Dienas ziņas

Protestu dēļ maina "Rail Baltica" trasi

Dienas ziņas

Laukos interese par e-pakalpojumiem niecīga

Beigušās kvotas vairākiem ambulatorajiem izmeklējumiem

Slimnīcas direktore: Pacientam kārtīgi jāsaslimst, lai ārstētos par valsts naudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Līdzīgi kā vairākās slimnīcās Rīgā, arī ar šo problēmu saskaras arī Vidzemes slimnīcā. Tur šo situāciju vērtē kā nepieņemamu, sakot, ka pacientam ir kārtīgi jāsaslimst, lai varētu ārstēties par valsts naudu.

Septembrī un oktobrī datortomogrāfiju Vidzemes slimnīcā par valsts līdzekļiem katru dienu var veikt vien četras reizes, kas ir krietni par maz, jo pieprasījums ir vismaz divas reizes lielāks. Daudzos gadījumos pacientiem vienīgā iespēja ir par izmeklējumiem maksāt pašiem.

“Valsts pakalpojumu sniedz līdz gada beigām, bet problēma tā, ka pieprasījums ir liels un rinda visa ir pierakstīta, brīvu vietu uz lielāko daļu izmeklējumu mums vienkārši nav,” atzīst SIA “Vidzemes slimnīca” ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa.

Ar nepietiekamu finansējumu ambulatorajiem izmeklējumiem ārstniecības iestādes visā Latvijā saskaras jau kuru gadu. Pērn rudenī šim mērķim valsts vēl piešķīra papildu līdzekļus, bet šogad Vidzemes slimnīca šādus solījumus nav saņēmusi.

“Pacientam ir kārtīgi jāsaslimst, lai viņš par valsts naudu varētu ārstēties. Profilaktiskā lieta mums klibo.

Ja jāgaida četri mēneši uz izmeklējumu, tad bieži vien viņam šis izmeklējums vairs nav aktuāls. Slimība ir progresējusi vai arī [pacients] ir nonācis stacionārā,” saka Ozoliņa.

Neiroloģe Ligita Belasova uzsver, ka garo rindu dēļ nereti nevar sākt laicīgu pacientu ārstēšanu, kas savukārt var novest pie vēl nopietnākām veselības problēmām: “Īpaši tās ir sirds un asinsvadi slimības, mums ir arī insulta vienība. Līdz ar to pacientam attīstās smagi traucējumi un ārstēšanās ir ļoti nopietna, un bieži vien ar sliktu rezultātu.”

Nereti visvairāk cieš lauku reģionos dzīvojošie, jo šie cilvēki ne vienmēr var atļauties par izmeklējumu samaksāt no savas kabatas. “Laukos ir palikuši daudzi cilvēki ar mazu nodrošinājumu, un katra šāda iespēja viņiem ir stipri ierobežota, un tas ir ļoti grūti,” saka neiroloģe Belasova.

Pašlaik Vidzemes slimnīcā vien pēc pāris dienām par valsts līdzekļiem iespējams veikt rentgena un mamogrāfa izmeklējumus, bet rindā uz pārējiem izmeklējumiem jāgaida līdz pat nākamajam gadam. 

Jau vēstīts - tā saucamās valsts apmaksātās kvotas izmeklējumiem beigušās gan Rīgas Austrumu slimnīcā, gan Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, un pacientiem nepieciešamie pakalpojumi tagad pieejami vien par maksu. Līdzīga situācija ir vairākās citās reģionālajās slimnīcās.

Tikmēr  Nacionālajā veselības dienestā (NVD) skaidro, ka iemesls šādai situācijai nav tikai valsts finansējums, bet arī augošais pieprasījums pēc izmeklējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti