Saeima noraida ieceri atļaut notāriem reģistrēt laulības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeima ceturtdien, 12.maijā, pirmajā lasījumā noraidīja ieceri atļaut reģistrēt laulības pie notāriem.

Par grozījumiem Civillikumā balsoja 18 deputāti, pret balsoja – 60 deputāti, bet pieci atturējās.  

Grozījumi paredzēja tiesības personām, kuras vēlēsies reģistrēt savu laulību, to  darīt arī pie zvērināta notāra. Saeimas Juridiskajā komisijā vēl 3.maijā konceptuāli atbalstīja šo ieceri. 

"Priekšlikums paplašināt to institūciju loku, kuras ir tiesīgas reģistrēt laulību, komisijā šodien tika vērtēts neviennozīmīgi. No vienas puses, Tieslietu ministrijas ieskatā šāds solis varētu palielināt noslēgto laulību skaitu un veicināt ģimenes mantisko attiecību noregulēšanu. Taču pret šādu soli iebilst pašvaldības un dzimtsarakstu nodaļu pārstāvji, izsakot gan juridiskus, gan ētiskus apsvērumus, piemēram, ka viena un tā pati iestāde saskaņā ar jauno kārtību varēs gan laulāt, gan šķirt. Deputātu vairākums tomēr sliecās šo likumprojektu atbalstīt, un darbu pie tā turpināsim starp lasījumiem," iepriekš norādīja par likumprojekta virzību atbildīgas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība).

Komisijā atbalstītā likumprojekta redakcija paredzēja: ja personas vēlēsies laulāties pie zvērināta notāra, iesniegumu par laulības noslēgšanu notārs taisīs notariālā akta formā, to iereģistrēs aktu un apliecinājumu reģistrā, kā arī laulības reģistrācijas lietu reģistrā. Zvērināti notāri pilnībā būtu atbildīgi par laulības reģistrācijas procesu.

Tieslietu ministrija iepriekš lēsa, ka provizoriskās laulības noslēgšanas izmaksas pie notāra sasniegs 100 eiro.

Patlaban laulības var slēgt dzimtsarakstu nodaļā vai pie garīdznieka, un laulību reģistrē, klātesot diviem pilngadīgiem lieciniekiem.

Iepriekš Notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča stāstīja, ka laulības pie zvērināta notāra būs diskrētas un lietišķas, kur nebūs nekādas "pompozitātes", jo notāru telpas nemaz nav piemērotas laulību ceremonijām un arī netiks piemērotas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti