Pēcpusdiena

LBS turpina diskutēt par finanšu pārtēriņa lietām

Pēcpusdiena

Tiltu un pārvadu tehniskā ekspertīze, iespējams, būs jāveic reizi piecos gados

Izmaiņas Izglītības likumā: Vai skolas gaitas būs jāuzsāk 6 gadu vecumā

Sešgadnieki mācīsies skolā vai bērnudārzā - izlems vietvara

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvās pašvaldībām pašām izlemt, vai sešgadniekiem 1.klases mācību saturu apgūt bērnudārzā vai skolā, bet pirmajā klasē mācīties sāks no sešiem gadiem, tā pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes teica izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība").

Sanāksmē diskutēja par izmaiņām izglītības likumā, kas paredz, ka 1.klasē mācības bērni uzsāks sešu gadu vecumā, tomēr nolēma šo jautājumu skatīt pēc nedēļas, jo saņemts Veselības ministrijas atzinums par izmaiņu ietekmi uz bērnu veselību, kura gala lēmumam vēl nepieciešama detalizētāka informācija.

Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” stāstot par iecerētajām izmaiņām, Šadurskis ("Vienotība") uzsvēra, ka IZM jaunajā standartā piedāvā pirmo klasi sākt skolēniem no sešiem gadiem, mācību saturā izmaiņas notiks tā, kā to paredz jaunais mācību standarts. 

“Es domāju, pēdējā nedēļā notikušas svarīgas un labas vienošanās. Pašvaldības vislabāk redz, kā bērnam nodrošināt izglītību, esam atraduši risinājumu - sešgadnieki varēs neierobežotu laiku mācīties skolā vai bērnudārzā.

Pirmā klase, pēc pašvaldības ieskatiem, var tik realizēta tur, kur pašvaldība uzskata par vislabāko,” skaidroja Šadurskis.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders uzsvēra, ka speciālistiem pastāv bažas saistībā ar pirmās klases uzsākšanu no sešiem gadiem.

“Speciālisti norāda, ka pastāv veselības riski, daļai bērnu skola nav piemērota.”

Lai varētu dot pilnīgu situācijas izvērtējumu, jānoskaidro, kādas varētu būt ietekmes, būtisks ir jautājums par mācību programmu, skolu piemērotību, klašu lielumu. “To varēs secināt, kad visi aspekti būs zināmi, “ skaidroja Šneiders.

Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsvēra, ka pedagogi nedomā, ka jautājums ir gandrīz atrisināts. “Vairāk nekā 20 arodbiedrības jautājumi sagatavoti, gaidām atbildes, lai saprastu. Joprojām nezinām, kas notiks, kā mainīsies sešgadnieks kontekstā ar jauno saturu.”

Vecāki seko līdzi jaunumiem sešgadnieku skolas gaitu jautājumā. “Ir nepieciešama uzticēšanās pārmaiņu ieviesējam, uzticēšanās līkne iet uz negatīvo pusi,” situāciju komentēja biedrības "Vecāki par izglītību" pārstāve Silvija Titova-Meija.

“Mūsu bērni sāk mācīties no pieciem gadiem, skolā sāk iet no septiņiem, ceru, ka tas, ko šodien teica ministrs, nemainīsies, bērni paliks bērnudārzā.”

KONTEKSTS:

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aicināja veikt grozījumus Vispārējās izglītības likumā, tajos paredzot obligātās pamatizglītības apguves uzsākšanu no sešu gadu vecuma, vienlaikus saglabājot tiesiski legālu iespēju pamatotas nepieciešamības gadījumā to sākt arī gadu vēlāk. Sākotnēji bija doma pārmaiņas sākt 2018./2019.mācību gadā, taču, redzot, cik ilgs ir saskaņošanas periods, Izglītības un zinātnes ministrija secināja, ka jādod vēl viens sagatavošanās gads un pārmaiņas jāsāk no 2019./2020.mācību gada.

Sabiedrībā skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma neatbalstīja lielā vienprātībā, viedokļi ir dažādi. Šobrīd izskatīšanai Saeimas Prezidijā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva saglabāt esošo regulējumu, kas paredz skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma, kuras atbalstam portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti