Panorāma

Hokeja fani ierodas Ostravā

Panorāma

Panorāma

VUGD ļauj Stūra mājai turpināt darboties

VUGD par 2 gadiem pagarina ugunsdrošības sakārtošanas termiņu «Stūra mājā»; ekspozīciju neslēgs

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir atļāvis "Stūra mājā" turpināt Okupācijas muzeja ekspozīciju, par diviem gadiem pagarinot termiņu, kurā veicami mājas drošības uzlabošanai nepieciešamie darbi.

VUGD "Stūra mājā" bija konstatējis ugunsdrošības bīstamības un prasīja tās novērst līdz 7. maijam, pretējā gadījumā draudēja ekspozīcijas slēgšana apmeklētājiem. Nama apsaimniekotāji – VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) – lūdza darbu veikšanu pagarināt par diviem gadiem, un VUGD šo lūgumu ir apmierinājis.

Kā aģentūru LETA informēja VNĪ, 3. maijā saņemts VUGD lēmums par "Stūra mājas" neatliekamo darbu veikšanas termiņu pagarinājumu līdz 2026. gada 7. maijam, līdz ar to Latvijas Okupācijas muzejam (LOM) tiek nodrošināta nepatraukta darbība.

"Esam saņēmuši apstiprinājumu neatliekamo darbu veikšanas termiņa pagarinājumam, kas nozīmē, ka varam nodrošināt LOM nepārtrauktu darbību neatliekamo darbu veikšanas laikā arī pēc šī gada 7. maija. Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums nepieciešamajiem projektēšanas un būvniecības darbiem, lai jau pēc iespējas ātrāk varam sakārtot ēkas elektroinstalāciju," pauž VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

VNĪ aprīlī uzsāka neatliekos darbus, kas saistīti ar ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžu un jaunas sistēmas izbūvi visā "Stūra mājas" ēkā. Patlaban ir pabeigta ugunsdrošo konstrukciju aizdarināšana ar blīvējošiem, dūmu necaurlaidīgiem materiāliem, kā arī šobrīd tiek demontēta neekspluatējamā elektroinstalācija. Pēc VUGD inspektores norādījumiem tiek izvērtēta būvkonstrukciju nestspēja.

Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums projektēšanas un būvniecības darbiem esošās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžas un jaunas sistēmas izbūves darbiem visā ēkā, kā arī ugunsdzēsības ūdensvada un aprīkojuma demontāžas un jaunas sistēmas un sūkņu stacijas izbūvei. Kā minēts iepriekš, darbi tiek veikti, izmantojot finanšu resursus, kuri pēcāk tiks atgūti no ēkas atsavināšanas ieņēmumiem.

Paralēli tam VNĪ un LOM pārskata nepieciešamās platības muzeja turpmākajam darbam un tiek veiktas nepieciešamās korekcijas muzeja telpu nomas līgumā. Nomas līgums un ieraksts zemes grāmatā uz 30 gadiem garantēs LOM darbību uz noteikto periodu neatkarīgi no ēkas statusa.

VNĪ norāda, ka ievērojamu kapitālsabiedrības un valsts līdzekļu investēšana ēkas atjaunošanā, kuras saturiskais piepildījums un nākotnes attīstības iespējas nav skaidri definētas, neatbilst atbildīgai līdzekļu izmantošanai, kā to nosaka publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums. Līdz šim "Stūra mājā" atjaunošanas vai attīstīšanas projekti nav tikuši realizēti, jo nav bijusi skaidri definēta īpašuma nepieciešamība valsts funkciju nodrošināšanai.

Ņemot vērā, ka 92% no telpām nav pieprasījums valsts funkciju veikšanai, "Stūra māja", pazīstama arī kā Tetera nams, pēc šī gada 26. marta Ministru kabineta sēdes lēmuma tiek virzīta atsavināšanai un paralēli tam tiks nodrošināta LOM nepārtraukta darbība.

KONTEKSTS:

Mūra ēka Rīgā, Brīvības ielā 61, kas pazīstama gan kā Stūra māja, gan Tetera nams, ir valstiskas nozīmes īpašums, tomēr valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešams.

Tāpēc "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) 2019. gadā rīkoja vairākas izsoles, paredzot iespēju šo vēsturisko ēku uz tuvākajiem 30 gadiem nodot privātā nomnieka rokās, saglabājot to valsts īpašumā. Taču privātajiem attīstītājiem ilgtermiņa noma nav saimnieciski pievilcīga, jo termiņš ieguldījumu atmaksai bija par īsu, secināja VNĪ.

Ņemot vērā vajadzīgos finanšu ieguldījumus un to, ka šāds īpašums valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešams, valdība nolēma pārdot Stūra māju, saglabājot Latvijas Okupācijas muzeja nomas tiesības līdz 2050. gada beigām.

Tikmēr VAS "Valsts nekustamie īpašumi" Stūra mājā uzsākusi neatliekamos darbus, kas saistīti ar ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžu un jaunas sistēmas izbūvi visā ēkā. Darbu veikšanas laikā paredzēts, ka muzejs savu darbību varēs turpināt bez pārtraukumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti