Latvijā atzīst viendzimuma pāra ģimenes attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Administratīvā rajona tiesa ir pieņēmusi pirmo spriedumu, ar kuru apmierināts viena dzimuma pāra pieteikums un konstatēta "publiski tiesisko attiecību pastāvēšana", proti, atzīts, ka starp pieteicējiem pastāv ģimenes attiecības Satversmes 110. panta izpratnē, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Satversmes 110. panta pirmajā teikumā ir noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības.

Tiesa spriedumā, tulkojot minētās tiesību normas jēgu, ir atsaukusies uz Satversmes tiesas un Senāta atziņām.

Atbilstoši tām ģimenes jēdziens aptver arī viena dzimuma pāri, ja starp pāra attiecībās esošajām personām pastāv ciešas personiskas saites, kuru pamatā ir sapratne un cieņa.

Kā iepriekš tika skaidrojusi Augstākā tiesa – valstij ir pienākums nodrošināt viena dzimuma pāra ģimenei iespēju juridiski nostiprināt savas ģimenes attiecības un tikt valsts atzītai par ģimeni. Situācijā, kad nav izveidots speciāls mehānisms šādu ģimenes attiecību publiski tiesiskai atzīšanai un nostiprināšanai, tiesai, izskatot atbilstošu pieteikumu, jākonstatē, vai pieteicēju attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes 110. panta izpratnē.

Izskatot konkrēto lietu, tiesa secināja, ka valsts savu pienākumu joprojām nav izpildījusi, proti, nedz Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā, nedz arī kādā citā likumā likumdevējs attiecīgu tiesisko regulējumu joprojām nav noteicis – Saeima Civilās savienības likuma projekta skatīšanā ir tikusi līdz otrajam lasījumam.

Tādējādi, "lai nodrošinātu Satversmes un cilvēktiesību efektīvu īstenošanu", tiesa, ņemot vērā pieteicēju brīvi un tieši pausto vēlmi savstarpēji uzturēt ģimenes attiecības, viņu pieteikumu apmierināja.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā mēneša laikā no tā pasludināšanas dienas.

Latvijas Universitātes profesore, bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vērtējot Administratīvā rajona tiesas spriedumu, Latvijas Universitātes profesore, bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova intervijā Latvijas Radio atzina: diemžēl izskatās, ka Latvijā jautājumu saistībā ar viendzimuma pāra atzīšanu par ģimeni ātrāk kārtos caur tiesu sistēmu, nevis izmaiņām normatīvajos aktos.

"Tiesu sistēma pie šī jautājuma strādā jau ļoti ilgus gadus. Un jums ir jāsaprot, ka viendzimuma pāri sāka savas tiesības aizstāvēt Administratīvajā procesā jau daudzus gadus atpakaļ," teica Osipova. 

Satversmes tiesa, Senāts, Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT), Eiropas Savienības Tiesa ir pieņēmušas lēmumus, kuros nostiprina viendzimuma pāru tiesības dibināt tādu ģimeni, kuru valsts akceptē un aizsargā, teica Osipova,

citējot kādu ECT spriedumu pret Krieviju: "Mazākuma tiesības nedrīkst būt atkarīgas no vairākuma akcepta. Manuprāt, ka ar to viss ir pateikts."

Kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis norādīja, ka šis ir pirmais spriedums no kopumā 27 lietām, kas iesniegtas Administratīvajās tiesās visā Latvijā.

"Šis ir nozīmīgs signāls likumdevējam, ka valstī steidzami nepieciešams pieņemt tiesisko ietvaru visu ģimeņu tiesiskajai aizsardzībai. Nepieņemot šo likumisko ietvaru, Saeimas deputāti apzināti veicinās tiesu sistēmas nevajadzīgu pārslogošanu, neradot ilgtermiņa risinājumu. Cilvēkiem nevajadzētu mūžīgi lūgties kādam, tostarp valstij, atļauja būt kopā kā ģimenei un jāskaidrojas," vērtēja Zālītis.

Kā atzinusi pāra pārstāve tiesā, zvērināta advokāte, kustības "Dzīvesbiedri" pārstāve Jūlija Jerņeva, šis spriedums ir likumsakarīgs turpinājums viendzimuma pāru ģimeņu aizsardzībai.

"Tiesa ņēma vērā attiecību pastāvīgo un ilgstošo raksturu, pieteicēji jūtas emocionāli nobrieduši stiprināt savas ģimenes attiecības, tādējādi apliecinot savu uzticību viens otram. Pieteicēju starpā ilgstoši pastāv kopdzīve, uzturot savstarpējas attiecības un kopīgu mājsaimniecību, proti, starp pieteicējiem pastāv faktiskas ģimenes attiecības. Pāris šī gada augustā svinēs savu 30 gadu kopdzīvi," sacīja aizstāve.

Vienlaikus arī viņa atzina, ka pašlaik vienīgais veids savu attiecību nostiprināšanai ir tikai vēršanās tiesās. "Tomēr ceru, ka likumdevējs spēs pieņemt atbildīgus lēmumus, lai aizsargātu visas Latvijas ģimenes. 

Sabiedrībai nav globāla ieguvuma, ka kāda tās daļa nav pasargāta. Esam kā demokrātija sasnieguši, manuprāt, tādu brieduma stāvokli, lai šo ilgus gadus ignorēto jautājumu beidzot risinātu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti