Skolās būs atļautas veģetāras pusdienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ministru kabinets apstiprinājis Veselības ministrijas (VM) izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz precizēt noteiktās uztura normas un kvalitātes prasības ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai, tostarp ļaujot veģetāras maltītes skolās.

Ministrijā informēja, ka pārskatītas enerģētiskās vērtības un uzturvielu normas, palielināts atsevišķu pārtikas produktu, piemēram, augļu, dārzeņu, piena un piena produktu daudzums nedēļas ēdienkartē, kā arī paredzēta iespēja izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās piedāvāt veģetāru ēdienkarti.

Plānots, ka jaunās prasības stāsies spēkā no šā gada 1.septembra.

Iestādes varēs nodrošināt veģetāru ēdienkarti, ja tiek saņemts bērna likumiskā pārstāvja vai attiecīgā pieaugušā rakstveida iesniegums.

Vienlaikus veģetāro ēdienkarti bērniem būs nepieciešams saskaņot ar uztura speciālistu vai dietologu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst veselīga uztura pamatprincipiem un vecumam atbilstošām uztura normām.

Tāpat precizētas un papildinātas prasības ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Piemēram, turpmāk pusdienu ēdienkartē tiks atļauts iekļaut ne tikai pamatēdienu un zupu vai pamatēdienu un desertu, bet arī zupu un desertu.

Ieteikts iekļaut pilngraudu produktus ēdienkartē, bet kompotu, otrādi, izslēgt, ņemot vērā, ka šādi dzērieni satur daudz pievienotā cukura.

Personām ar ārsta noteiktu diagnozi, kuriem ir nepieciešama diētas korekcija, nodrošina visām noteiktajām uztura normām atbilstošu ēdienkarti. Vienlaikus tiek precizēta atbildība par ēdienkartes atbilstību noteikumu prasībām – par to ir atbildīgs iestādes vadītājs.

Kā aprēķinājusi Veselības ministrija, šobrīd piešķirtais valsts budžeta līdzekļu finansējums viena izglītojamā ēdināšanai 1,42 eiro apmērā var būt pietiekams arī jaunas ēdienkartes nodrošināšanai. 

Veselības ministre Anda Čakša
00:00 / 00:14
Lejuplādēt

„Vietas, kur ir liels bērnu skaits un ēdināšanu nodrošina pati skola vai kāds no pašvaldības uzņēmumiem, tur iekļaujas šajās summās. Tur, kur bērnu skaits ir mazāks un atkarībā no pakalpojuma sniedzēja, ir dažādi. Protams, ja mēs izvēlamies zaļu iepirkumu, tas vienmēr izmaksās dārgāk. Bet tas ir svarīgi attiecībā pret prioritātēm, ko mēs izvēlamies saviem bērniem dot. Mēs kā Veselības ministrija veicam aprēķinus un rādām tās normas, kāds uzturs ir rekomendējams. Nākamais solis ir saprast, cik lieli finanšu līdzekļi tam tiek novirzīti. Tālāk šis ir darbs Izglītības ministrijai, kā pie tā nonāktu,” pauda veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība).

KONTEKSTS:

Līdz šim Latvijas skolās bērnus ēdināt bez gaļas nedrīkstēja. To noteica valdības noteikumi, kuros paredzēts, piemēram, pieļaujamais sāls un cukura daudzums ēdienā. 

Šie noteikumi attiecās uz visām skolām, tostarp arī privātajām. Uz to norādījusi Administratīvajā apgabaltiesā lietā par veģetāru uzturu privātā izglītības iestādē Ikšķiles Brīvā skola. Skolai gan ir tiesības nodrošināt veģetāras pusdienas, ja saņemta izziņa no ārsta, ka tās ir bērna veselības vajadzībām atbilstošas. Savukārt vecāku piekrišana nav pamats noteikumu neievērošanā.

Strīdā par tiesībām uz veģetāru uzturu skolās Tiesībsarga birojs nostājies vecāku pusē

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti