Dienas ziņas

Prokuratūra vērtēs LTV valdes konkursa likumību

Dienas ziņas

Kuldīgā top adatu attīstības vēstures ekspozīcija

Deputāti vērtē auditoru ziņojumu par "Rīgas satiksmi"

«Saskaņa» Saeimas komisijā «norauj» kvorumu par vēršanos policijā «Rīgas satiksmes» jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija otrdien, 8. aprīlī, nespēja pieņemt lēmumu par vēršanos Valsts policijā (VP) ar lūgumu sākt resorisko pārbaudi par vairākiem iespējamajiem pārkāpumiem SIA "Rīgas satiksme" (RS), jo partijas "Saskaņa" Saeimas frakcijas deputāti nepiedalījās balsojumā un šādā veidā "norāva" kvorumu.

Pēc vairākiem Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas pieprasījumiem “Rīgas satiksme” pagājušonedēļ beidzot iesniedza parlamentam auditoru ziņojumu par situāciju uzņēmumā. Tomēr plašākai sabiedrībai tā saturu joprojām neatklāj, jo pret to iebilst auditori.

"Šie ziņojumi nav revīzijas vai audita ziņojumi klasiskā izpratnē, kas būtu finanšu pārskata revīzijas ziņojumi. Līdz ar to tie nav atzinumi, kas būtu publiski pieejami. Šāda veida ziņojumi parasti nav pieejami publiski. Tāpēc tos var izmantot tikai mūsu klients vai uzraugošās iestādes, kurām piekļuve šim ziņojumam nebija liegta," teica "Ernst & Young" partneris Guntars Krols.

Ņemot vērā "Ernst & Young" argumentus un to, ka ziņojums satur komercnoslēpumus, Publisko izdevumu un revīzijas deputāti par auditoru ziņojumu otrdien, 9. aprīlī, lēma slēgtā sēdē.  

Kā pēc slēgtās sēdes pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģriģens ("KPV LV"), komisijas vadība bija iecerējusi vērsties VP ar rosinājumu sākt resorisko pārbaudi par iespējamu fiktīvu nodarbinātību "Rīgas satiksmē", dažādu konsultantu līgumu pamatotību un to izmaksu samērīgumu, kā arī par pasīvu rīcību, piemērojot sodus transportlīdzekļu piegādātājiem.

"Tomēr "Saskaņa" izpildījās visā savā krāšņumā. Divi frakcijas deputāti nepiedalījās balsojumā, kā rezultātā netika nodrošināts kvorums un lēmums netika pieņemts," sacīja Ģirģens un uzsvēra, ka nākamajā sēdē atkal rosinās balsot par šo ieceri.

Balsojumā nepiedalījās “Saskaņas” deputāti Ivans Ribakovs un Ļubova Švecova, kā arī "KPV LV" pārstāve Ivete Benhena-Bēkena.

Ģirģens neslēpa, ka auditoru ziņojumā viņu visvairāk satrauc "Rīgas satiksmes" pasivitāte soda procentu piemērošana transportlīdzekļu piegādātājiem, kā arī fiktīva nodarbinātība un nesamērīgi tēriņi konsultantu algošanai.

Sīkāk par šiem pārkāpumiem deputāti nestāsta, bet, pēc "Panorāmas" rīcībā esošas neoficiālas informācijas,

audita ziņojumā norādīts uz vismaz 11 “Rīgas satiksmes” konsultantiem. Vairākums no viņiem cieši saistīti ar partiju "Saskaņa" vai tās līderi Nilu Ušakovu. 

Vislielākā atlīdzība tikusi bijušajam "Saskaņas" Rīgas domes frakcijas deputātam Nikolajam Zaharovam, kurš sniedzis konsultācijas par alternatīvo degvielu, trijos gados tādējādi nopelnot vairāk nekā 122 000 eiro. "Gods kalpot Rīgai" deputātam Andrim Bērziņam kā konsultantam darbaspēka jautājumos trijos gados – nepilni 110 000.

Konsultantu vidū arī Ušakova palīdze Olga Portnova, preses sekretāre Laila Īvāna un seni draugi, kas par dažādām konsultācijām saņēmuši no 20 000 līdz 37 000 eiro gadā. Kopumā pēdējos trijos gados šo konsultantu atalgošanai “Rīgas satiksme” iztērējusi vairāk nekā 923 000 eiro.

Komisijas vadītājs pastāstīja, ka ir pieprasījis Rīgas domei informāciju par visiem konsultantiem, kas tiek nodarbināti pašvaldības kapitālsabiedrībās. No domes saņemta atbilde, ka šādas informācijas apkopošanai nepieciešams vismaz mēnesis. "Tas mums rada bažas, ka var tikt sagrozīti dokumenti un līgumi, tādēļ gribējām, lai VP nekavējoties par to uzsāk pārbaudi," sacīja deputāts.

Vienlaikus politiķis esot vērsies arī Valsts ieņēmumu dienestā ar lūgumu pārbaudīt "Rīgas satiksmes" sadarbības partnerus.

Ģirģens pauda viedokli, ka svarīgākie ziņojuma secinājumi sabiedrībai tomēr jau esot pieejami. Tāpat viņš sacīja, ka patlaban svarīgākais esot strādāt nevis pie tā, lai ziņojums tiktu publicēts, bet gan pie tā, lai detalizētāk izpētītu tajā atklātos pārkāpumus.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc "Ernst & Young" ziņojuma sācis jau vairāk nekā trīs resoriskās pārbaudes.

KONTEKSTS:

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija ir sākusi vērtēt auditorkompānijas "Ernst&Young" auditu RS. Ziņojumā par situāciju "Rīgas satiksmē" konstatēti vairāki trūkumi uzņēmuma darbā, kā rezultātā pēdējo gadu laikā tam nodarīti desmitiem miljonu eiro lieli zaudējumi.

Sākotnēji komisijai "Rīgas satiksme" liedza iespēju ar ziņojumu iepazīties, aizbildinoties, ka auditori tam noteikuši ierobežotas pieejamības statusu. Komisija dokumentu prasīja iesniegt atkārtoti un ziņojuma nesaņemšanas gadījumā komisijas priekšsēdētājs bija iecerējis rosināt parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, kas politiķa ieskatā nodrošinātu piekļuvi audita ziņojumam.

Audits komisijai tika iesniegts aprīļa sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti