Dienas ziņas

Aicina noformēt personu apliecinošus dokumentus; rindas īsas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Obligātās karaklausības ieviešanu atstāj nākamajai Saeimai

Saeima atliek obligātā aizsardzības dienesta likuma skatīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien, 20. oktobrī, Saeima no sēdes darba kārtības izslēdza Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu, ko bija iecerēts skatīt galīgajā lasījumā.

Valsts aizsardzības dienesta likumu bija iecerēts izskatīt vēl 13. Saeimas sasaukuma laikā, 20. oktobrī. Tomēr pēc plašas kritikas par likumprojekta kvalitāti un daudzu priekšlikumu saņemšanas atbildīgā Saeimas Aizsardzības komisijas lūgusi izslēgt šo likumprojektu no 20. oktobra parlamenta sēdes darba kārtības.

Parlamenta vairākums ceturtdien atbalstīja attiecīgā likumprojekta un pavadošo grozījumu izslēgšanu no sēdes darba kārtības. Atbildīgā komisija pamatoja, ka dokumenta pieņemšanai ir atlicis pārāk maz laiks un nepieciešamas vēl precizēt atsevišķas normas.

Tas nozīmē, ka likumprojektu varētu turpināt skatīt nākamā, 14. Saeima, kuras pilnvaras sāksies 1. novembrī. Šādā gadījumā Aizsardzība ministrijā lēš – ja likumprojekts Saeimā tikts pieņemts vien šā gada nogalē, pirmais iesaukums valsts aizsardzības dienestā varētu notikt nākamā gada jūlijā, nevis janvārī, kā paredzēts. 

Nemierā ar lēmumu atlikt likuma pieņemšanu bija partiju apvienības "Attīstībai/Par", kuru pārstāvošais aizsardzības ministrs nāca klajā ar minēto ierosinājumu. "Diemžēl rodas pamatotas bažas par to, ka patiesais iegansts ir Latvijas valsts pārvaldē tāds žargonisks termins, kas ir plaši zināms kā “palaist jautājumu garajā”. Nenošķirt detaļas no būtiskā, balsot par to, kas ir nebūtisks, diskutēt bezgalīgi par dažādām ietekmēm, lai nekā gadījumā nenonāktu līdz lēmuma pieņemšanai vai to atliktu iespējami ilgi," pauda deputāts Juris Pūce ("Attīstībai/Par").

Iepriekš Saeimas Juridiskā biroja vadītāja asi kritizējusi obligātā aizsardzības dienesta likumprojekta redakciju. To kritizējis arī Tiesībsarga birojs, norādot, ka obligātā aizsardzības dienesta likumprojektā ir daudz neskaidrību un pretrunu.

Obligātais dienests plānots vīriešiem no 18 līdz 27 gadiem un sievietēm brīvprātīgi ar 2028. gadu. AM bija plānojusi, ka pirmajam iesaukumam 2023. gada janvārī aicinās 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar 2023. gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā. 2023. gada otrā pusgada iesaukumam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 19 gadiem būs aicināti iestāties dienestā brīvprātīgi, taču trūkstošo personu skaitu iesauks obligātā kārtā. Gadā plānoti divi iesaukumi – janvārī un jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti