Dienas ziņas

Vēsturnieks uzbūvē salmu māju

Dienas ziņas

Valsts prezidents aicina piedalīties vēlēšanās

Latvieši ārzemēs gatavojas balsot

«Tas ir pienākums» – latviešu diaspora gatavojas balsot 14. Saeimas vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Uz 14. Saeimas vēlēšanām balsstiesīgo ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu ir tik daudz kā nekad iepriekš, bet iecirkņu – par trešdaļu mazāk. Kā tas būs ietekmējis ārvalstīs esošo latviešu aktivitāti, uzzināsim svētdienas vakarā, kad būs saskaitītas iecirkņos ārpus Latvijas nodotās balsis un arī tās, kas atsūtītas pa pastu. Tikmēr latvieši ārzemēs gatavojas balsot.

Nezaudēt saikni ar Latviju, runāt ar bērniem latviešu valodā un piedalīties nozīmīgu lēmumu pieņemšanā – ASV pilsētas Losandželosas iedzīvotājam Dainim Kalniņam tas ir svarīgi, lai gan viņš dzimis, audzis un joprojām dzīvo tūkstošiem kilometru attālumā no Latvijas. 1. oktobrī Losandželosas vēlēšanu iecirknī viņš pavadīs visu dienu.

Kalniņš stāstīja: "Es piedalīšos vēlēšanās, es jūtu, ka mana balss ir svarīga, es gribu izteikties. Es būšu iecirkņa darbinieks – tas ir gods būt iecirkņa darbiniekam, un cerams, ka balsotāju skaits būs liels."

Ar lielu interesi vēlēšanu dienu gaida arī iecirknī Vācijas dienvidu pilsētā Freiburgā. Lai gan balsstiesīgo skaits ārvalstīs šajās vēlēšanās būs rekordliels – vairāk nekā 158 000 pilsoņu, vēlēšanu iecirkņu būs par trešdaļu mazāk nekā iepriekš – 81.  Freiburgā cer, ka lielāki attālumi līdz iecirkņiem vēlētājus nenobiedēs un balsotāju nebūs mazāk, jo šeit vēlētājus gaidīs ne tikai urnas un aploksnes, bet arī ķirbju zupa, orķestris un sadziedāšanās.

Freiburgas vēlēšanu iecirkņa darbiniece Dina Emeriha pastāstīja: "Pirmajā reizē mums bija 155 balsotāji. Te bija gan tādi, kas pirmo reizi, gan tādi, kas pie mums bijuši iepriekš, katrā ziņā bija priecīgi atbraukt balsot klātienē un satikt tautiešus."

Tieši uz Latviešu centru Freiburgā iecerējusi doties balsot Inese Matisāne – Vācijas iedzīvotāja kopš šīs vasaras. 

Matisāne atklāja, ka vēl iepriekšējās vēlēšanās piedalījās Latvijā: "Jā, vēl bijām Latvijā, bet tagad dosimies vēlēt šeit, Vācijā. Uzskatu, ka tas ir pienākums un esam atbildīgi par to, ko ievēlam. Domās un sirdī esam ar Latviju, par Latviju, sekojam līdzi, kas notiek. Mums ir vieglāk, ka esam tuvu šim iecirknim, ir viegli atbraukt. Bet reizi četros gados, protams, varētu mērot arī lielāku gabalu un izpildīt pienākumu."

Arī ilgi gadi, kas pavadīti prom no Latvijas, nav iemesls nebalsot, pārliecināta Vācijas iedzīvotāja Inguna Hakere, kas Vācijā dzīvo jau 22 gadus. Protams, tas prasa papildu laiku – sekot līdzi arī norisēm Latvijā; iespējams, pieņemt lēmumu, par ko balsot, ir grūtāk, bet nepiedalīties, viņasprāt, ir tuvredzīgi.

Hakere sacīja: "Tas ir pienākums. Lai arī dzīvojam  Vācijā, mums tomēr Latvijā ir vecāki, radi, draugi, tomēr rūp viņu labklājība, kā viņiem ies nākotnē. Bērniem ir dubultpilsonība, viņi aug latviskā garā. Varbūt viņi kādreiz izvēlēsies dzīvot Latvijā."

Priekšvēlēšanu diskusiju tieši par diasporai svarīgiem jautājumiem joprojām var noskatīties portālā LSM.lv, kur arī pieejama "Partiju šķirotava" – tests, kas palīdz dažās minūtēs noskaidrot, ar kuru partiju nostādnēm jūsu uzskati ir vislīdzīgākie.

KONTEKSTS:

Kārtējās Saeimas vēlēšanas notiks sestdien, 1. oktobrī, no plkst. 7.00 līdz 20.00. 

Kopumā 14. Saeimas vēlēšanām reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā kopumā sākotnēji tika pieteikti 1832 deputātu kandidāti. Līdz ar CVK lēmumiem uz iekļūšanu Saeimā pretendē par trim kandidātiem mazāk – 1829.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti