Saeima noraida ieceri ļaut pašvaldību vēlēšanās balsot no 16 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimas vairākums ceturtdien, 18. jūnijā, noraidīja partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) rosinātos grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, ar kuriem partija piedāvāja ļaut pašvaldību vēlēšanās no 2021. gada balsot jau no 16 gadu vecuma.

Par likuma grozījumu izskatīšanu komisijā nobalsoja 24 deputāti, 51 bija pret, 9 atturējās, līdz ar to parlaments šo ieceri nevērtēs.

"Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas deputāts Artūrs Toms Plešs pirms balsojuma uzsvēra, ka priekšlikuma mērķis nav vienkārši palielināt vēlētāju skaitu, bet dot jauniešiem iespēju piedalīties lēmumu pieņemšanā un apzināties demokrātijas principus.

Tāpat Plešs norādīja uz Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas 2011. gadā pieņemto rezolūciju, kurā aicina izvērtēt iespēju piešķirt vēlēšanu tiesības jau no 16 gadu vecuma visās Eiropas Padomes valstīs un visu veidu vēlēšanās.

Plešs atzīmēja, ka pētījumi atklājot - valstīs, kurās jauniešiem jau ir dotas iespējas ietekmēt savas pašvaldības un atsevišķos gadījumos pat savas valsts nākotni, viņi balso tikpat atbildīgi kā vecāki vēlētāji.

Tāpat pētījumi liecinot, ka 16 un 17 gadus vecu jauniešu aktivitāte pirmajās vēlēšanās ir augstāka nekā 18 gadus veciem jauniešiem. "Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka arī mūsu jaunieši ir gatavi pieņemt izsvērtus, rūpīgus un kritiskus lēmumus par savu dzimto novadu nākotni," pauda Plešs.

Pret šo ideju izteicās „Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins. "Uzskatu, ka kopumā šajā iecerē ir vairāk risku nekā ieguvumu. Neesmu pārliecināts, ka šī jauniešu grupa politiskajā cīņā tiks uzrunāta pietiekami korekti. Pastāv arī bažas par jauniešu psiholoģisko noturību. Sešpadsmitgadīgie varētu vieglāk padoties nepamatotiem solījumiem un manipulācijām," sacīja Agešins. 

Viņaprāt, tas nav labākais veids, kā veicināt pilsoņu politisko aktivitāti. "Drīzāk jauniešu
iesaisti politikā vajadzētu veicināt ar citām metodēm, piemēram, izglītību un informēšanu par politiskajām norisēm un pašvaldību darbu," piebilda Agešins. 

Tāpat viņš uzsvēra, ka diskusijai par rosinājumu pašvaldību vēlēšanās ļaut balsot no 16 gadu vecuma pašlaik nav pamata un parlamentam vajadzētu pievērsties Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai.

Pašlaik noteikts, ka pašvaldību vēlēšanās var balsot no 18 gadiem, liecina informācija Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti