Stūra mājas apkurei šoziem vajadzēs vairāk nekā 20 000 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

Vēl tikai mēnesi apmeklētājiem būs atvērta Stūra māja, ko nesakārtotās apkures sistēmas dēļ plānots slēgt 19.oktobrī. Bijusī Valsts Drošības komitejas (čekas) ēka Rīgā ilgus gadus stāvējusi tukša, un, lai šovasar lielu interesi izraisījušie čekas pagrabi būtu pieejami apskatei arī turpmāk, nepieciešami pamatīgi ieguldījumi.

Lai gan par to runāts jau ilgi, tikai pēdējā brīdī pirms ēkas slēgšanas ledus beidzot sakustējies. Tapuši vismaz provizoriskie aprēķini lētākajam apkures risinājumam - tās izveidei vajadzētu 20 000 eiro, bet apkures izmaksas ziemas sezonā būtu vismaz divtik lielas.

Taču novēloto diskusiju dēļ Stūra māja vismaz šo ziemu, visticamāk, pārlaidīs bez apmeklētājiem.

Aizsalušas durvis un mīnusi tādi paši kā ārpusē - tāda aina Stūra mājā pavērās ziemā pirms pusotra gada, kad Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas rīkotāji vēl tikai plānoja, kā tukšo ēku iekārtot apskatei. Kopš tā laika Stūra mājas sakārtošanā „Rīga 2014” ieguldījusi 60 000 eiro, bet līdz ar apkures sezonu pusgadu ilgušais čekas mājas atvēršanas projekts beigsies. „Protams, 20.oktobrī šīs durvis būs slēgtas,” nosaka nodibinājuma „Rīga 2014” pārstāve Dace Vilsone.

Viņa atzīst - lai gan nodibinājums pēc mēneša vairs nebūs Stūra mājas nomnieks, ļoti gribētos, lai padarītajam ir turpinājums. Īpaši ņemot vērā, ka interese par čekas pagrabiem ir milzīga un visas ekskursijas līdz mājas slēgšanai jau ir rezervētas.

Mēs esam ļoti priecīgi, ka šī diskusija sabiedrībā pašlaik ir tik ļoti aktīva un ir pārgājusi jau no diskusijas fāzes uz reālu darbības priekšizpēti un mēģinājumiem projektu turpināt. Bet nākamajam posmam iesaistītās puses ir Kultūras ministrija, „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), Okupācijas muzejs - kā tas praktiski atrisināsies,” stāsta Vilsone.

Lai projektu varētu turpināt, pirmkārt, ēkā jāatjauno apkure. Ēkas saimnieks VNĪ vērtē, ka centrālās apkures atjaunošana būtu dārgs un ilgs prieks, turklāt tam vajadzīga skaidrība par visas ēkas tālāko likteni. Salīdzinoši lētāka būtu pagaidu apkures izveide ar elektroapgādi tikai pirmajam stāvam un pagrabam. To varētu iekārtot divos, trīs mēnešos par 20 000 eiro.

Tiesa, sildot ar elektrību, apkures rēķins būtu vēl 10 000 eiro mēnesī. Kultūras ministrija, kam premjere uzdevusi risināt piekļuvi čekas pagrabiem arī turpmāk, pašlaik rēķina pārējās ekspozīcijas izmaksas un ieņēmumus no ekskursijām, un tuvākajā laikā lūgs naudu valdībai, tā Latvijas Radio informēja kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība).

Katrā gadījumā tas ir valdības jautājums, vai tā atradīs iespēju no neparedzētiem izdevumiem šogad vēl piešķirt šos līdzekļus un vai konceptuāli atbalstīs Stūra mājas pieejamību. Es ceru, ka jā, jo pret to ieguvumu šie aprēķini tiešām nav tik lieli,” teica Melbārde.

Vismaz konceptuāla piekrišana tam ir. Premjere Laimdota Straujuma („Vienotība”) ar preses sekretāres Džeinas Tamuļevičas starpniecību Latvijas Radio norādīja, ka atbalsta ierosinājumu piešķirt naudu Stūra mājas apkures sakārtošanai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un daļā ēkas ekspozīciju saglabāt pastāvīgi.

Kā reālāko nomnieku un ekspozīcijas uzturētāju Stūra mājas pirmajā stāvā Kultūras ministrija redz Okupācijas muzeju.

Okupācijas muzejs ir ieinteresēts, lai tā ekspozīcija būtu vaļā un pēc iespējas vairāk cilvēku to redzētu,” norāda muzeja pārstāve Līga Strazda. Ja tiks atrisinātas apkures problēmas vai nolemts ēku atvērt vismaz vasaras mēnešos, Okupācijas muzejs labprāt turpinātu darbu pie šogad izveidotās ekspozīcijas. „Ja būtu finansiālais segums, mēs nodrošinātu, ka tā ekspozīcija strādā un ka tajā ir personāls, kas var būt kā gidi un to uzturēt. Bet šī ekspozīcija nav domāta ilgstošai lietošanai. Stūra māja ir pelnījusi daudz vairāk gan izpētes, gan izrādīšanas ziņā,” norādīja Strazda.

Viņa pieļauj, ka pašreizējā formā bijušā čekas nama ekspozīcija varētu kalpot vēl gadu vai divus, bet mudina valsti neaizmirst par ilgtermiņa stratēģiju Stūra mājai. Tas ir jautājums, uz kuru skaidras atbildes joprojām nav nevienam. Tikmēr pie Stūra mājas gidiem turpina krāties paraksti ar aicinājumu ēkas durvis neaizvērt pavisam.

Gidu vadītāja Aija Abens, pēc kuras ierosinājuma atbalstu Stūra mājai var izteikt arī portālā „manabalss.lv”, beidzot valsts līmenī sākto rosību nama sakārtošanai uztver ar gandarījumu. Arī gidi gaida ziņu, vai darbu Stūra mājā kādreiz varēs turpināt. „Man liekas, ka mūsu gidi ir ļoti labi iestrādājušies. Esam dabūjuši ļoti daudz papildu informācijas no pašiem apmeklētājiem. Viena daļa, kas te paši ir sēdējuši, ir pastāstījuši daudz interesantu lietu gidiem. Un ja šie gidi vēlētos palikt šeit, viņi jau būtu ideāli sagatavoti, ar sešu mēnešu pieredzi šajā stāstījumā,” skaidro Abens.

Pat ja valsts atradīs naudu Stūra mājas pirmā stāva un pagrabu pastāvīgai apskatei, paredzams, ka sarunas par visas sešstāvu ēkas likteni arī turpmāk būs sarežģītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti