Tiesa piespriež Jūrmalas mēram Truksnim 5000 eiro sodu par komandējuma viltošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Rīgas apgabaltiesa, izskatot apelācijas instancē Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (Zaļo un Zemnieku savienība) "komandējuma krimināllietu", atzina viņu par vainīgu dienesta viltojumā un piesprieda 5000 eiro lielu sodu, ziņo LTV. Spriedums būs pārsūdzams kasācijas kārtībā.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija pirmdien apmierināja prokurora iesniegto apelācijas protestu un pilnībā atcēla Rīgas rajona tiesas 6. aprīļa attaisnojošo spriedumu krimināllietā, kurā apsūdzēts Jūrmalas mērs Gatis Truksnis un mēra biroja vadītāja Ingrīda Vilkārse.

Apelācijas tiesa taisīja jaunu spriedumu, abus apsūdzētos atzīstot par vainīgiem viņiem celtajā apsūdzībā. Truksnim piespriests naudas sods 10 minimālo mēnešalgu jeb 5000 eiro apmērā un Vilkārsei – naudas sods piecu minimālo mēnešalgu jeb 2500 eiro apmērā.

Spriedums būs pārsūdzams kasācijas kārtībā pēc tam, kad tiks sastādīts pilnais spriedums, pašlaik par tā pieejamības dienu noteikts 14. decembris.

Rīgas apgabaltiesas tiesnese Irīna Jansone norādīja, ka “apelācijas instances tiesa citādi vērtēja pierādījumus lietā un atšķirībā no pirmās instances tiesā lemtā atzina tos par pietiekamiem, lai taisītu notiesājošu spriedumu.”

Trukšņa advokāts Jānis Rozenbergs LTV norādīja: “Šodien tika pasludināts saīsinātais spriedums. Kad saņemsim pilnu spriedumu, tad arī varēšu ko komentēt. Lai gan uzreiz varu teikt, ka ir plāns šo spriedumu pārsūdzēt Augstākajā tiesā.”

Tomēr, ja pašreizējais spriedums stāsies spēkā, Truksnis zaudēs Jūrmalas domes deputāta mandātu un līdz ar to arī mēra amatu. 

KONTEKSTS:

Tā dēvētajā "komandējuma krimināllietā" apsūdzēts Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis un Jūrmalas mēra biroja vadītāja Ingrīda Vilkārse. Prokuratūra lietu tiesai nodeva pērn maijā.

Prokuratūra, neminot vārdus, informēja, ka saskaņā ar apsūdzību valsts amatpersona, lai slēptu savu neattaisnoto prombūtni darbā, noziedzīgi vienojās ar otru personu, ka tiks sastādīts viltots dokuments, proti, rīkojums par komandējumu. Vienošanās esot paredzējusi, ka rīkojumā tiks ierakstītas nepatiesas ziņas un ka šis dokuments tiks izmantots kā attaisnojums valsts amatpersonas darba kavējumam – neattaisnotai prombūtnei. Prokuratūras ieskatā viltotais dokuments tika iesniegts iestādes grāmatvedībā.

Personas apsūdzētas par dokumenta, kas piešķir tiesības, viltošanu, kā arī viltota dokumenta izmantošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Prokuratūras ieskatā, šāda rīkojuma eksistence Jūrmalas lietvedības sistēmā liecinot par dokumentu viltošanu.

Truksnis pēdējos gados bijis iesaistīts vairākos kriminālprocesos. Lietas par Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) nelikumīgu finansēšanu un kukuļņemšanu tika izbeigtas, taču līdz tiesai nonāca lieta par fiktīvu komandējumu uz Daugavpili. Izmeklēšanā nenoskaidrotu iemeslu dēļ 2016. gada 26. aprīlī Truksnis nav varējis ierasties darbā. Tāpēc Trukšņa biroja vadītāja Ingrīda Vilkārse piedāvājusi viltot rīkojumu par komandējumu.

Iepriekš sniedzot liecības tiesā, Truksnis nenoliedza, ka rīkojums par komandējumu uz Daugavpili tiešām tapis, taču viņa plāni esot mainījušies. Mērs uzsvēra, ka rīkojums viņam neesot uzdevis pienākumu obligāti uz Daugavpili braukt. Tāpat Truksnis stāstīja, ka viņam kā domes priekšsēdētājam nav noteikta darba laika, ko būtu iespējams neattaisnoti kavēt. Ne Vilkārse, ne Truksnis vainu neatzina.

Tiesai izskatot lietu pirmajā instancē, pēdējā vārdā Truksnis stāstīja, ka lieta esot politiska vēršanās pret viņu. Pirmajā instancē Rīgas rajona tiesa Jūrmalā Truksni un Vilkārsi attaisnoja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti