Panorāma

Skolā varēs iegūt velosipēda tiesības

Panorāma

Lielākas algas sola arī pirmsskolas pedagogiem

Skaistkalnē apgūs valsts aizsardzības mācību

Skaistkalnē apgūs valsts aizsardzības mācību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 8 mēnešiem.

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu vairākas skolas, toskait Skaistkalnes vidusskola, sāks valsts aizsardzības mācības pilotprojektu. Skolas direktore stāsta, ka šis kā izvēles priekšmets viņu skolā bija jau pērn, tāpēc pilotprojekts lielus pārsteigumus nesagādās. Bet priekšmeta pasniedzējs, kurš skolā vada arī jaunsardzi, norāda, ka par visu skaidrības vēl nav, tomēr sākt darbu ar skolēniem viņš ir gatavs.

Skaistkalnes vidusskolas apkārtnē īsi pirms mācību gada sākuma ir kluss un mierīgs. Taču drīz vien skolā atgriezīsies skolēni un te norit pēdējie sagatavošanās darbi. Zināms, ka šogad 10. klasē mācīsies astoņi skolēni un viņi visi izvēlējušies priekšmetu “valsts aizsardzības mācība”.

To, kāpēc šāda izvēle, stāsta paši jaunieši.

“Es ceru, ka būs interesanti un ka es iegūšu arī jaunas zināšanas. Un ka arī ar ieročiem varēs darboties un arī iet tajos pašos pārgājienos," stāsta 11. klases skolniece Karīna Ķīle. 

“Man patīk visādas aktivitātes, sports.. man patīk sportot!” noteic Karīnas vienaudze Alise Cēne.

“Nu, ja tu ej tālāk arī par kaut ko tādu, tas noder noteikti!” atzīst Karīna. 

Skaistkalnes vidusskola jau daudzus gadus ir bāzes skola jaunsargiem, tāpēc pilotprojekta pilnvērtīgai sākšanai viņiem jau ir krietna materiālu un tehniskā nodrošinājuma bāze.

“Mums ir speciālā klase, mums jau ir jau gan ieroči, tā kā mums ir jaunsargi, tad gan šautuve, gan speciālā militārā josla ir," atklāj Svetlana Vāverniece, Skaistkalnes vidusskolas direktore.

Tomēr valsts aizsardzības mācības programma paredz, ka liels uzsvars likts uz teorijas, piemēram, Latvijas militārās vēstures,  apgūšanu. Priekšmetu skolēniem mācīs īpaši sagatavots instruktors.

“Šī ir iedalīta klase, kur notiek jaunsargu apmācība, un šeit arī, šajā pašā klasē notiks arī valsts aizsardzības mācība," stāsta Gunārs Puziņš, valsts aizsardzības mācības instruktors. “Visa teorija praktiski tiek apgūta klasē, protams, lai tas bērns kaut vai iemācītos ar to karti strādāt.” 

“Ar skolas priekšmetiem nepārklājamies. Šeit ierindas mācība, kādas ir stājas, kāds solis, kā rokas jātur – tieši valsts aizsardzības mācībai šis plakāts ļoti labi noderēs," atklāj Puziņš. 

Par teorijas daļu vēl notiks seminārs, kur instruktori iegūs mācību materiālus. Daļa ieteicamās literatūras skolotājam jau ir. Un arī citas nepieciešamās lietas.

“Nav jau kaujas ieroči. Ja būtu kaujas, tad būtu savādāk. Šeit stāv visi mācību ieroči," rāda Puziņš.

Jauniešiem būs jāmācās par ieroča detaļām, jāspēj to salikt un izjaukt, ievērojot drošības prasības. Šaušana gan, visticamāk, notiks nometnē pēc valsts aizsardzības mācības kursa pabeigšanas. Praktiskās nodarbības ziemā notiks nelielajā skolas sporta zālē, bet rudenī un pavasarī turpat ārā pie skolas un arī ārpus skolas teritorijas, piemēram, mežā.

“Viņi skrien te tos visus, tās čūskas, lien tiem caur un tad to divmetru sētu viņi mēģina pārvarēt visa komanda kopā," tā Puziņš.  

Mācību priekšmets notiks vienu pilnu dienu mēnesī. Valsts aizsardzības mācības mērķis – veicināt jauniešu interesi par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos un nostiprināt pilsonisko apziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti