Panorāma

"Vienotība" vēlas dubultot mandātus 14.Saeimā

Panorāma

RDzN katra piektā dzemdētāja ir pilnībā vakcinēta

Rīgā protestē pret Covid-19 politiku

Šlesera pasākums «par brīvprātīgu vakcināciju» Daugavmalā pulcē vairāk nekā tūkstoš cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Uz partijas "Latvija pirmajā vietā" (LPV) līdera Aināra Šlesera izsludināto pasākumu par brīvprātīgu vakcināciju sestdien pusdienlaikā Rīgā, 11. novembra krastmalā, sapulcējās vairāk nekā 1000 cilvēku, novēroja aģentūra LETA.

Vispirms Šlesers ar saviem politiskajiem līdzgaitniekiem, tostarp bijušo premjeru Vili Krištopanu un 13. Saeimas deputāti Jūliju Stepaņenko, pulcējās pie Pulvertorņa. Jau sākotnēji atnācējus uzraudzīja policijas darbinieki, ar kuriem Šlesers centās uzturēt verbālu kontaktu, solot, ka nekādu nekārtību nebūs. 

Pasākuma Daugavas krastmalā paustie viedokļi
00:00 / 01:18
Lejuplādēt

Vēlāk pie Pulvertorņa sanākušie – daži simti cilvēku – devās uz Doma laukumu, bet pēc tam – uz 11. novembra krastmalu, kur nepilnas stundas laikā protestētāju skaits dubultojās, pārsniedzot 1000, novēroja LETA.

Sasniedzot krastmalu, kur satiksme automašīnām sestdien ir slēgta velomaratona dēļ, pasākuma dalībnieki īpaši nedrūzmējās, daudzi centās ievērot saprātīgu distanci viens no otra. Starp atnākušajiem bija pārsvarā jauni un darbspējīga vecuma cilvēki. Tika dziedātas latviešu dziesmas, Šlesers un daži citi publiski pauda viedokli saistībā ar vakcinēšanos pret Covid-19. 

Izskanēja saukļi, aicinot ļaut studēt, neuzspiest vakcinēšanos pret Covid-19, kā arī tika apgalvots, ka daudzas no Covid-19 pacientu nāvēm ir saistītas ar citām slimībām. Dažiem no pasākuma apmeklētājiem rokās bija Latvijas karogi. Vēlāk runu teikšanai un viedokļu paušanai tika izmantots arī megafons.

Latvijas Radio uzrunātie piketa dalībnieki pauda dažādus viedokļus. 

„Vai tas ir normāli – skolā sēdēt sešas septiņas stundas maskā, kaut gan ir uztaisīti testi?" vaicāja Dace. "Smadzenēm ir jāpiekļūst skābeklim, lai bērni varētu mācīties un domāt. Tas nav normāli, kas pašlaik notiek mūsu valstī, ne tikai valstī, bet visā pasaulē.”

„Kāpēc vakcinācija ir piespiedu? Mums ir tāda profesija, ka strādājam svaigā gaisā," pauda sieviete, kura savu vārdu nenosauca. "Un neatkarīgi no tā – mums liek vakcinēties. Valdība atbalsta arī homoseksuālo propagandu. Tas nav normāli. Tātad valdība iet pret tautu.”

Savukārt Rafails ir pārliecināts, ka "tā ir izdomāta slimība". "Un tās ir muļķības, kas tagad notiek," viņš piebilda.

„Tā slimība eksistē, bet tā ir gripa," pauda kāda cita sieviete. "Un tā pārnēsājas visādos veidos. Cilvēkiem ir komplikācijas arī no parastas gripas. Un arī mirst no tās.”

„Ierados tāpēc, ka gribu atgādināt mūsu dārgajiem varas pārstāvjiem – Levita kungam, Krišjānim Kariņam, pārējiem, ka mums ir tāda Satversme," teica Edgars. "Redziet – 91. panta otrais teikums: „Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.” Lūk, šajā virzienā viņiem vajadzētu nedaudz piestrādāt. Viņiem vēlreiz vajadzētu izlasīt šo Satversmes pantu, padomāt un apdomāt. Tas ir augstākais likums Latvijā.”

Uz Satversmi atsaucās arī Dzintra: "Vai tāda piekrišana, ka tu nestrādāsi, vai tu nevarēsi iet uz sava mīļotā kora mēģinājumiem, vai tu nevarēsi aizvest suni pie vetārsta, vai tad, ja tu tāpēc dod šo piekrišanu, tas atbilst Satversmei vai ne? Es domāju, ka ne."

"Principā es uzskatu, ka mana imūnsistēma ir pietiekami izturīga, un es vēlos tā dzīvot savu dzīvi. Tā ir mana izvēle principā, tur nav nekādu “kāpēc”, tā vienkārši ir," teica Aivars.

Klātesošie ar aplausiem sveica aicinājumus, ka vakcinācijai ir jābūt brīvprātīgai un ka cilvēkus nevar šķirot pēc tā, vai viņi ir vai nav vakcinējušies. Bijusī Saeimas deputāte Linda Liepiņa savā runā pauda kritiku Valsts prezidentam Egilam Levitam.

Tāpat piketā tika mudināti jautājumā par brīvprātības principa ievērošanu apvienoties latviešiem, krieviem, kristiešiem, dievturiem, labējiem un kreisajiem. Kāda aktīvista rosināti piketa dalībnieki izsauca saukļus "Brīvību!" un "Mēs esam vara!".

Šlesers kritizēja "Levita–Kariņa režīmu", uzsverot, ka iedzīvotājiem ir jābūt brīviem, kā tas tika panākts līdz ar neatkarības atjaunošanu. Viņš uzsvēra, ka esošajai varai ir jāaiziet. Ja valdība neizpildīs izvirzītās prasības, paredzēts, ka jauns pikets notiks 2. oktobrī, kad, pēc Šlesera teiktā, dalībnieku būs daudz vairāk. 

Uzrunas tika teiktas lielākoties latviski un arī krievu valodā.

Notiekošo klātienē neuzkrītoši vēroja 10–20 policistu formas tērpos, kuri atnākušo cilvēku aktivitātes nekā būtiski neierobežoja un notiekošajā neiesaistījās.

Ap pulksten pustrijiem dienā sanākušo skaits lēnām sāka samazināties. Pasākuma noslēgumā lielākā daļa devās uz Brīvības pieminekli, kur turpināja dziedāt dziesmas. 

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Valsts policija ziņoja, ka ap plkst.13.30 Rīgā, 11. novembra krastmalā, uz iepriekš pieteikto piketu bija sapulcējušies aptuveni 500 cilvēku. "Policijas spēki šobrīd atrodas notikuma vietā un strādā pēc iepriekš izstrādāta plāna," bija teikts policijas oficiālajā tvitera kontā.

Kā ziņots, pasākuma mērķis ir izvirzīt "ultimātu" Valsts prezidentam Levitam, lai saglabātu brīvprātīgu vakcināciju pret Covid-19 un citas prasības. Šlesers iepriekš norādīja, ka Rīgas dome neesot aizliegusi organizēt piketu krastmalā pie Rīgas pils.

Rīgas dome piketu saskaņoja ar nosacījumu, ka tajā būs ne vairāk kā 50 dalībnieku, taču pēc Valsts policijas aplēsēm, pasākumā kopumā piedalījās vairāk nekā tūkstotis cilvēku, savukārt vienlaicīgi krastmalā bijis ap 500 personu. Policija konstatējusi vairākus epidemioloģiskās drošības un sabiedriskās kārtības pārkāpumus un sola izvērtēt gan rīkotāju, gan apmeklētāju atbildību.

Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte Latvijas Radio pastāstīja, ka pasākuma norisi policija ir fiksējusi.

„Šodien pēcpusdienā piketā, kas notika 11. novembra krastmalā, kopumā piedalījās ap tūkstoš cilvēku, bet šo cilvēku skaits bija mainīgs dažādos laika periodos," teica Grāvīte. "Savukārt pēc piketēšanas krastmalā personas devās gājienā uz Brīvības pieminekli, kur maksimālais sanākušo cilvēku skaits bija līdz 500. Bet jāteic, ka drīz vien šīs personas pakāpeniski izklīda. Policija visu notiekošo ir fiksējusi ar videokamerām un droniem. Mūsu rīcībā esošie materiāli tiks analizēti un izvērtēti.”

Policija atgādina, ka klātienē ārpus telpām piketus drīkst organizēt līdz 50 personām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti