«Attīstībai/Par!» rosina pašvaldību vēlēšanās ļaut balsot no 16 gadu vecuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" rosina pašvaldību vēlēšanās ļaut balsot no 16 gadu vecuma. Tādus grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā iesaka "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas deputāti, informēja partiju apvienības Saeimas frakcijas komunikācijas vadītāja Lāsma Bindere.

Pašlaik noteikts, ka pašvaldību vēlēšanās var balsot no 18 gadiem, liecina informācija Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā.

"Latvijā jaunietis 16 gados ir pietiekoši nobriedis strādāšanai, nodokļu maksāšanai un kriminālatbildībai, taču brīdī, kad visi dodas pie vēlēšanu urnām, viņa spēja uzņemties atbildību nez kāpēc pazūd,"

norādīja partiju apvienības Saeimas frakcijas deputāts Artūrs Toms Plešs.

Pēc viņa teiktā, valstīs, kurās jauniešiem jau ir dotas iespējas ietekmēt savas pašvaldības un atsevišķos gadījumos pat valsts nākotni, veiktie pētījumi liecina - viņi balso tikpat atbildīgi kā vecāki vēlētāji.  "Esmu pārliecināts, ka arī mūsu jaunieši ir gatavi pieņemt izsvērtus, rūpīgus un kritiskus lēmumus par savu dzimto novadu nākotni," pauda Plešs.

"Attīstībai/Par!" atzīmēja, ka pētījumi atklājot - ja iespēja vēlēt tiek dota 16 un 17 gadus veciem jauniešiem, viņi to izmanto daudz biežāk, salīdzinot ar situāciju, ja šī iespēja pirmo reizi tiek dota jau vēlāk. Piedalīšanās vēlēšanās ir kā ieradums, kuru ļoti ietekmē tas, vai vēlētājs ir piedalījies savās pirmajās vēlēšanās. Turklāt šobrīd "Latvijā trūkst augsnes, kur izaugt jaunai un aktīvai paaudzei, kas veidos mūsu nākotni".

"Latvijā līdzīgi kā citviet Rietumos krītas vēlētāju aktivitāte. Mums ir jāmeklē veidi, kā mobilizēt vēlētājus un vairot politisko līdzdalību, īpaši jauniešu vidū. Šis ir īstais brīdis dot "zaļo gaismu" jauniešiem, veidot jaunu politisko paaudzi," uzskata "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts. 

Viņš aicināja ļaut jauniešiem iedziļināties, kā pašvaldības līmenī tiek pieņemti lēmumi un kur nonāk nodokļos samaksātā nauda.

"Tas jauniešos veicinās kritisko domāšanu, radīs interesi, attīstīs pilsonisko sabiedrību un, iespējams, apturēs vēlētāju skaita samazināšanās tendenci," sacīja Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs.

"Attīstībai/Par!" norādīja uz Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas 2011. gadā pieņemto rezolūciju, kurā aicināts izvērtēt iespēju piešķirt vēlēšanu tiesības jau no 16 gadu vecuma visās Eiropas Padomes valstīs un visu veidu vēlēšanās.

Ja Saeima atbalstīs likuma grozījumus, tie attieksies jau uz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, kas gaidāmas 2021. gada 5. jūnijā, piebilda partiju apvienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti