Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Aizbrauc arī neiecietības dēļ

Stāsts par Treiju ģimenes pārcelšanos uz Angliju raisa viedokļus sadursmes

Ne tikai pārāk mazā darba samaksa un nesakārtota sociālā sistēma, bet arī attieksme, savstarpējās attiecības starp darba devēju un padotajiem un pat svešu cilvēku naids ir tie iemesli, kādēļ ģimenes izvēlas pamest Latviju. Tas spilgti jūtams arī pēc LTV stāsta par uzņēmīgo trīs bērnu ģimeni no Baldones, kas pārceļas uz Angliju. Stāsts burtiski uzspridzināja sociālos tīklus, raisot viedokļu sadursmes.  

Treiju ģimene nebrauc uz Angliju lasīt šampinjonus vai šķirot atkritumus. Abiem te bija darbs, labs darbs. Rūtai pat vairāki. Taču Treiji nejūtas Latvijā droši gan mainīgās nodokļu sistēmas, gan nesakārtotās sociālās un veselības aprūpes dēļ. Un tāpēc ar saviem trim bērniem pārceļas uz Angliju, kur jau dzīvo un strādā viņu tuvinieki.

Viens no iemesliem ir arī attiecības un tas, kā izturamies viens pret otru. Un tas, kas pēc šī stāsta sākās sociālajos tīklos, liecina, ka Rūtai ir taisnība. Daudzi gatavi noriet tos, kuri pasaka to, ko domā daudzi. 

Edgars Eglītis tviterī raksta: “Tādai Treiju ģimenei varu ieteikt tikai vienu – brauciet vēl tālāk uz ziemeļiem. Ragbijas Tesko centrā nemaksā tik labi, cik vaļu tauku medniekiem aiz polārā loka. Brauciet tur ar saviem radu radiem.”

Jānis Novickis piebalso: “Nu ko var īdēt! Ja neesi spējīgs nodrošināt, nav ko ražot. Izvēlēties vieglāko ceļu un ar to lielīties ir mīksto pasākums.”

Bet Aigars Prūsis saka: “Bet neesmu gatavs, ka budžeta dotācijas iestāde, kurai pienākas arī manu nodokļu daļa, informatīvā kara laikā ražo produktu, kas tīkams Kremļa propagandas mašīnai.”

“Labākais veids, kā tikt no dusmām vaļā, ir dusmoties. Ja manī ir dusmas, tad jebkurš iemesls ir labs. Ko ar saviem komentāriem izdara otram, par to jau nedomā,” secina psihoterapeite Gunta Andžāne. Viņa arī uzsver, ka aizbraucējiem - atšķirībā no viņu kritizētājiem - ar pašapziņu viss ir kārtībā.

“Kas tad bēg? Tie, kuri var paskriet. Tātad tie, kuri tic, ka citur ir labāk. Tie ir par sevi domājoši, par bērniem domājoši. Viņi ir uz rīcību tendēti. Ja cilvēks ir depresīvs, ja vilšanās bagāža ir lielāka, viņš nekustēsies,” uzskata Andžāne.

Arī Anglijā mītošā Inese Ejugbo secina, ka jārāda proporcionāli stāsti - ja aizbrauc 10 un atgriežas viens, tad stāstus vajag tieši tādā proporcijā - 10 aizbraucēju un viena atgriešanās, lai ir objektīvi, nemelotu sev un pārējiem.

Valters Mitāns sociālajos tīklos secina: “Tā ir reāla dzīve, ka cilvēki joprojām aizbrauc. Labāk pievērt acis un tēlot, ka nekas tāds nenotiek?”

Bet Kristīna Blumberga secina – “Šis ir ļoti, ļoti skumjš stāsts. Nedomāju, ka šī ģimene negrib/neprot strādāt. Domāju, šai ģimenei ir piegriezies Saeimas savtīgums, Oligarhu izmeklēšanas komisija, Ļimončiks, shēmas, meli.”

To, ka pēdējo aizbraucēju vilni vada pārsvarā ekonomiski apsvērumi, apliecina Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) un Eiropas Latviešu apvienības pārstāvji.

Eiropas Latviešu apvienības pārstāve Aira Priedīte norāda, ka pirmajā vietā ir darbs un darba samaksa.  

Daļēji arī dzīves kvalitāte, bet tas pielīdzinās.

PBLA pārstāvniecības vadītājs Latvijā Jānis Andersons saka, ka tiem, kas aizbrauc uz neatgriešanos, ir vilšanās, un to ietekmē arī savstarpējās attiecības, arī attiecības ar darba devēju, jo Eiropā tādas nav iespējamas, tur ir citāds līmenis.

Pirmdien, 23.aprīlī, uz kārtējo daba grupu pulcējas Saeimas Ārlietu komisija, kas izstrādā Diasporas likumprojektu. Tā mērķis ir radīt savā ziņā jaunu politiku – diasporas politiku, palīdzot aizbraucējiem saglabāt latvietību, bet tiem, kas atgriežas, sniegt praktisku palīdzību.

Darba grupas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība) saka, ka “valsts nevar turēt aiz rokas, it sevišķi Eiropas Savienībā”, bet  ir svarīgi nezaudēt saikni ar cilvēkiem. Un tur ir arī praktiski apsvērumi, tautsaimniecības iesaiste.

PBLA pārstāve Vita Tērauda norāda, ka “mūsu cilvēki ir globāli, un jādomā, kādas ir globālā latvieša vajadzības”, un tas ir jautājums par identitāti, par valodu.  

Savukārt Andersons stāsta, ka no diasporas atgriežas 10% -12%, Latvija nebūs izņēmums. Bet topošais Diasporas likums veidos to saiti, tas būs atbalsts diasporai. “Ja mēs katru gadu prasījām valsts budžetu svētdienas skolām, tas būs pamatbudžetā,” norāda Andersons. 

Likums plāno arī tīri praktisku palīdzību. Piemēram, iespēju pieteikt bērnus bērnudārzā no attāluma vai deklarēt papildu dzīves vietu. Pirmajā lasījumā Saeimā to cer iesniegt maijā.   

35 komentāri
Anonīms lietotājs 23061
Joprojam stradaju lv un paries dienas atpakal uzzinaju, ka uznemuma kura stradaju, strada cilveki no ukrainas. Vini nevar stradat un uztureties lv vairak par 3 menesi, bet sanem 950€ menesi uz rokas! Es sanemu apmeram 500€ uz rokas! Kas taa ir par diskriminaciju, ka savejais sanem mazak kaa kkads viesstradnieks??? Neviena valsti taa nav un nekad nebus, kaa tik lv!
Mike Koglin
Rakstā izceltie komentāri vienkārši iespārda..letiņam ir tā,nevis atbalstīt otru,bet vienkārši nodirst,piemēram,kāds vēlas pamest Latviju un strādāt uz ārzemēm kur maksā reālas naudas(ja tā nebūtu,tad daudzi nebrauktu prom),tad tiek kapitāli nodirsts viss..:nebrauc ,ārzemēs neko nemaksā untt.. .Sajūta tāda,ka vienkārši kremt ka tev izdevies iekārtoties ārzemēs un pelnīt ,dzīvot un atļauties beidzot ko vairāk.,bet tie kas TE Latvijā lamā aizbraucējus,paši ir zābaki 98 LEVELA..saņēmušies Ondo,sms untt...sabiedrības attieksme arī ir totāli zem mīnusa..protams,ir arī tādi kuriem vecāki bērnībā putru no sudraba karotītes baroja,tad jā..tie ir naži!!Izlutinātiar lelles smadzenēm cilvēki..Bet par tiem kas aizbraukuši,atpakaļ labāk nebrauciet..te dzīves nebūs..
Agris Zemitis
Viedokļu dažādība ,tas ir tikai normāli.Tas ,ka cilvēki meklē,kur ir sakārtotāka un labāka vide dzīvošanai arī ir tikai normāli.Mēs Latvijā jau neesam vienīgie uz rietumeiropu ar labāku dzīves līmeni,emigrē praktiski no visas Austrumeiropas.Tas protams ir sāpīgs process,ka Latviešu tauta izklīst pa visu pasauli,taču dzīve ir viena un ne visi ir ar mieru gaidīt uz kaut ko labāku nākotnē,vai iet un cīnīties,lai tā būtu.Nevar gaidīt brīnumus ,ka 20gadu laikā Latvijā dzīves līmenis pacelsies bagātās Anglijas,vai Vācijas līmenī.Jācer,ka politiķi sapratīs pieļautās kļūdas un Latvija straujāk virzīsies uz labklājības pusi,lai cilvēkiem nevajadzētu pamest savu dzimteni,labākas dzīves meklējumos.
Mike Koglin
Tieši tā,pilnīgi 100 % taisnība!!..Vienkārši daudzi tālāk nedomā par savu un savas ģimenes labklājību.
Jānis Drīksna
Latviju ES uzņēma, lai apgādātu ar darbaspēku attīstītākās dalībvalstis, un lai mēs Nekad nesasniegtu to līmeni.
Anonīms lietotājs 23049
Parmet cilvekam ka vinsh grib labaku nakotni saviem berniem, smiekligi. Un tadu komentaru pasaka cilveks kuram nav berni un dzivo pie mates. Smiekligi.
Mike Koglin
tie kas tā komentē ir nīkuļi,kuriem tiek dāvāta nauda un 40 gados mamma ar dvieli vel muti slauka..
Ivo Tellis
Beidzam vaidēt!! Latvija ir tāpēc, ka te dzīvo latvieši. Ja esi mīkstais, tad neesi latvietis. Nesies kaut uz sibīriju, kur labākos latviešus izsūtīja svoloči.
Mike Koglin
Ivo,tev ir kādi piedāvājumi labākai dzīvei Latvijā??Ko piedāvā??ir kāds plāns??iesaki to saeimā!!Ir kāds plāns nodokļu sistēmā vai kā savādāk???Ir vai tikai tukši tirs??
Inga Sati
Nu... mums jau te arī nepatīk migranti no austrumiem... kāpēc gan lai angļiem patiktu migranti no austrumiem... Šitā famīlija vēlas dzīvot materiāli labāku dzīvi... un tādēļ jau nevajag teikt, ka dēļ valsts utt. brauc prom.
Mike Koglin
kāds tavs piedāvājums??Tev ir firma??Cik darbiniekiem maksā,400-500 eiro???Plāni kādi ????Vai vienkārši papeks tev piķi aiz ļifona katru rītu aizbāž??Kā tur ir??
Anonīms lietotājs 19330
Ir ļoti labi ka cilvēki aizbrauc. Ir ļoti labi ka atbrauc. Pats būtiskākais tajā visā ir šī brīvība - ikvienam iespēja darīt kā patīk. Un te nevajag meklēt vainu ārpus sevis - algās, valstī, sistēmā, nodokļos utt. - visiem tiek pēc nopelniem. Galvenais lai katram no mums būtu iecietība vienam pret otru, neatkarīgi no tā, cik dažādi rīkojamies un domājam!
Zigmārs Dzenis
Vairāk kā 10 gadus cīnījos, lai būtu labs darbs un laba, stabila iztika. Ieguvu arī pietiekami labu izglītību. Bet tā lv nestabilitāte iedzina pamatīgā stresā. Pēc tam sieviņa no manis izšķīrās, sekmīgi pabeidzu maksātnespējas pricesu. Bet kad pēc tam redzēju, ka atkal braucu mīnusos, aizbraucu. Tagad strādāju kustīgu un vienkāršāku darbu, stress un depresija sen jau ir pazuduši. Tagad mierīgi dzīvoju un ne mirkli nenožēloju! Pelnu stabilus 2000euro uz rokas. Visi nodokļi tiek maksāti. Ar pensiju arī viss būs kārtībā! :) Vai zini, kāda pensija Tev pienāksies lv?
Ivo Tellis
Zigmār! Ko Tu ar 2.k iesāc. Vai esi mazohists?
Artūrs Savickis
Bļ*, nu cik var ņemties ar tiem sociālajiem emigrantiem?! Nu ja grib cilvēks labāk vergot svešumā, nekā paša dzimtenē, tā ir viņa brīva izvēle. Arī man ļoti daudz kas Latvijā neapmierina, arī es esmu nikns, katru reizi, kad jāmaksā nodokļi, vai katru reizi, kad atkal kāds rēķins pieaudzis, BET - es esmu latvietis, un es dzīvoju un strādāju šeit, un tikai manis paša rokās būs izvēle - vai nu braukt lasīt zemenes svešumā, vai spītīgi cīnīties un vest uzņēmējdarbību un algot savus tautiešus šeit pat. Es neizvēlos to, kas ir viegli, bet gan to, kas ir pareizi - mums nebūs dzīvot ne zem krievu, ne angļu, ne kāda cita tupeles.
Mike Koglin
Klau Latvieti,kādēļ tu komentā uzsver ka mums būtu jādara kā dari tu???man pie tirsas,katrs dara kā grib,gribi esi nikns un cīnies ar nodokļiem,cits nebūs nikns un strādās kaut kur ārzemēs un viss būs oky..tā tāda latviešu skaudības pazīme,tukši tēlot baigos patriotus..
Jānis Drīksna
Tici vai netici, bet zinu cilvēkus, kuri Latvijā ne ar ko īpašu neizcēlās, bet aizbraukuši pelna 3-4 reizes vairāk, kā darot to pašu Latvijā.
Anonīms lietotājs 3161
Aizbrauc tie, kam augstākas prasības pret dzīvi, kas negrib ciest pazemojumus no darba devējiem, kas nevēlas lauzties caur Latvijas birokrātijas džungļiem. Brauc projām tie, kas nevēlas dzīvot nabadzīgā netaisnīgā valstī
Artūrs Savickis
Gribēju tikai pateikt to, ka apnicis jau lasīt visu to gaudošanu un/vai lielīšanos no emigrantiem. Pirmkārt - zinu desmitiem cilvēku, kas ir aizbraukuši, un objektīvi vērtējot labi ja pāris no viņiem dzīves apstākļi ir relatīvi uzlabojušies salīdzinājumā ar to, kā dzīvoja šeit. Daudz biežāk iedarbojas psiholoģiskie mehānismi, kas cilvēkam liek justies lepnam par savu [stulbo] izvēli tikai tādēļ, ka viņš jūtas varonis par to vien, ka kaut ko IR darījis, nevis par rezultātu. Ja cilvēks bija tik stulbs, ka nespēja kaut vai drusku pieklājīgi nopelnīt šeit pat Latvijā, tad es nemūžam neticēšu, ka tādu idiotu kāds dāsni atalgos Anglijā/Vācijā/da jeb kur pasaulē.
JURIS MIKELSONS
Sodien braucu Daugavpils -Rīga ! Bija tada sajūta ka autobus brauc pa bruģi līdz Koknesei ! Talāk Koknese Tīnūži ! Super ! Tikai apdzīt neiespējami bez riska iekļūt avarijā. Maksājam Latvijā ceļu nodokli un par degvielu tik pat cik Lietuvā .Lietuvai ceļu nodoklis ir pie degvielas cenas , bet ceļi labaki . Un grib lai cilveki atgriezas Latvijā! Par CSDD nerunasim !
SANDRA(SANCH) ĀBOLNIECE
domaju ka diasporai nav verts naudu teret,mes tapat atpakal vairs neatgriezisimies,labak terejiet naudu uz darbadeveju izglitosanu,lai vini izturas ar cienu un pasaka paldies par darbu,nevis taisa tadu gimi ka tas ir pats par sevi saprotams ka tu vinam vergo par kapeikam. tad vismaz palicejiem nebus jadoma par aizbrauksanu. mus seit uzslave par katru mazuminu ko padaram un nepartraukti saka paldies,un par virstundam maksa dubulta,un vel paludz vai busi uz mieru palikt,neticu ka lv kas tads ir sastopams.
Kaspars Vanags
Pilnībā piekrītu par to , ka nav jēgas tērēt naudu diasporai, jo esot ārzemēs mēs tik un tā nopelnām daudz labāk. Par to, ka neatgriezīsimies gan nevar piekrist un par "ko padaram un nepartraukti saka paldies" arī grūti noticēt. Kur tāds notiek? Ārzemēs varbūt ir labāka attieksme no tāda aspekta , ka arī darba devējs vairāk baidās no darba ņēmējiem bet tādu ka pasaka paldies par visu es stipri apšaubu, varbūt vienkārši izņēmums, kas arī būs atrodams Latvijā, un par pārējo ari gruti uztvert kā kaut ko, kas latvijā neeksistētu.
Kaspars Vanags
Manuprāt lielākās diskusijas ir radušās no tā kā šis šizets tika pasniegts. Un atkal par to vilšanos un apkārtējo attieksmi....bet mēs radām apkārtējo vidi, kā iepriekšējā rakstā teicu, atbraucot no anglijas arī man nācās redzēt drūmas sejas un rupjības, bet nerejot pretī, veikalā pasmaidīt, pateikt palides kafejnīcā un palaist vecāku cilvēku vai sievieti pa priekšu un pats labāk jutīsies un tas cilvēks jutīsies labāk, respektīvi es līdzdarbojos vides radīšanā par ar to mazumiņu.
Mike Koglin
Piekrītu,bet tavs komentārs ir no kādas pasaku gŗamatas,reālajā laikā viss ir daudz traģiskāk.
Ivo Tellis
Kaspar! Tavā priekšā cepuri nost.
Anonīms lietotājs 22971
Pareizāk būtu cilvēku aizbraukšanu pat nepieminēt? Smaidīt un izlikties, ka šeit viss un visiem kārtībā? Var jau arī tā, bet vai vajag?
Kristīne Vīgante
Katram ir tiesības izvēlēties to, kas viņam ir pats labākais attiecīgajā brīdī...un katra izvēle nes aiz sevis sekas...un ar to rezultātu būs jādzīvo vien pašiem, bet es iebilstu, ka tas tiek parādīts šādā skatījumā, jo būtībā tas ir tāds spļāviens man sejā, jo arī es un visi citi nodokļu maksātāji (ar saviem nomaksātiem nodokļiem) piedalījās sižetā minētās ģimenes sociālo pabalstu izmaksās un ne tikai...tas gan ir aizmirsts... ES JŪTOS LABI savā zemē, savā valstī....protams kā jebkurā valstī ir cilvēki, kas ir neapmierināti (un arī es) ar savas valdības darbību un daudz darba vēl priekšā darāma, bet tāpēc jau es neskrienu prom, tik tāpēc, ka kāds man nav paglaudījis pa galvu vai nemaksā algu vairāku tūkstošu apmērā, jo būtībā cilvēks pats ir atbildīgs par to, kas ar viņa paša dzīvi notiek, jo to ir pats radījis.....es izvēlos būt šeit....un lieliski tieku galā...un to novēlu ikvienam iemācīties....LABĀK VEIDOJAT SIŽETUS KĀ CILVĒKI ŠEIT DZĪVO UN vada savu ikdienu...
Mike Koglin
Cik tev samaksāja par šo komentāru??
Anonīms lietotājs 22483
Ir sižeti par to, kā dzīvo cilvēki Latvijā. Katru dienu. Ir arī apmaksātas kampaņas, kur cilvēki stāsta, kāpēc paliek Latvijā (100iemesli, lai paliktu Delfos), ir apmaksātas kampaņas, kur ir sižeti par tiem, kas atgriežas. Ziņu sižetos viņi figurē mazāk, jo viņu vienkārši ir maz. Vienkārši katrs 4.ais Latvijas valstspiederīgais valsti ir pametis. 25% Ziņās, medijos šiem cilvēkiem tiek veltīti labi ja 5% sižetu, laika. Un arī tad vienpusīgi: kā statistikai, stāstot par kādiem pētījumiem vai reemigrācijas problēmām. Tas, kas līdz šim ir bijis, ir bijis diezgan tendenciozi, piemēram, Aizliegtais paņēmiens par darbu Nīderlandē. Jā, arī tā ir, bet absolūti lielais vairums emigrantu strādā normālās darbavietās, kur ievēro visus noteikumus un kur nodrošināti labi darba apstākļi. Atšķirībā no Latvijas tai pašā Lielbritānijā cilvēkiem labi apstākļi un iztikšanu sedzošs atalgojums ir arī lauksaimniecībā un fabrikās. Tāpēc jau viņi brauc tur!
Anonīms lietotājs 22971
Jūs domājat, ka labāk vajag veidot sižetus, kā cilvēki dzīvo un vada savu ikdienu šeit? Baidos, ka tad situācija nebūs daudz labāka. Tikai tad vajag rādīt arī tādu cilvēku dzīvesstāstus, kuri saņem minimālo algu un kā ar to iztiek.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti